Ipkovich György választási programja

2006.09.06. 20:47

100 ezer forintos bébikötvényt, a gyerekeknek alanyi jogon járó angoltanulást, tovább szépülő belvárost és új ipari parkot ígér választási programjában Ipkovich György. A hét fő pont első pillantásra kétségkívül kreatívnak tűnik, persze tudjuk, az ördög mindig a részletekben van, melyekről viszont egyelőre kevés szó esett. Mindenesetre mi pedánsan jegyzeteltünk.

A szocialista és a szabaddemokrata párt helyi prominensei is megjelenek azon a sajtótájékoztatón, ahol a közös jelöltje, Ipkovich György mutatta be választási programjának vázát.

Szombathely jelenlegi polgármestere egy, a sajtónak is kiosztott A/4-es formátumú nyomtatványon foglalta össze a következő ciklusra vonatkozó elképzeléseinek legfontosabb hét pontját, majd minden ponthoz rövid szóbeli kommentárt fűzött. (Az eredeti pontokat vastagbetűvel szedtük, alatta a sajtótájékoztatón elhangzott kiegészítő kommentárok összefoglalója olvasható.)

Ipkovich György választási programja


Rövid bevezetőjében Ipkovich György elmondta, hogy a program egyrészt az úgynevezett második nemzeti fejlesztési tervre, illetve az ehhez kapcsolható forrásokra és a város jelenlegi, megoldandó problémáira épül.

Ipkovich György választási programjának hét legfontosabb pontja:

1. Új négysávos főutat építünk a mostani 86-os út helyett!
A program első három pontja a megélhetéssel, a gazdasággal foglalkozik. A közlekedés kérdését eddig is kiemelten kezelte, és ezután is kiemelten kezeli a koalíció – hangzott el. A legfontosabb az észak-déli közlekedés, ezen belül is a 86-os út négysávossá alakítása. Ez az út jelentené a régió egészének gazdasági várkeringésbe való bekapcsolást, és ennek hiánya nagyon sok más település számára is gondot jelent. A polgármester szerint jó remény van arra, hogy a 86-os út négysávosítása már az idén elkezdődik.

2. Új ipari parkot hozunk létre!
Az elképzelések szerint ez létesítmény a repülőtér és volt kiképző laktanya környékén valósulna meg. A könnyebben elnyerhető EU-pénzek miatt logisztikai központ is lenne itt, összekötve a repülőtér fejlesztésével. Mindehhez körülbelül 20 milliárd forintnyi pénz kell majd.

3. Bérgarancia programunk keretében segítünk azokon a szombathelyieken, akik csoportos létszámleépítés vagy gyárbezárás miatt veszítik el munkahelyüket! Ők újbóli munkába állásuk esetén 6 hónapon keresztül megkapják a régi bruttó bérük és az elhelyezkedésük utáni bruttó bérük közötti különbözetet a várostól!
Ez Magyarországon új dolog, ugyanakkor más helyen már működik. Az adatokat elemezve kiderült, hogy Szombathelyen az új elhelyezkedés akadálya az, hogy a munkanélküli nem talál gyorsan olyan munkahelyet, ahol elérné a korábbi kereseti szintet, így nem törekszik arra, hogy mihamarabb munkába álljon. Ez a konstrukció a munkába állás serkentése mellett azt is jelentené, hogy a kiadások helyett adók és járulékok folynának be az önkormányzathoz és az államhoz. A számítások szerint a bérgarancia intézménye évente mintegy 105 millió forintos pluszteher lenne, de polgármester reméli, hogy az állam is beszáll a Magyarországon kísérleti jelleggel elinduló rendszer költségeibe. A munkanélküliség kezelése azért is fontos, mert egy most megjelent felmérés szerint a városlakókat ez a probléma aggasztja leginkább.

4. Folytatjuk a Belváros rekonstrukcióját! Új sétálóutcákat hozunk létre!
Elsősorban pályázati pénzekből folytatódna a Fő térrel megkezdett munka. A Kőszegi utca tömbbelsővel indul annak az az újszerű szanálási módszer, melysorán az adott területen talált régészeti leletekre támaszkodik a felújítás. Tervbe van véve a mozi és környéke, átjárók és sétálók rekonstrukciója, és ide tartozik az Iseum is.

5. Tovább építjük a sétányokat, a kerékpárutakat! Folytatjuk az utak, járdák felújítását!
A főiskola közelében levő Perint-parton kialakított út sikerét szeretnék folytatni a belvárosban, a forgalmas részekről a patakpartokra és a parkosított részekre áttéve a kerékpárforgalmat. A polgármester bízik benne, hogy erre is lehet pályázati forrást találni.

6. Bevezetjük a Bébikötvényt! Minden szombathelyi újszülöttet 100.000 forinttal támogat a város!
Az elmúlt 16 évben Szombathely lakossága 10 ezer fővel csökkent – hangzott el magyarázatként. Ez a rossz közérzeten túl azt is jelenti, hogy jelentős fejkvótákhoz köthető pénzek estek ki a város költségvetéséből. A város lakossága nem tűnt el, hanem kiköltözött a környező agglomerációkba, és ezt a folyamatot – amely az iparűzési adó várható megszüntetésével újabb gondokat okozhat a jövőben – van hivatva megfordítani a bébikötvény. Ennek várható költségvonzata 50-55 millió forint évente.

7. Már óvodás kortól alanyi jogon fog járni minden szombathelyi gyermeknek és fiatalnak, hogy ingyen tanulhasson angolul!
„Ennek a városnak útravalót kell adnia a gyerekeinek” – kommentálta a hét pont talán legmeglepőbb vállalását a polgármester. Szerinte a legfontosabb útravaló a nyelvismeret, azon belül is angol, amely hozzásegít ahhoz, hogy a diák később felnőttként is megállja a helyét. Az angoloktatás már óvodában indulna, és felmenő rendszerben fokozatosan kiépülne az iskolákban, a végeredménye pedig anyanyelvi szintű vagy e körüli nyelvtudás lenne. Ehhez persze hozzá kell nyúlni az oktatási rendszerhez, bevezetése nem egyszerű dolog.

Ipkovich György választási programja


Az ALON kérdésére Ipkovich György elmondta, hogy az egyetem azért nincs a pontok között, mert „leszoktunk arról, hogy olyanban nyilatkozzunk, amihez sok közünk nincsen.” Egyetemet ugyan szeretne – hangsúlyozta a polgármester -, de ehhez eszköze az imádkozáson és a kérésen kívül nincs. A tárgyalások tovább folynak, de azt be kell látni, hogy egy város eszközrendszere ilyen tekintetben korlátozott. Ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy az egészségügyi főiskola közben egy egyetem része lett, és magasan képezett munkaerőt állít elő.
.