Puskás Tivadar az egészségügy átalakításáról

2006.08.18. 16:44

Puskás Tivadar nem zárkózik el teljesen a magántőke bevonásától, azt viszont meg kell akadályozni, hogy a magántőke kimazsolázza a profittal kecsegtető egészségügyi szolgáltatásokat. Az is félő, hogy a magánbefektetők kivonulhatnak az egészségügy nem rentábilis területeiről, ellátás nélkül hagyva a betegeket.

Puskás Tivadar

A nyári parlamenti ciklusban Vas megye képviselői szép számban hallatták a hangjukat. Kiss Péter kormányzati és Németh Zsolt jegyzői felszólalásai után legtöbbször Ágh Péter, Szabó Lajos és Puskás Tivadar hangját hallhattuk – kezdte a sajtótájékoztatót Szakály Gábor, Puskás Tivadar személyi titkára, aki azt is elmondta, hogy a szombathelyi képviselőnek egyik parlamenti szereplésével sikerült elérnie, hogy Molnár Lajos miniszter írásban ígéretet tett arra, hogy a szombathelyi haemodinamikai labor működését októbertől - a jelenlegi, ezzel ellentétes jelzések ellenére - fizeti a társadalombiztosítás.

A Zöld Könyv kapcsán Puskás Tivadar elmondta, hogy mindannyiunk célja, hogy a népegészségügyi mutatók javuljanak, ugyanakkor csak mintegy ötödrészben az egészségügyi rendszer befolyásolja. A megoldás az egészséges élet feltételeinek megteremtése lenne. A Zöld Könyvben található, általánosságokat tartalmazó program az egészségügyi rendszer látszólagos átalakításáról, annak privatizációra való előkészítéséről, az egészségügy fizetőssé tételéről szól. Ezt mutatja a "vizitdíj", az "ágydíj", a lebegtetett "dobozdíj", a patikaliberalizáció bevezetése.
Ezeket a Fidesz nem támogatja, mivel Magyarország lakossága sem erre szavazott.

A több biztosítós rendszer azt jelenti – magyarázta a képviselő -, hogy a nemzeti szolidaritáson alapuló társadalombiztosítási rendszert üzleti alapokra helyeznék. Mindez az esélyegyenlőséget csorbítaná, és diszkriminációhoz vezetne, emellett alkotmányos aggályokat is felvet.
Végezetül a politikus a tervezett privatizációról beszélt. Ezek szerint az egészségügyi intézmények magánkézbe adása az ellátási kötelezettség átruházását jelenti. "A tőke nem karitatív" – idézte a mondást. - A befektetőnek csak akkor éri meg az egészségügy intézményeinek működtetése, ha több pénz kerül a rendszerbe. Veszteség esetén kivonul a piacról, és nem látja el senki a betegeket.

Puskás Tivadar elmondta: jelenleg a kormány a fekvőbeteg intézetek magánosítását kívánja előkészíteni, illetve folytatni, s legújabban az egész betegszállítást is magánosítják. A módszer hasonló: a finanszírozás lehetetlenné tétele, majd az intézmény értékesítése, azután a finanszírozás megváltoztatása.

Az ALON kérdésére, mely szerint honnan kellene forrásokat biztosítani az egészségügynek, ha nem engedjük be a magántőkét, az állam viszont le van gatyásodva, Puskás Tivadar azt válaszolta, hogy van pénz, ám politikai döntést igényel, hogy mire költi az állam. Plusz pénzekkel a mostani rendszer – amely persze kiigazításra szorul - is megújítható. Ő maga nem ellensége a magántőke bevonásának, azt viszont meg kell akadályozni, hogy a magáncégek kimazsolázzák a profittal kecsegtető egészségügyi szolgáltatásokat.
.