
Nem mindenki hitte el
„A parlagfű ellene védekezés egy tavalyi jogszabály változás miatt intenzívebb lett” – mondta a parlagfű témában tartott sajtótájékoztató elején Szele Györgyi, az önkormányzat igazgatási osztályvezetője. Mindezt lehet kampánynak tekinteni, de olyan eszközöket ad a hatóságok kezébe, melyek gyorsabbá és hatékonyabbá tették a védekezést.
Tavaly Szombathelyen 38 esetben kellett elrendelni a közérdekű védekezést – a kényszerkaszálást, ahogy a népnyelv mondja -, a bírság pedig összesen 2 millió 380 ezer forintot tett ki, ehhez jött még a védekezés 800 ezer forintos költsége, amit szintén behajtottak a delikvenseken.

A tapasztalatok azt mutatják, nem mindenki hitte el, hogy minderre sor kerül, hiszen vannak olyan helyek, ahol kétszer is el kellett rendelni a közérdekű védekezést – hangzott el. 2006-ban egyébként ugyanazok a szabályok érvényesek, mint tavaly, azaz június 30-ig el kell végezni az első kaszálást.
GPSR a parlagfű ellen
Káldy János, a Vas Megyei Növény- és Talajvédelmi Szolgálat igazgatója elmondta, hogy a gyakorlatban most úgy zajlik a parlagfű elleni harc, hogy a földhivatal emberei felderítik a füvet, jegyzőkönyvet vesznek fel, fényképezik, GPSR-rel meghatározzák a pontos koordinátákat, majd az intézet veszi át az ügyet.
Ahol június 30. után is parlagfű van, ott mindenhol kivetik a bírságot. 2005-ben 269 határozat született Vas megyében a külterületeken, 12,3 millió forintos bírsággal.
A tudatosságra kívánnak hatni
Reiner Vera megyei tisztiorvos elmondta, Magyarországon minden évben nő az allergiás betegek száma, a legutóbbi felmérés szerint már 2,5 millióan voltak. Ebben a legnagyobb ludas a parlagfű. Az ÁNTSZ a hangsúlyt az ismeretterjesztésre, a környezettudatos gondolkodás kialakítására helyezi. Erről beszélt Végh György, a városi ÁNTSZ munkatársa is, aki a felvilágosítással kapcsolatos anyagokat mutatta meg a sajtónak.
Hallottunk egy történetet egy idős néniről, aki egy síron parlagfüvet nevelt, mert „az olyan szép”.
Megtudtuk, hogy 2005-ben a megyei ÁNTSZ tetejére egy úgynevezett pollencsapdát helyeztek, amelynek segítségével folyamatosan nyomon lehet követni a pollenhelyzetet. Vas megye amúgy a kevésbé fertőzött területek közé tartozik. A parlagfű mennyisége országos viszonylatban 15-20 százalékkal csökkent, de azt nem lehet tudni, hogy a szigorítások vagy az időjárás miatt.
Melyek a jó termő vidékek?
Az ALON azt tudakolta a jelenlevő szakemberektől, hogy Szombathely mely területe számít krónikusnak parlagfű szempontjából. Mint megtudtuk, azok a részek számítanak leginkább renitensnek, melyek egyelőre külterületek, a gazdájuk viszont arra számít, hogy a közeljövőben belterület lesznek, így aztán nem törődnek velük. Ebből a szempontból problémás volt az Erdei Iskola mögötti terület, illetve a Fadrusz János utca és környéke.

De a belvárosban is akad problémás rész, főként ahol a tulajdonos befektetésként vette a területet, így nem gondozza. Például ilyen az Óperint utca 11-13. foghíj, ahol tavaly már két esetben is büntettek, és jó esély van arra, hogy ez az idén is így lesz.
Kudarcos parlagfűnézés
A sajtótájékoztató után az ALON felkereste az említett Óperint utcai telket, ami tényleg tele volt gyomnövénnyel, amelyek első ránézésre mindannyian parlagfűnek tűntek. Másodikra azonban egyik sem. Így elővettük a Végh úrtól kapott információs anyagokat, így próbálva beazonosítani az allergiások legnagyobb ellenségét.
Szégyenszemre így sem sikerült, mert a képeken látható kifejlett példányok valahogy egyik gyomhoz sem hasonlítottak az Óperint utcai foghíjban burjánzó vegetáció egyikéhez sem. Később egy szakértővel konzultálva kiderült, hogy rossz magasságban kerestük, mert a parlagfű jelenleg mindössze tíz centiméter magas.