Cromwell Ifjúsági Színtársulat: Meleg-helyzet

2006.08.14. 15:18

Rendhagyó előadást láthatnak a szombathelyi nézők az MMIK-ban augusztus 22-én kedden. A homoszexualitás ugyanis még mindig kényes témának számít, különösen egy olyan konzervatív városban, mint Szombathely. A középiskolás korú szereplőket is kifaggattuk arról, hogy mi is ez az egész, aminek már a próbáit is „mindenki furcsállta.”

Nem szívesen ír olyasmit az ember a barátairól, hogy "főszerepben a fiatal tehetség", mert még elbízzák magukat... De olyasmit se ír szívesen, hogy "bemutatóra készül az ifjúsági színjátszó csoport", mert ez meg úgy hangzik, mint egy tanárok szerkesztette iskolaújság programajánló rovata, a hátsó borító legalján.

Cromwell Ifjúsági Színtársulat: Meleg-helyzet

Egyáltalán, az ember nem szívesen ír a barátairól. Hogy most mégis ezt teszem, annak az az oka, hogy valami olyasmire készülnek, ami talán hiányzik a kulturális életünkből. Néhány fiatal összeáll, és bemutat egy olyan darabot, amelyre tapasztalt színházi emberek sem mindig vállalkoznak. A homoszexualitás ugyanis még mindig kényes témának számít. Persze a Meleg-helyzet, amely az Őrült nők ketrece alapján íródott, nem fog komoly etikai boncolgatásokba, és nyilván a világot sem fogja megváltani. Attól válik fontossá, magától attól a ténytől, hogy tizenévesek egyáltalán belevágnak, végigviszik, pedig lehet, hogy környezetünk párszor tökhülyének nézi őket.

A Cromwell Ifjúsági Színtársulat 2004. május 28-án alakult az akkori ifjúsági megyenapon, azzal a céllal, hogy Vas megyében, illetve a Nyugat-Dunántúlon ifjúsági színház kultúrát teremtsen. A csapat jelenleg épp egy tucat tagot számlál, akik középiskolás diákok. A társulat vezetői: Horváth Soma művészeti vezető, Csukovits Balázs társulati koordinátor és Döme Orsolya egyesületi elnök, ők alkotják a kemény magot.

Az alapítás óta eltelt kicsit több mint két évben már négy bemutatója volt a Cromwellnek, mindegyik az abszurd humor vagy a komédia műfajában. Kezdték az Egy általános iskola mindennapjaival, amit maguk írtak, utána jött a klasszikus kabaréjelenetekből összeállított Régi idők hétköznapjai – cirkusszal, kávéházzal meg jó adag nosztalgiával, Görög László művei alapján. A harmadik előadással visszatértek ugyan az iskolába, de nem egy hagyományosba, hanem egy rázósabb, pokolbélibe, ahol minden megtörténik, az is, amire máshol csak gondolni mernek… Ez volt az Élet az iskolában, majd idén áprilisban következett a Monty Python-ból ismert Richard Curtis és Rowan Atkinson (Mr Bean) írásaiból született Reflektorfényben az angol humor. Érdekes módon eddig a közönség kisebbik része állt kortársaikból, több volt a felnőtt.

Horváth Soma

„Számunkra az a fontos, hogy a nézők jól érezzék magukat” – jelenti ki Horváth Soma, aki szerint „a társulat olyan témákat keres, amely egy társadalmi csoporttal vagy társadalmi problémával kapcsolatos. Így alakult ki, hogy a következő produkcióban azt mutassuk be, hogyan is állnak hozzá az emberek a homoszexuálisokhoz, van, aki liberálisan kezeli a kérdést, és van a konzervatív nézőpont, a darabban ez utóbbit jeleníti meg a szenátor és a felesége.” Hogy mi a cromwellesek véleménye, az úgyis kiderül majd az előadásból, ha egyáltalán valakinek kétségei volnának felőle. Soma úgy fogalmaz, „a homoszexuálisok a társadalom részei, ugyanolyan emberek, mint mi, próbáljuk őket elfogadni!”

Felötlik bennem egy pillanatra, hogy miért, hát nem egyértelmű? Nyilván nem az – és mindjárt eszembe is jut Komár László, aki valamelyik városi bálon tett kétes megjegyzéseket az azonos neműek iránt vonzalmat érzőkkel kapcsolatban, meg Deák Bill is bevillan, akit pedig imádok, de tavaly a Szigeten neki is volt néhány köcsögözős beszólása, mintegy spontán, a koncert közben. Ha meg ezt is lehet, ráadásul úgy, hogy a két meglehetősen különböző énekes még jobban különböző közönségének nagy része tetszését fejezte ki, akkor ebből bizony az derül ki, hogy még marha messze vagyunk attól, amit toleráns társadalomnak neveznek. Rá is kérdezek Sománál, vannak-e meleg barátai. „Vannak, és nagyon sokat beszélgettem velük a darabról” – válaszolja. „Szombathely elég konzervatív város, itt nehezebb helyzetben vannak a homoszexuálisok, mint egy nagyvárosban.”

Szakály Zsolt

A "férjet" alakító Szakály Zsolttal először egy országjáró túrán találkoztam, évekkel ezelőtt. Zsolti akkor 13 éves volt, és egy kissé furcsa fiúnak találtam. Néha később is. Ha most valaki arra gondolna, hogy azért, mert meleg, hát téved. Heteró a fiú, de nem fog kiugrani az ablakon a feltételezéstől. A furcsát arra értettem, hogy nem olyan volt, mint a többi korabeli srác. Akkor inkább csendes, visszahúzódó gyerek volt. Na, ez az, ami mára megváltozott. Zsolt mint kortárs segítő tűnt el újra a látóteremben (nem én szorultam kortárs segítségre), indult a diákpolgármester választáson, de szerencsére nem nyert. Azért mondom, hogy szerencsére, mert akkor talán kevesebb ideje lett volna azzal foglalkozni, ami jól áll neki. A (jó értelemben vett) színészkedés, az olyan zsoltis. Tavaly nyáron már önálló Karády- és Honthy Hanna (!) esttel mutatkozott be az MMIK-ban, igaz, még csak egy szűk kör előtt. Nem sokkal később Kőszegen lett kórustag, a Cromwellben pedig élete első főszerepére készül: "Az, hogy meleget játszom, érdekesnek mindenképpen érdekes szituáció, de minden megoldható. Lesz csókjelenet is Somával, de ez csak színpadi csók..."

A próbákat május végén kezdték, nyár közepén kicsit lazítottak, most már csak az előadás előtt jönnek össze négy alkalommal. De hogy mit szólta közvetlen környezet, a barátok a darabhoz? "Mindenki furcsállta" - mondja Zsolti - "volt, aki egészen megrökönyödött. De úgy látom, a kíváncsiság mindenkiben erősebb, és sokan épp ezért, a témaválasztás miatt fog eljönni megnézni az előadást." Legyen így! Bemutató augusztus 22-én az MMIK-ban, szeptemberben pedig már haknizni is megy a társulat, hiszen 9-én a soproni GYIK-ban tartják a Meleg-helyzet második előadását. Aki meg a korábbiakra kíváncsi, menjen ki a Karneválra: augusztus 26-án, szombaton a Mediterrán Udvarban (Belső Uránia udvar) délután 4-kor kezd a Cromwell Színtársulat, egy összeállítást mutatnak be az Élet az iskolában és a Reflektorfényben az angol humor című előadásaikból.




Színlap:

A Cromwell Ifjúsági Színtársulat bemutatja: Meleg-helyzet

Jean Poiret Őrült nők ketrece c. műve alapján írta: Csukovits Balázs és Horváth Soma.

Szereplők:
Valér Goldman, a férj: Szakály Zsolt
Albert -"Starline", a feleség: Horváth Soma
Well Goldman, Valér fia: Bödecs László
Kevin Keeley, konzervatív szenátor: Csukovits Balázs
Levis Keeley, Keeley felesége: Szandtner Veronika
Barbara Keeley, Keelye-ék lánya: Bárány Réka
Agador -"Spartacus", a szobalány: Farkas Mihály
Catherine Archer, Well anyja: Pusztai Krisztina

A bemutató 2006. augusztus 22. kedden este 19 órakor lesz Szombathelyen, az MMIK színháztermében. Jegyek elővételben kaphatók az MMIK-ban és a Művészetek Háza jegyirodájában.

Felnőtt: 900, diák: 500,-
.