Közgyűlés a választási kampány jegyében

2006.09.07. 20:19

E ciklus utolsó szombathelyi közgyűlése – nem nagy meglepetésre – erősen a választási kampány jegyében zajlott. Ennek megfelelően a képviselők hol hosszan elvitatkoztak egy látszólag jelentéktelen ügyről, hogy aztán percek alatt elfogadjanak olyan előterjesztéseket, melyek hosszú távon befolyásolják a város életét. A Pedagógia Intézet bezár, a képviselői tiszteletdíjak csökkennek, mozgásban a 86-os út. A város eladósodottsága viszont stabil. Ráadásul beékelődött egy kissé titokzatos rendkívüli sajtótájékoztató is.

Napirend előtt: plakett és szalmonella

A korábbi – kissé nehezen érthető - elképzelés szerint zárt ülésen kaptak volna a városatyák plakettet és oklevelet a közgyűlésben töltött négy év emlékére, de aztán a polgármester javaslatára a plénum és a tévénézők előtt történt a dolog. Így legalább lehetett látni, hogy mind a 16 év után leköszönő Heigl István (Fidesz), mind Ipkovich György meghatódik, amikor az előbbi - egy puszi kíséretében – átveszi az útravalót.

„Jöjjön a szalmonella” – jelentette be a következő napirend előtti témát a polgármester, mire egy városatya jóízűen felkacagott a teremben. Kozáry Judit, a megyei ÁNTSZ főorvosa összefoglalta az országos sajtóban is előkelő pozíciót kivívott szomorú történetet. Ami a számokat illeti: 424 megbetegedésből 390-et a dióskocka okozott, 101 beteg került kórházba, közülük 4 meghalt. Jelenleg még 10 beteg van kórházban, állapotuk kielégítő. A kórokozó nagy valószínűséggel a cukrászüzemben került a süteménybe, de hogy pontosan mi is történt, még néhány hétig vizsgálják, az eredményt majd átadják a rendőrségnek.

Közgyűlés a választási kampány jegyében


Aztán a téma más jellegű színezetet kapott, Marton Zsolt (Fidesz) és Gyimesi József (független) a felelősséget és a jelenlegi szombathelyi közétkeztetés biztonságát firtatták, mire Gyebrovszki János (MSZP) ismertette az illetékes bizottságok megállapítását, mely szerint nem történt személyi mulasztás, és abbéli véleményének adott hangot, hogy ebből a bonyolult szakmai kérdésből nem kellene politikai ügyet csinálni. Marton Zsolt ebben egyetértett.

Aztán a türelmes, de szigorú tanárnőre hasonlító főorvosasszony még egyszer nekiállt elmagyarázni a bizonyítási eljárás bonyolultságát, a szalmonella mibenlétét és az emberi tényező fontosságát, de nem mindenki figyelhetett, mert a „Nem tudom, képviselő úr, mondhatom, vagy várjak?” fordulattal próbált fegyelmezni valakit. Végső soron biztonságosnak minősítette a szombathelyi közétkeztetést.

Még napirend előtt Ipkovich György megköszönte a rendezőknek, hogy az idei Savaria Karnevál az „igényesség, közbiztonság, tisztaság” jelzők jegyében telt.

Sok kérdés, sok válasz

Nagyjából innen indult a tulajdonképpeni közgyűlés, és vele együtt a technika rakoncátlankodása, amellyel aztán váltakozva vívtak közelharcot a képviselők és a technikai személyzet.

Szabó Gábor (független) a főiskola rektorával történt tárgyalások tartalmára volt kíváncsi, miközben a fejlesztési projekteket is hiányolta.

A polgármester a válaszában elmondta, Gadányi Károllyal a színészképzésnek a HEMO-ba való elhelyezéséről tárgyaltak. Ami a második fejlesztési terv projektjeit illeti, itt közös régiós tervekről van szó. Ezek közül a legfontosabb a 86-os út négysávosítása, illetve új nyomvonalon történő építése. Úgy tűnik, hogy ezt az elképzelést kormány akceptálja, emellett még számos projektet készítenek elő.

Molnár Miklós (Pro Savaria) hozzászólásában a nap egyik pikáns témáját hozta fel. A majdan alakuló közgyűlés tisztaságára való tekintettel egy nyilatkozatot olvasott fel, csatlakozásra biztatva a jelenlevő polgármesterjelölteket. A nyilatkozatban lényege, hogy a jelölést támogató szervezet nem indít sem egyéniben, sem listán olyan személyt, akit valamely büntetőügyben jogilag elmarasztaltak, vagy most zajlik ellene büntetőeljárás. A témában délután külön sajtótájékoztató is zajlott. (Lásd a részletekről a keretes írásunkat a közgyűlési beszámolónk alatt.)

Ipkovich György arra kérte Molnárt, hogy a várost érintő feladatokra koncentráljanak, és az ilyen jellegű dolgokat majd később beszéljék meg.

Soós József (MSZP), Heigl István (Fidesz) és Csönge Márta (MSZP) kérdéseire elhangzott, hogy a szentgotthárdi General Motors támogatja a fent említett észak-déli közlekedési út fejlesztését, a Fő térre valóban jobban kell vigyázni, mert valóban nehéz eltüntetni a sütés-fűzésből adódó zsírfoltokat, a Kalandváros mellett pedig egy BMX-dühöngő kialakítását tervezik, hogy ott produkálják magunkat a fiatalok, ne a főtéren. Szóba került a Burgenlanddal kapcsolatos út és vasúti közlekedés fejlesztése és a mostanában több fórumon is elhangzott állítólagos osztrák igény a Szombathelyen képzett házi ápolókra.

Vigh Gábor (Fidesz) úgy gondolja, Pars Krisztiánnal támogatási szerződést kellene kötni, amivel a polgármester egyetértett, hozzátéve, hogy a sportoló jutalmazásáról eddig sem feledkeztek meg.

Tóth Kálmán (MSZP) a megszaporodott sporteseményeknek örült, és azt kérdezte a polgármestertől, milyen volt a megbeszélés hangulata a Veres András püspökkel folytatott tárgyalásnak. Ipkovich György elmondta, semmilyen konfliktus nem volt közöttük, ehelyett a város és az egyház együttműködéséről beszélgettek.

Horváth Zsolt (Fidesz) azon méltatlankodott, hogy Csermelyi András alpolgármester a bizottságokat megkerülve hozott be egy előterjesztést egy belvárosi ingatlan átminősítéséről. Ekkor már meglehetősen megfogyatkozott a teremben levő városatyák száma.

Az ülésen jelen levő Markó Péter megyei elnök beszédében elbúcsúzott a jelenlegi testülettől, a város és a megye között felbukkant konfliktusokat a közös fenntartású intézmények finanszírozásából vezette le. Sikerként könyvelte el a Bartók Terem és a vérellátó felújítását, a sürgősségi tömb építését. Habár – mint ahogy kiderült - ez utóbbi új CT-jéhez még 180 millió forint hiányzik.

Ágh Péter (Fidesz) azt tudakolta, hogy a regionális átszervezések következtében mi lesz a városi szervezetek sorsa. Ipkovich György elmondta, hogy Szombathely nem lesz funkció nélküli város, a hálózatos elosztás miatt már eddig is kerültek a városba regionális központok.

Egy levél utóélete

Marton Zsolt azt tudakolta a jegyzőtől, hogy a várost hogyan érinti, hogy a Gyurcsány-csomag alapján a közigazgatási hivatal működését 5 százalékkal megkurtítják. A válasz erre a feladatok átcsoportosítása, a központosítás és a racionalizáció volt.

Szabó Gábor nehezményezte Marton Zsolt önkormányzati dogozókhoz írt levelét, amely a köztisztviselőket jobb bánásmóddal kecsegtette egy lehetséges helyi politikai fordulat esetén, s amely Szabó szerint a politikai kampány kategóriába esik. Ipkovich György egyetértett a véleménnyel, Gyimesi József – hangsúlyozottan mint egy civil szervezet polgármesterjelöltje – szintén. Marton Zsolt szerint a felszólalók egyetértése rendkívül jól szemlélteti a mai politikai helyzetet, egyben úgy vélte, egy képviselőnek joga van a hivatalnokokkal való kapcsolattartásra. A választási bizottság majd megvizsgálja a kérdést.

Molnár Miklós viszont az hangsúlyozta, hogy a polgármester kettős mércével mér, erről a levélről lehet beszélni, a közgyűlés tisztaságát érintő felhívásról viszont nem. Szabó Gábor viszont kikérte magának, hogy egy platformon emlegetik a polgármesterrel.

Hitel, stádium

A politikai viták a maguk szépségében a szünet után, a város költségvetésének a módosítása kapcsán bontakoztak ki, attól függetlenül, hogy látszólag csak adminisztratív, a hétköznapi működésből adódó változtatásokról volt szó.

Horváth Zsolt arra volt ugyanis kíváncsi, hogy a Gyurcsány-csomag hogyan hat a város kiadásaira, és a hatások miért nem szerepelnek a költségvetés módosításában. - Mert még nem érkeztek meg az egyes intézmények kalkulációi – érkezett a polgármesteri válasz, ám ez nem elégítette ki a fideszes képviselőt, aki elmondta: a város a Gyurcsány-csomagtól eltekintve is 6,4 milliárd adósságot halmozott fel, ami azt jelenti, a lakosság számával kalkulálva Szombathely jelenleg a legeladósodottabb város az országban. Ipkovich György szerint Győrnek szintén hatalmas hitelei vannak, ami városunkat illeti, elkészült a visszafizetés ütemezése: jövő évtől 980 millió forintot kell törleszteni. A felvett hitelekből beruházások valósultak meg, no meg egy részüket a korábbi ciklusból örökölték.

Szabó Gábor itt említette meg, hogy az önkormányzat addig odázta el a 40 milliós önrészt, amíg a pályázaton megnyert 100 milliós magasból mentő járművet Nagykanizsának adták, itt meg marad a régi masina, amivel veteránautók találkozójára lehet járni.

Még a költségvetéssel kapcsolatban Vigh Gábor az alpolgármesteri hozzáállást és a súlyos működési hiányt nehezményezte, Molnár Miklós a strukturális reformokat hiányolta, és azt a mondást idézte, mely szerint „az előző ciklus megtervezte, ez megépítette, a következő meg kifizeti”. Nemcsak a terveket hiányolta az EU-pénzek megszerzéséhez, hanem pályázatokhoz szükséges önrészt is.

A költségvetés módosítását elfogadták a képviselők. Simán.

Egyéb ügyek

Kacskaringós – a választási kampány és a valódi szakmai érvek különös ötvözetéből álló - vita után – ha jól értelmeztük a módosító indítványok miatt nehezen követhető szavazást, melynek közepén a szavazógép is menetrendszerűen beájult, így teljes lett a káosz - nem született végleges döntés a fiatal házasok otthona ügyében, amely az elképzelések szerint bérlakásokként funkcionálna.

A következő komolyabb vitát kiváltó előterjesztés a képviselők tiszteletdíjának csökkentése volt, amire egy új országos jogszabály kötelezte a képviselőket. Nagy választásuk tehát nem volt, és végső soron nem is tiltakoztak. Ellenzéki képviselők és Gyimesi József – aki mellékesen erősen hiányolta az országgyűlési képviselők jelenlétét - ugyanakkor elmondták: jobban örültek volna, ha a kormány nem a vidéki képviselőkön, hanem magán és az országgyűlésen kezdi a spórolást. A 16 év után leköszönő Böröcz Miklós (MDF) elmondta: arról sincs meggyőződve, hogy ezt a csökkentett összeget – ami mellesleg a lehetséges összeg maximuma – is soknak találja.

A városi főépítész hatalmas térképekkel készült a nap egyik legfajsúlyosabb előterjesztésére, a több éves előkészítést igénylő területrendezési terv átdolgozásáról való szavazásra. Ehhez képest viszonylag rövid idő alatt lezajlott a vita, komolyabban csak Gyimesi József szólt elfogadása ellen, mondván, jobb lenne róla a jövő hónapban tárgyalni, mivel nem érzi kellően előkészítettnek. Horváth Zsolt szerint a kisebbik rossz, ha elfogadják így. Elfogadták. Csakúgy, mint a parkolóhely-megváltás szabályainak változását.

Délutáni pörgés

Mivel a jobboldal egy része sajtótájékoztatót tartott, másik része meg simán nem volt ott, a városvezető-koalíció képviselői alaposan felpörgették a délután 3-kor kezdődő folytatást. Egymás után, alig követhető tempóban fogadták el az önkormányzati intézményeknek az első félév gazdálkodásáról szóló beszámolóit. Ezt a sima ügymenetet feltehetően az intézményvezetők is előre sejtették, mert nemigen tisztelték meg jelenlétükkel a közgyűlést.

Közgyűlés a választási kampány jegyében


Egy előterjesztés kapcsán, ami az iparűzési adó gazdasági társaságokhoz való irányítását is tartalmazza, Gyimesi József felvetette ugyan Molnár Miklós érintettségét, de a felvetést a többség nem találta elégségesnek a nemmel való szavazáshoz.

A közgyűlés utolsó nagyobb vitáját a Pedagógiai Intézet megszüntetése és a feladatoknak a főiskolának való lepasszolása váltotta ki. Iker János, a főiskola docense minőségi szolgáltatást ígért, megemlítve, hogy a feladatok passzolnak az átadás előtt álló forrásközponthoz és a tervezett mesterképzésekhez. Böröcz Miklós támogatta a tervet. Nem úgy, mint Rettegi Attila (Fidesz), aki „abszurd színházi produkciónak” minősítette az utóbbi hónapok fejleményeit, és egy hosszú, a finanszírozással kapcsolatos vita után is úgy vélte: a döntéssel a város drágábban vásárol egy szolgáltatást, mint korában, ráadásul továbbra sem oldódik meg az alapprobléma, azaz folytatódik a zavaros állapot a város ilyen jellegű feladatai és azok finanszírozása körül. Az ő álláspontját osztotta Horváth Zsolt is, és lényegileg Gyimesi József is, aki a megszüntetés okait kereste. Szerinte egy kisebb, önálló városi intézmény jobb megoldás lenne. (J.A.)

Csont nélkül

A többi napirendi pont vita nélkül átment a közgyűlésen. Az elfogadott határozatok értelmében a Kanizsai Dorottya Gimnázium egyes helyiségeit oktatási célokra a Sziltop Kht., a Gyermekek Háza egy helyiségét az Energy-Dabaston Kulturális, Művészeti és Sportegyesület veheti bérbe öt évre.

Áldását adta a közgyűlés, arra, hogy a Gépipari és Informatikai Szakközépiskola CNC vezérlésű eszterga-megmunkáló központot alakítson ki. Ehhez hatmillió forintot pályázaton nyert, hét és félmillió forintot pedig a szakképzési hozzájárulásból, saját erőből biztosít az intézmény.

Folytatják az iskolatej programot, a közbeszerzési eljárás lefolytatása után október 16. és december vége között 3311 általános iskolás kap a város és az FVM költségére egy pohár tejet. Ez az önkormányzatnak 44 tanítási napra közel 3,6 millió forint kiadást jelent. A minisztérium 1,66 millió forint támogatást ad a napi tejhez.

Miután a Savaria Touristot a megye értékesítette, a bozsoki kastélyszálló üzemeltetését a megyeháza az MMIK-ra testálta. A közös fenntartású intézményt érintő megyei döntést jóváhagyta a közgyűlés.

Két jó hír

Az egyik jó hír, hogy a szennyvíztelep és csatorna rekonstrukcióra kapott összesen ötmilliárd forintos uniós és állami támogatást élvező beruházásnál megmarad 1,5 milliárd forint. Ezt összeget a szennyvíziszap-kezelés korszerűsítésre, laborfejlesztésre akarják felhasználni, melyet a minisztérium jóváhagyott, a közgyűlés pedig most megszavazott. A polgármester szerint valószínűleg Brüsszel is rábólint.

A másik jó hír, hogy rövidesen négysávosra bővül a 86-os számú főút Csaba utcát érintő szakasza, ezért a Csaba utcai csomópontot átépítik. Ennek, valamint az utca nyomvonal-korrekciójának költségét a Nemzeti Autópálya Zrt. vállalja, az önkormányzat az ehhez szükséges területet ingyen adja. A régi nyomvonal rekultivációja, valamint kerékpárút építése a városnak a jövő évi költségvetésben 15 millió forintos kiadást jelent.

Új lakók

A szombathelyi szimfonikusok a HEMO-ba költöznek, legalább is jövő őszig, amíg tart a Bartók Terem felújítása. A zenekar ingyen használhatja az ingatlant. Bérleti szerződést köt viszont a város (évi tízmillió forintért) a BDF-fel: a HEMO-ban kap helyet a Színházművészeti Tanszék. Az épületben működő vendéglátó-ipari egységet bérbe adják.

Ingyenes helyiséghasználtra kapott lehetőséget a Szív a Szívért Egyesület, a Német Kisebbségi Önkormányzat, valamint a Vasi Diákszövetség. Ezzel kapcsolatban Vigh Gábor vetette fel, hogy meg kellene határozni, milyen szervezetek, milyen feltételekkel kaphatnak a várostól térítésmentesen helyiséget használatra. Ezzel mind a polgármester, mind Gombás Endre (SzöSzo) civil tanácsnok egyetértett.

Molnár Miklós viszont kritizálta a civil ügyek felelősét, hogy négy év alatt nem került sor a feltételek kialakítására, egyúttal megkérdőjelezte Gombás tanácsnok működésének eredményességét.

Ugyancsak térítésmentesen juttatott a közgyűlés egy Bádonfa utcai ingatlant az Esőemberke Alapítványnak, amely a közel négyezer négyzetméteres telken autista lakóotthont hoz létre. Az ajándék értéke bruttó 7,8 millió forint.




Sajtótájékoztató a tiszta közéletért

Rendkívüli sajtótájékoztatóra invitálta ma délután a sajtót Molnár Miklós és Horváth Zsolt a Fidesz városi elnöke Ennek apropója az volt: Ipkovich György nem írta alá a közélet tisztasága érdekében született indítványt, amelyet a közgyűlésen tett a polgármesterjelöltek asztalára Fidesz-KDNP-Pro Savaria polgármesterjelöltje.

„Alulírottak, mint a 2006 évi önkormányzati választásokon induló polgármesterjelöltek ezúton kijelentjük, hogy a jelölésünket támogató szerveztek a választásokon nem indítanak sem egyéni választókerületekben, sem kompenzációs listán olyan képviselőjelölteket, akiket valamely büntetőügyben korábban jogerősen elmarasztaltak, illetőleg ellenük büntetőeljárás van folyamatban.” – A fenti nyilatkozatot tette a sajtó igencsak gyér számban érdeklődő munkásai elé Molnár Miklós, majd egy másik papírt egy gyors mozdulattal lefelé fordított, demonstrálván, hogy mit tett Ipkovich György a maga példányával.

Hogy mit tett Gyimesi József (ESZE) és Gombás Endre (SzöSzo), azt már nem mutatta be, bár a másik két jelölt sem írta alá a papirost. Szabó Gábor, az MDF jelöltje viszont szignálta – tudtuk meg a képviselőtől. Kérdésünkre, hogy hármójuk közül miért pont a jelenlegi polgármester a téma, azt a választ kaptuk, hogy az lenne a legfontosabb, hogy először a jelenlegi városirányító koalíció jelöltje írja alá, aztán a többiek. Minden pártnál fontosnak tartják ugyanis, „hogy a képviselőjelöltek megfeleljenek a minimális feltételeknek. A legalapvetőbb az, hogy ne dönthessenek olyanok a város vagyonáról, akiket büntetőügyben jogerősen elmarasztaltak, vagy büntetőeljárás folyik ellenük.”

Hiába kapacitáltuk mind az egy szál megjelent kollégával közösen a képviselőket, hogy árulnák már el konkrétan: kiről tudnak, akik ellen büntetőeljárás folyik vagy büntetőügyben jogerősen elítélték: – Mi nem kutakodunk senki után – hangzott a kitérő válasz.

Azt viszont elárulta Molnár Miklós, hogy vele kapcsolatban kaptak szárnyra olyan hírek, amely arra indította, hogy egy ilyen nyilatkozatot kiadjon, aláírjon, egyben azt is demonstrálva, hogy az őt jelölő szervezetek képviselőjelöltjei közül senki nem érintett ilyen ügyben. Ezt várja el a többi polgármesterjelölttől is a közélet tisztasága érdekében. A sajtótól pedig azt, hogy tudja meg, miért nem írta alá Ipkovich, Gombás és Gyimesi. (K.GY.)
.