Fürdők Budapesten (2)

2006.07.23. 17:24

Budapest fürdőiről szóló írásunk második és egyben befejező részében a barátságos Lukács, a terebélyes Széchenyi, a népszerű Palatinus és a gyerekparadicsom Római kerül terítékre. Ahogy az , úgy most is tapasztalatok, tippek, árak.

Budapest fürdőiről szóló írásunk második és egyben befejező részében a barátságos Lukács, a terebélyes Széchenyi, a népszerű Palatinus és a gyerekparadicsom Római kerül terítékre. Ahogy az , úgy most is tapasztalatok, tippek, árak.

Budapest fürdőiről szóló írásunk második és egyben befejező részében a barátságos Lukács, a terebélyes Széchenyi, a népszerű Palatinus és a gyerekparadicsom Római kerül terítékre. Ahogy az , úgy most is tapasztalatok, tippek, árak.

Lukács Gyógyfürdő

Lukács

A Lukács az a fürdő, ami hiába van jól megközelíthető részen (nagyjából a Margit híd budai hídfőjénél), a gyakorlatlan turista mégis legalább háromszor meg fogja kerülni, mire megtalálja a bejáratot. De érdemes megkeresni, mert budapesti viszonylatban ugyan kicsi, de kedves és barátságos fürdőről van szó.

A mai Lukács környékén különféle lovagrendek táboroztak, építkeztek, gyógyítgattak és múlatták az időt a törökkor előtt, majd a leleményes hódítók nem csak fürdésre, hanem a feltörő víz energiáit kihasználva gabonaőrlésre is használták a hőforrásokat. Buda visszafoglalása után a fürdő kincstári tulajdonba került, mígnem egy bizonyos Palotay Fülöp megvásárolta, hogy gyógyszállót építsen. Az üzlet felvirágzott, a gyógyulni vágyók hetedhét határon túlról is érkeztek ide, és a sikeres kúrákat követően márvány hálatáblákat helyeztek el a fürdő udvarának falán.

1937-ben megépült a fürdő ivócsarnoka is, napjaink fejlesztéseinek köszönhetően pedig már a Lukácsban is van élménymedence, sodrófolyosóval, víz alatti pezsegtetéssel, nyakzuhannyal, ülőpadokba rejtett hátmasszírozó vízsugárral.

Összesen nyolc medence van, érdekesség, hogy bár maga a fürdő „koedukált”, van külön úszómedence a nőknek és a férfiaknak is. Van még társas termálfürdő és iszap- és súlyfürdő is.

Nátriumot is tartalmazó kálcium-magnézium-hidrogénkarbonátos és szulfátos-kloridos hévízben pancsolhatunk, melynek fluoridion-tartalma is jelentős, és a legtöbb budapesti gyógyfürdőhöz hasonlóan ez is az ízületi betegségekre, porckorongsérvre és hasonlókra ajánlott. Az extrák között találunk száraz hőlégkamrát és gőzkamrát. A fürdő minden nap nyitva van már hajnali 6 órától, hétköznap este 7-ig, szombat-vasárnap csak 5-ig, a belépőárak viszont a többihez képest barátságosak: 1500 illetve 1700 forint, amiből 200-400 forint visszatérítést kapnak az „idő előtt eltávozók”.

Széchenyi Fürdő

Széchenyi

Európa egyik legnagyobb fürdőkomplexuma, Pest első gyógyfürdője, köszönhetően Zsigmondy Vilmos bányamérnöknek, aki mélyfúrásokat végeztetett a Városligetben. Ekkor derült ki, hogy nem csak a budai oldalon vannak hévizek, és ennek örömére 1913-ban már megépült a Széchenyi Gyógyfürdő, amit 1927-ben férfi és női népfürdőosztállyal és strandfürdővel bővítettek.

A bejárat a cirkusszal szemben van, de vélhetően amikor épült, még a túloldali volt a főbejárat. A díszes épület - a szép virágos, gondozott parkkal a Városliget közepén - rendkívül népszerű az esküvői fotózkodók körében. Nem ritka, hogy erre az alaklomra bérelt hatalmas limuzinok állnak meg a környéken, hogy az ifjú pár itt örökíttesse meg magát, ahogy nemrég Dobó Kata testvére is tette.

A vendégek számához képest sajnos nem valami nagy az élménymedence, így gyakori jelenség a bugyborékért folytatott víz alatti közelharc, az ismeretlen emberek szilaj tovataszajgatása és az egymás nyakába lihegés.

Összesen 15 medencéje van a Széchenyinek, köztük társas-kötényes 36 fokon, ülős termálos, szimpla uszodajellegű, és több kisebb hagyományos termálmedence. A fürdő vízellátását az 1938-ban átadott II. számú Szent István-kút biztosítja. Nátriumot is tartalmazó kálcium-magnézium-hidrogénkarbonátos, szulfátos hévíz, melynek fluorid- és metaborsav-tartalma is jelentős. Az ivókút vize kálcium-magnézium-hidrogénkarbonátos, kloridos, szulfátos, alkáliákat és jelentős mennyiségű fluoridot tartalmazó gyógyvíz. A fürdőzést főként ízületi panaszokra és baleseti utókezelésre javasolják, az ivókúra meg annak hasznos, aki nem lesz rosszul, ha melegvizet kell innia… és gyomorsav-túltengése van, vagy vesebetegsége, netán mészhiányosak a csontjai.

Rengeteg turista jár, komplett csoportokat is behoznak másfélórás villámfürdőzésre, nem semmi mutatvány, ahogy az idő leteltével az idegenvezető megpróbálja összehalászni a csoportot… Ismertebb arcok is feltűnnek, a napokban épp Palya Bea énekesnővel futottunk össze itt.

A Széchenyinek nemrég hosszabbították meg a nyitva tartását, minden nap 6-22-ig látogatható, az extra szolgáltatások (pl. víz alatti vízsugármasszázs, iszappakolás, orvosi gyógymasszázs) általában este 7-ig vehetők igénybe. A belépő 2000-2300 forint (szekrény- vagy kabinhasználat függvénye), a visszatérítés 400-800 forint. A negyed- vagy félórás masszázsok 2-3 ezer forintot kóstálnak.

Bónusz ajánlat: az épület oldalában található a Széchenyi Kert nevű egység, hideg sörrel vagy fröccsel, gyümölcslevessel, grillezett husival, friss salátával és korrekt árszinttel.

Palatinus Strandfürdő

Palatinus

A város legismertebb strandja, a „Pala” a Margitszigeten, természetvédelmi területen található strandfürdő Duna-parti strandként 1919-ben létesült. Medencét csak két évvel később kapott, majd a nagy érdeklődésre való tekintettel hamarosan tovább kellett bővíteni, vizét ma a sziget termálforrásai adják. A nyolcvanas években már beújítottak több nagy csúszdát, és a pár éve burjánzó élménymedence-őrület természetesen ezt a strandot sem kerülte el.

A 15 medence 75 ezer négyzetméteres parkosított területen van, találunk több gyerekmedencét, élményfürdőt, csúszdaparkot, ahogy a nagykönyvben.

A strand augusztus végéig tart nyitva, egységesen minden nap 9 – 19 óráig. A belépők nem olyan rázósak, mint a nem szezonális jellegű fürdőkben, az egész napos szekrényes jegyek 1400-1600 forintot kóstálnak, kabinnal kicsit többet, visszatérítés nincs, van viszont gyerek- és nyugdíjasjegy. Az előbbiek egészen a nagykorúságig, az utóbbiak pedig nyugdíjas-igazolvány felmutatása esetén, vagy hölgyeknél a 62. életév, uraknál a 65. életév betöltése után.

Római Strandfürdő

Római

A rómaiakhoz annyi köze van, hogy a terület mar a római korban ismert vízadó térség volt, a régészek találtak itt szentélyfalakat is. Mátyás király korában a területen lévő tó partján kórház működött. Nyilván a fekvése miatt kiesett a körforgásból, hiszen a városközponttól távolabb található. Megközelíthető 34-es 106-os busszal, vagy a szentendrei HÉV-vel célszerű.

Az 1930-ban alapított fürdőt a hatvanas években újjávarázsolták, és minthogy azóta jelentősebb átalakítás nem volt a kötelező vízforgatók beépítésén kívül, ma a retró jegyében új virágzását éli (ajánlott kísérőzene: Jaj, úgy élvezem én a strandot…).

Stabil, alacsony oldott anyag koncentrációjú kalcium-magnézium-hidrogénkarbonátos hévíz, viszont csak három medence van. A strandmedence visszafogottan változott élménymedencévé (csúszdával, nyakzuhannyal és pezsgőztetővel), a gyermekmedence pedig játszóparadicsomnak is megfelel.

Gyerekkel amúgy is ideális hely: ha nem fárad el a kölyök a vízben, felküldhetjük a mászófalra, vagy szórakozzon kedvére a vízköpőkkel, a sodrófolyosón vagy a Fekete Lyuk névre keresztelt csúszdán.

Június elejétől augusztus végéig van nyitva a strand, minden nap reggel 9-tőlk este 7-ig, a belépőt fejenként 1300-ból megússzuk, gyerekjegy itt is van, igaz, nem adnak valami óriási kedvezményt: 1100-ért vihetjük be a kicsiket, feltéve, hogy nem múltak még el 18 évesek.

Azt hiszem, ez azon kevés helyek egyike, ahol a hórihorgas 17 évesek még büszkén hangoztatják, hogy ők gyerekek… A nyugdíjasok itt is aszerint számítanak nyugdíjasnak, ahogy a Palában.

Fürdők Budapesten - 1. rész


(Képek: Hungary.com, Budapestfurdoi.hu)
.