Molnár Miklós: A racionalitás a döntő

2006.09.24. 12:08

Csak a nagyon stabilan szocialista érzelmű emberek tartanak ki Gyurcsány Ferenc mellett - mondja Molnár Miklós, aki a gazdasági racionalitás talaján szervezné újra a város életét, és aki szerint ki kell állni az emberek elé, és elmondani, milyen gazdasági helyzetben van ma Szombathely. A Pro Savaria, a Fidesz és a KDNP közös polgármesterjelöltje úgy véli, a városban ugyanaz történt, mint az országban: a változtatáshoz csak szavakban volt meg a bátorság.

ALON: Az utóbbi napok történései hogyan befolyásolják az önkormányzati választást? A választási programokról most már végképp nem beszél senki.

M.M.:Igen, úgy tűnik, az önkormányzati választás csak részben fog a helyi ügyekről szólni, átfordulhat egy kormányfő elleni bizalmatlansági szavazásba. Az elmúlt napokban sokat jártam a várost, különböző fórumokon vettem részt, és azt tapasztaltam, hogy az emberek döntő többsége elítéli Gyurcsány Ferencet a nyilatkozata miatt. Csak a nagyon stabilan szocialista érzelműek tartanak ki mellette. Az nem jó, hogy nem a programokról beszélünk, de ez van. A legnagyobb baj az, hogy ismét mély árkok jönnek létre a társadalomban, és Szombathelynek sem tenne jót a város megosztottsága. Azt az embereknek is végig kell gondolniuk, hogy mit eredményezhet az, ha egy pártlistás országgyűlési képviselőt választanak polgármesternek. Ennyiben az országos helyzet kapcsolódik a helyi választásokhoz.

Miben látja a korábbi városvezetés legnagyobb hibáját?

Molnár Miklós

Nem érzékeltem, hogy tenni akart volna a város jövőjéért. Ha valamilyen probléma felmerült, akkor azt nem azért akarta megoldani, hogy többé ne fordulhasson elő, hanem hogy a probléma ne legyen még nagyobb. Ez nem egy szerencsés vezetési stílus, az ebben a felfogásban vezetett cégek előbb–utóbb tönkremennek. A városban ugyanaz történt, mint az országban: a változtatáshoz csak szavakban volt meg a bátorság. Ha fel kellene sorolnia a mostani vezetésnek, mit tettek a város jövője érdekében, nehéz helyzetben volnának. Én a gazdasági életből jövök, ahol a racionalitás a döntő, ezért nekem kezdetben nagyon furcsa volt, ahogy a közgyűlési döntések megszülettek.

Ön a gazdaságból érkezik, ugyanakkor a Fidesz - amelynek polgármesterjelöltje – éppen azt hányja Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szemére, hogy úgy vezeti az országot, mintha céget vezetne.

Gyurcsány úgy vezeti az országot, mintha egy egyszemélyes vállalkozás lenne. Amit ő mond, az igaz, azt nem lehet megkérdőjelezni. Céget lehet vezetni úgy is, hogy az ember értelmes emberekre támaszkodik. Egy jó vezető képes jó szakembereket maga mellé állítani, és velük együtt csapatban dolgozni.

A programja bevezetőjében abbéli ígéret olvasható, hogy csökkentik a politika és a politikusok juttatásait. Mire gondoltak konkrétan?

Például abnormális dolog sok százmillió forintos működési hiánynál félévente több havi jutalmakat felvenni. A városvezetőkkel szemben is meg kell határozni az elvárásokat. El tudom képzelni azt is, hogy a polgármester szankcionálva van, ha nem teljesül a költségvetés. Ez egy cégnél így van, míg a városnál úgy, hogy be van tervezve 500 millió hiány, lesz belőle 700 millió, aztán megjutalmazom magam, mert nem lett 900 millió. No és ne legyenek főállásban tömegével politikai alkalmazottak az önkormányzatnál. A bizottsági struktúra legyen hatékony - kevesebb bizottság kisebb létszámokkal -, és valódi döntéselőkészítő munkát végezzen a közgyűlés számára.

Ön is említi egy új ipari park létrehozását. Azért ipart, befektetőt idecsábítani nem egy könnyű műfaj. Legalábbis nem nagyon sikerült az elmúlt években.

Molnár Miklós

A jelenlegi városvezetés másik nagy hibája, hogy a helyi gazdasággal semmiféle kapcsolatot nem tartott és nem épített ki. A jobb városmarketing mellett napi kapcsolatban kell lenni az itteni cégekkel, tudni kell terveikről, fejlesztési elképzeléseikről. Ha tudunk ezekről, tudunk velük együttműködni. A politikai kapcsolatok mellett – főleg az elmúlt napok eseményei után – fel fognak értékelődni a szakmai, emberi kapcsolatok is. A Vas Megyei Ipari és Kereskedelmi Kamara elnökségének tagjaként hosszú évek óta tapasztalom, hogy a kis- és középvállalkozások, illetve a multinacionális cégek mit várnak az önkormányzattól. Mert iparra szükség van, nem igaz, hogy a kultúra és a szolgáltatás el tudja tartani városunkat. Sajnos nemcsak olyan multikra van szükség, akik kvalifikált munkaerőt alkalmaznak, hanem a kevésbé képzett munkaerőt foglalkoztatókra is, hiszen egy bizonyos kor felett az embereket már nagyon nehéz átképezni.

Három komolyabb anyagi forrást igénylő elképzelést találtam a programban: a városközpont-rehabilitációt, a kórháztámogatást és a wellness fürdőt. Jelenleg 600 milliós a város működési hiánya, jövőre viszont közel egymilliárd forintot kell visszafizetni a korábbi kölcsönök miatt. Több mint másfél milliárd lóg. Hogyan lesz ebből wellness fürdő?

A helyzet ennél is rosszabb, de ne menjünk bele. Külön kell kezelni a működést és a fejlesztést. Ami az utóbbit illeti, egy korábbi, eddig fel nem használt szombathelyi tanulmányra és más városok működésére alapozva szeretnénk létrehozni egy Városfejlesztő Zrt-t., ahol aktív vagyongazdálkodást folytatnánk. Az önkormányzati cégeink így sokkal hatékonyabban működnének, és ennek eredményeként fejlesztési forrásokhoz jutnánk, valamint biztosítani tudnánk a pályázatokhoz szükséges önkormányzati önrészt.

A működési hiány lefaragásának témáját mintha kerülnék a jelöltek a kampányban.

Nem kerülgetem. El kell mondani az embereknek pontosan, hogy milyen a város jelenlegi pénzügyi, gazdasági helyzete.

Ennek most szezonja van.

Igen, de nem egy október 3-i frakcióülés keretében kell kiszivárogtatni a valós adatokat. De térjünk a lényegre. Nem struktúrát kell finanszírozni, hanem feladatokat. A városnak vannak kötelező és nem kötelező feladatai. El kell dönteni, mit akarunk, és mit nem akarunk csinálni, mit lehet átadni civil szervezeteknek. Szombathelyen több, mint 60 intézmény van, ami olyan struktúrában működik, hogy a feladatellátásra nem jut pénz, mert az intézmények fenntartására elviszi azt.

Lesz politikai bátorság intézmények bezárására, összevonására, átszervezésére?

Ez nem politikai bátorság kérdése. Amikor felkértek a jelöltségre, 48 órám volt, hogy eldöntsem, vállalom-e. Akkor egyeztettem elképzeléseimet a támogató szervezetekkel, hogy melyek azok a legfontosabb feladatok és intézkedések, amelyeket a választás után végre kell hajtani.

A nemrég elfogadott szabályozás ellenére a városban állandó pletykák keringenek a helyi politikusok érdekeltségeiről, összefonódásairól, ilyen-olyan ügyeiről. Mindkét oldalon. Mit lehetne ezzel a kérdéssel kezdeni?

Igen, mindenki beszél, de konkrétumokkal a nyilvánosság elé nem jön senki. Én azt mondom, kezdjük az alapoknál, hogy a büntetőügyben elmarasztaltak ne lehessenek a képviselőtestület tagjai. Ezek után döntés kérdése, hol húzzuk meg a határvonalat a képviselői érintettséggel kapcsolatban. Ami most van, az olyan nesze semmi, fogd meg jól szabályozás. Ezt a problémát is részben megoldaná a Városfejlesztő Zrt., amely működése a gazdasági racionalitáson alapul, a vezetőségében nem politikusok, hanem tehetséges helyi szakemberek ülnek.

Nem összpontosul túl nagy vagyon és hatalom és egy ilyen városi cégnél?

Miért, most nem összpontosul túl nagy hatalom a közgyűlésben, ahol sokan vakon szavazzák meg az előterjesztéseket, azt sem tudva, miről van szó?

Engem mint választópolgárt mindig zavart, hogy bizonyos ügyeket zárt ajtók mögött tárgyalnak. Valamiket biztosan kell, de például gazdasági ügyek esetén azt hiszem, az önkormányzattal kapcsolatba kerülő cégeknek vállalniuk kell a nyilvánosságot. Személyi kérdéseknél is hasonló a helyzet.

Igen, én is támogatom a nyilvánosságot.

Ha megnyeri a választást, hogyan képzeli el az első hónapot?

Az első hónapban kell előkészíteni azokat a döntéseket, amelyek a város működésében a lényeges változásokat hozzák. Én máshogy képzelem el a közgyűlés, a bizottságok és a hivatal működését. Ezután van esélye mindannak, amiről a korábbiakban beszéltünk.
.