Karnevál újdonságokkal és régiségekkel

2006.08.02. 10:53

3 nap, 13 helyszín, 327 program – foglalta össze számokban az idei karnevált Grünwald Stefánia azon a sajtótájékoztatón, amelyet Európa egyik legnagyobb históriás rendezvényéről tartottak tegnap a szervezők. Néhány fontos információ a helyszínekről, tüzes játékról, felvonulásról.

Karnevál

Bár az eladott jegyek alapján a HVG elemzése szerint a Savaria karnevált szinte nem is jegyzik hazánkban, a mi városunk rendezvénye a legnagyobbak közé tartozik Európában mondta Szabolcsi Gábor a karnevált szervező közhasznú alapítvány kuratóriumának elnöke, külföldi tapasztalatai alapján. A torz adat annak köszönhető, hogy nálunk csak néhány helyszínre illetve programra van belépőjegy, a tömegeket vonzó rendezvények nagykoncertek ingyenesen látogathatók.

A szombathelyiek egyre inkább magukénak érzik a rendezvényt, egyre több intézmény szervezet, közösség kínál kísérőprogramot: „Az egész város rámozdult a karneválra”, mondta Szommer Ildikó karneváligazgató.

A kínálatból most csak az újdonságokat emeljük ki, a részletekről a karnevál honlapján, illetve a 7-én a Fő téren felállítandó pavilonban található műsorfüzetből tájékozódhatnak az érdeklődők.

Karneválszínház augusztus 18-tól

Az idén már augusztus 18-tól kezdődnek az egyházmegyei Kollégium udvarán, Hans Sachs vérbő, reneszánsz minikomédiából láthatunk négyet. A szombathelyeiknek érdemes még a nagyrendezvény előtt megnézniük, mert a így karnevál idején nem kell azon gondolkodniuk, mi másról maradjanak le a színházi előadás kedvért, másrészt az elő-előadásokra kedvezményes jegyárakkal juthatnak be.

A karnevált ismét keretjáték nyitja, (illetve zárja) erre 24-én kerül sor, a városháza előtt.

Tüzes színház: csak erős idegzetűeknek

A karnevál kezdetére megnyílik a történelmi témapark. Az itt majd állandóan látható attrakciók közül ugyan nem minden lesz kész erre az időpontra, ám a várfalak között tábort verő legiók, barbár hordár, középkori seregek valamint tusáik és kiképzéseik nem csak kifejezetten hadtörténeti érdeklődésű embereknek nyújt élményt.

Miért fehér az erődítmény?

A történelmi témapark fala sokakban kelt megütközést. Nem igazán értik a városlakók, mért fehér, miért ekkora.
Szabolcsi Gábortól megtudtuk, hogy azért fehér, mert a római várak mindig a helyszínen található, különböző alapanyagból készültek. Arról lehetett tudni, hogy római fennhatóság alatt állnak, hogy egységesen fehérre meszelték őket, és a kövek mintázatát pirossal húzták ki. A fehér most ugyan még eléggé vakít, ám feltehetően a város legforgalmasabb, legnagyobb légszennyezésű csomópontjában hamar bepatinázódik.
Eredetileg ezek az építmények hat méter magas várfallal rendelkeztek. A mai építésügyi szabványok viszont nem ismerik a „várfal” kifejezést, csak az épített kerítést, ez pedig a jelenlegi építéshatósági jogszabályok szerint nem lehet magasabb két méternél.
A Ferences kert lesz a színhelye a tüzes játéknak is, mellyel Szombathely műfajt teremtett, az országban több rendezvény programját is színesíti hasonló. Az idén a tüzes színház még nagyobb durranás lesz – mondta Szabolcsi Gábor – ezért kérik, hogy kisgyerekek, szívbeteg és gyengébb idegrendszerű felnőttek ne látogassák az eseményt. (Ez komoly, akár pánikrohamot is kiválthatnak az effektek.)

A Bor utcában (Rákóczi utca) is felállítanak egy olyan színpadot, amely eddig soha nem látott hang és fényhatásokkal kápráztatja el a nézőket, úgyhogy még az antialkoholisták se lepődjenek meg, ha valamiből hirtelen kettőt látnak.

Panem et circenses

Változik a Belsikátor programja: a Circus Minimus költözik ide, artistákkal, zsonglőrökkel. (Ha kenyeret elmulasztanánk vinni otthonról, de biztos kapunk a szép számmal kitelepülő szombathelyi vendéglősöknél.)

A romkertben pedig rabszolgát is vásárolhatunk, aki hazacipeli a Fő téri Öreg város vásárában beszerzett javakat.

Bevásárlóközpont római módra

A gyerekek a Gayer parkban ismerkedhetnek meg a bevásárlóközpontok római ősével, a Villa Rusticában, ahol a programok mellett kézműves foglalkozásokra is várják őket.

A szervezők az egész karnevált szeretnék interaktívabbá tenni, így aztán mindenki vigyázzon a sörére és lepényére, és ne lepődjön meg, ha erre rávetődik egy kiéhezett rabszolga, vagy portyázó barbár.

Nóvumok

Új helyszínként debütál a Vaosz-udvar, (könyvudvar, freskós udvar) keleti bazárok és hangulatát idézi. A képzőművészeteket kedvelők élménydús sétát tehetnek a Via Paladián (Művészetek utcája, Kossuth utca) hol a helybéli és távolabbról jövő alkotókkal és alkotásaikkal és ezek technológiájával ismerkedhetnek. Az Irokéz Galériában ekkor már látható lesz az a kiállítás, a mely a megye ifjú alkotóinak remekeit mutatja be.

Ferences templom már régi helyszín, most az evangélikus templom is várja a látogatókat régizenei és egyházi zenei koncertekkel.

Seregek szemléje: szabad a taps

A felvonulás mindig a legnagyobb attrakció, nosztalgiaként a hatvanas évek karneválja iránt, ez is egy kicsit más lesz, de ez legyen meglepetés. A felvonulók viszont bizonyára jólesően lepődnének meg, ha szombat esti és a vasárnap délutáni (fellépő csoportok búcsúzása) felvonulás láttán a közönség félretenné (ahogy –Szele Györgyi fogalmazott) angol hidegvérét, és kivételesen összeütögetné a tenyerét.

Ha valakinek hujjogatni támad kedve, hát azt se állítják ki a nézők soraiból.

.