Májusi közgyűlés: Sportos, vizes délelőtt

2006.05.25. 13:47

A májusi közgyűlés délelőttjén ha az indulatok nem is, de a vélemények alaposan egymásnak feszültek a sport, a sportcsarnok és a termálfürdő kapcsán. Az említett témákat a városvezetés várhatóan a maga javára igyekszik majd billenteni az őszi választásokon, míg a jobboldal ugyanezen témák fonákjait készül meglovagolni. A mérkőzés ezen szakaszában döntetlenre áll. Módosították a költségvetést is, aminek kapcsán a polgármester optimista, az ellenzék kevésbé.

Májusi közgyűlés


Viszonylag friss kezdés

Kilenc óra előtt tíz perccel, miközben Ipkovich György polgármester Gombás Endre tanácsnok kíséretében a városháza teraszáról szemléli a Fő téri állapotokat, az ülésteremben mindössze két képviselő, Horváth Zsolt és Prugberger Emil lapozza a papírokat. Mikor a nagyóra kilencet mutat, a képviselők egyharmada van a teremben, ám aztán felgyorsulnak a folyosói mozgások, és öt perc késéssel megkezdődik az ülés, ami egy félmediterrán országban nem is rossz.

Először Baranyai Tibor esküje zajlott, aki az önkormányzat külsőseként fog tevékenykedni, majd rövid átszervezés a napirendben. A pedagógia intézet átszervezése júniusra csúszik,
ellenben a szimfonikus zenekar igazgatói pályázatáról sürgősen tárgyalnak.

A fürdő és a sport a központban

A felszólalások sorát Gyimesi József (független) nyitotta, aki ismét javasolta, hogy a város nyílt ülésen tárgyalja meg a gazdasági ügyeket. A közgyűlés magabiztosan és rutinosan leszavazza a felvetést.

Marton Zsolt (Fidesz) az uszodában folyó vízilabdasport számára lobbizott, azt kérve, hogy a város vizsgálja meg, hogy hogyan lehetne a városban egyre népszerűbb vízilabdát jobban támogatni egy első osztályú csapat reményében. Ipkovich György polgármester egyetértett, hogy ez egy fontos kérdés, ugyanakkor a sport terén minél kisebb önkormányzati ráfordítást, és minél több szponzort szorgalmazott. A most készülő termálfürdő már a vízisportok jegyében épül.

Vigh Gábor (Fidesz) három témát hozott fel. Emlékeztettet arra, hogy az előző ciklusban konszenzussal elfogadták a termálfürdő 25 millióba került tervét, amiből aztán nem lett semmi. A mostani koncepció nem kezeli az uszoda és a nappali kórház ügyét. A sportcsarnok kapcsán azt vetette fel, hogy a Falco nem játszik az új csarnokban, ami nem jó, másrészt a fővállalkozó nem akarja kifizetni néhány szombathelyi alvállalkozót, akik segítségre szorulnak. A harmadik kérdés a Haladás körül kialakul helyzetet tudakolta, tekintettel a befektetőkre és a pályára, amely állítólag nem alkalmas első osztályú meccsre.

A polgármester válaszában elmondta, hogy Haladás-ügyben nem látszott a befektetni szándékozók pénze, ezért nem lett megállapodás, a pálya sorsáról nemsokára dönt a MÁV. Ami a sportcsarnok kivitelezői közötti vitákat illeti, ezekben ítélni nem a város, hanem a bíróság dolga. Az egyesületek és a sportcsarnok közti szerződések megkötése elvileg az utóbbi dolga, hiszen ezek alapján fizet a város működtetőnek. A termálfürdő korábbi tervei pedig egy korábbi, 2 milliárdos pályázatra születtek, ami nem jött össze. Most új helyzet van, amihez új megoldások kellenek. A mostani kormányzati szándék a termálfürdőket preferálja, ezt kell kihasználni.

Heigl István (Fidesz) kérdésére válaszolva a polgármester elmondta, május 8-án képviselői bemutatkozó látogatáson volt a püspöknél.

Magyar József (Fidesz) szintén a vízilabda kérdését hozta fel, ő a Vasi Aligátorok bázis iskolájának, a kámoni iskolának szeretne egy edzői státuszt a városból. A családok számára amúgy jelentős teher a diákok sportolása, családonként havonta körülbelül 15 ezer forint, jó lenne,ha az önkormányzat tudna segíteni. A kérdés láthatón nem hozza lázba a képviselőket, mert alaposan elfogytak a teremből.

Molnár Miklós (Pro Savaria) szerint a sportcsarnok építése kapcsán „döbbenetes dolgok” derültek ki a gazdasági bizottság ülésén, megérdemli a város, hogy tudjon róla. Ilyen például, hogy a tetőlemez vastagsága fele a tervezettnek, ezért vitte le a szél, ezért ázik be, és az is lehet, az egész tetőt újra kell csinálni. Hiba volt ezt a gyorsított ütemű csarnokot átvenni, ha nem vesszük át, úgy minket perelnének esetleg, így viszont a város futhat a pénze után. Az önkormányzat rossz szerződést között a működtetővel. A közelmúltban megrendezett vásárok sem az új sportcsarnokban voltak, ezeknek előmozdítását lehetne szorgalmazni például a rendezvények támogatásával.

A polgármesteri válasz szerint miközben a viták mennek, nem mindegy, hogy van sportcsarnok vagy nincs csarnok. Az eddig lezajlott rendezvények sikeresek voltak. Egy ekkora beruházásnál vannak hibák, éppen ezért tartott vissza a város 100 millió forintokat.

Rettegi Attila (Fidesz) sem elégedett a sportcsarnokkal, mivel szerinte csalódottság volt érezhető a tánc Európa Bajnokságon, a hölgyek magas sarkú cipői beakadnak a lépcsőkbe, kényelmetlenek voltak a székek, egyebek. Ipkovich György viszont arról a tapasztalatáról számolt be, hogy a versenyzők szuperlatívuszokban beszéltek az épületről.

Horváth Zsolt (Fidesz) szerint a díszpáholyban lehet szuperlatívuszokban beszélni, de az egyszerű néző másként látja, másrészt építettünk egy csarnokot, amibe majdnem belerokkan a város, ugyanakkor további pénzeket fizet egy győri üzemeltetőnek. A mai fürdőavatás kapcsán sem az öröm jutott eszébe, mivel így „lesz két gyönyörű, ráfizetéses strandunk”. A politikus felidézte a Vas megyei bíróság első fokú döntését, amely 40 millió forintos bírságot ró a városra a Bíró Péter számára Haladás-szerződés megszegése miatt. Ez „a világ szégyene lenne.”

A polgármester válaszában elmondta, a szerződést a korábbi városvezetőség kötötte („A polgármester mellébeszél” – kiabálta be Molnár Miklós), és ha azt meg lehet csinálni a várossal, amit Bíró Péter csinált, a foci halála lenne. A veszteséges strand kérdésére reagálva Ipkovich György elmondta, minden strand veszteséges, az idegenforgalomra gyakorolt hatása az érdekes.

Szabó Gábor (Fidesz) „felháborítónak tartja”, hogy a városvezetés nem vállalja a felelősséget a korábbi a döntésekért, ugyanakkor a polgármester felelőssége, hogy a város nem tartotta be a szerződést és emiatt a város elbukja a 40 milliót. A mostani fürdőt a Vasivíz Zrt. építi, így a városnak nem szabadna kisajátítania a megnyitót, azon jelen kellene lenni a megye más polgármestereinek és Markó Péter megyei elnöknek.

A polgármester elmondta, a bíróság döntését fellebbezik, önkormányzati pénzeket nem fognak számolatlanul belenyomni a labdarúgásba, ami a Vasivízt illeti, annak nyeresége döntően Szombathely város vízfogyasztásából származik, a termálfejlesztésnél pedig nem szabad elfelejteni, hogy ez az első lépcső.

Prugberger Emil (Pro Savaria) kalandornak nevezte Bíró Pétert, felidézve, hogy az illető korábban nem tartott be szerződéseket, de az önkormányzat elnéző volt vele. Abban viszont egyetértett, hogy a profi sportba szponzorokat kell bevonni. Kérdése kapcsán megtudtuk, hogy a polgármester a Figler Andrással, a Kulturális Örökségvédelmi hivatal irodavezetőjével végigjárták az ominózus területeket, például az orosz laktanyát, a Fő téri leleteket, a Kőszegi utcát, ez utóbbi – hallottuk - akár egy második Fő tér is lehetne.

Szünet utáni változatlanság

A szünet után Molnár Miklós visszatért a fürdő ügyére és a Bíró-féle szerződés dolgaira, majd egy győri újságcikket idézett példának, ahol összefogással próbálják visszacsalogatni a belvárosba a vásárlókat.

A polgármesteri válasz elején nagy csattanással leesett egy kép a falról, ami először rázta fel a baloldali képviselőket az ülés során. A kedélyek lecsillapodása után a polgármester elmondta, szerinte nem kell erőltetni a belvárosi parkolókat, helyette a tömegközlekedést és a kerékpárt szorgalmazná az élhetőbb belváros kedvéért.

Magyar József választókörzetének akut problémáját, a Saághy utca ügyét forszírozta, amiről a polgármesternek eszébe jutott, hogy ott is jártak Figler úrral, és remélhetőleg sikerül megoldást találni: várhatóan a nyomvonal kis változtatásával.

Az első baloldali felszólaló Szücs Gábor (MSZPÖ volt, aki saját véleményeként elmondta, a városban sok kiváló sportegyesület van, sokan érdemesek arra, hogy támogassuk őket, de közpénzes támogatásuk megoldhatatlan. Úgy lehetne támogatni őket, hogy a város az egyesületek mögé áll, és kapcsolatai lévén segít támogatókat szerezni.

Ágh Péter (Fidesz) a kormányprogram kapcsán kérdezte a polgármestert, mivel az a régiókat preferálja. A válaszból kiderült, hogy az önkormányzati reform kétharmados kérdés, így a jobboldal is részese lesz a döntésnek. Azt már lehet tudni, hogy minden városnak funkciót szeretnének adni, hogy ne alakuljon ki a régióban ugyanaz a vízfej, mint az országban Budapest.

Napirend előtt

A közgyűlés második, határozathozatali részében, még napirend előtt Kaczmarski János arról panaszkodott, hogy a hivatalból elbocsátották ugyan 24 főt, ám a beígért feladatcsökkentés nem történt meg.

Molnár Miklós azt nehezményezte, hogy a város bizonyos pontjain nem történt kaszálás, a város pedig fizet a terület karbantartásáért. Lakézi Gábor a városüzemeltetési osztály vezetője elmondta, hogy a kifizetések a teljesítések ellenőrzések után folynak. Prugberger Emil szerint ez kevés, Gyebrovszky János (MSZP) arra hívta fel a figyelmet, hogy öt cég végzi a közterület fenntartását, így konkrétumok nélkül nincs értelme erről a témáról beszélni.

A költségvetés módosítása

A költségvetés módosítását a gazdasági bizottság támogatja, nem úgy, mint Horváth Zsolt, aki szerint „siralmas a kép”. Fejlesztési hitelként 2,6 milliárdot, folyószámla hitelként 2,5 milliárdot vett fel város, és ez összeg sem elég, mert további 672 millió forint olyan kiadás van, ami nem lehet tudni, miből lesz kifizetve. Szombathely gyakorlatilag hitelképtelen, csőd közelben van. Ipkovich György elmondta, ő optimista, vannak kedvező tendenciák és arra kérte az ellenzéki politikust, hogy ne rontsa a város hírnevét. Vígh Gábor – jó nagy zajban – az alpolgármestert kérdezte, hogy hogyan néz ki a város gazdaságilag az év végére és a jövő évben, valamint milyen intézkedéseket kellene hozni. Az alpolgármester válasza azonban valahogy elsikkadt.

Böröcz Miklós (MDF) szerint a költségvetés még a korábbi változatához képest is felpuhult, és nehezményezte, hogy költségvetésből a politikai szerepet is játszó Szent Quirinus egyesület ne kapjon 400 ezret, helyette kapja a pénzt a diáksport. A javaslatot, márminthogy ne menjen a pénz – elgondolkoztató módon – a közgyűlés leszavazta. A bizottságok apróbb módosításait viszont megszavazta.

A költségvetés módosítása végül is a vártnál simábban ment át a szavazásnál, csakúgy mint lakásbérletet és a termofor kémények felújításáról szóló rendelelet.

Ezután egy jogi érdekességként visszavonták a falfirkák védelméről szóló rendelelet, mivel a közigazgatási hivatal szerint jogszerűtlenné sikeredett, mivel egy magasabb szintű jogszabály ezt szabályozza. Magyar József szerint a magasabb jogszabály lehet hogy jogilag korrekt, de a problémát nem oldja meg. Böröcz Miklós és Prugberger Emil szintén a rendelet megtartása mellett érvelt. Sikeresen, mivel a közgyűlés nem vonta vissza a rendeletet, így a város valószínűleg valami jogi fórum elé citálják majd.

Ezek után a városatyák különbusszal elindultak új termálfürdőt avatni, hogy délután folytassák a verbális csetepatét.

A termálfürdő-avatásról korábban, a délutáni közgyűlésről és az ezzel kapcsolatos pénteki sajtótájékoztatókról valamikor a hétvégén számolunk be.
.