
Nagyszámú ünneplő köszöntette az erre az alkalomra először zászlódíszbe öltözött Vitalitas Galériában az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulóját valamint a forradalom emlékeit megörökítő, nemzetközileg is elismert, kiváló szombathelyi szobrászművésznek és grafikusnak, Cs. Kovács Lászlónak a kiállítását.

A szakma ugyan már hallott róla, de a nagyközönséggel együtt először csak 2006. november 20-án tekinthette meg Cs. Kovács Lászlónak a forradalom 35. évfordulójára alkotott négy Triptichonját. Mint Scheiber Katalintól, a galéria vezetőjétől és Várnai Valériától, a Vitalitas Savariae Művészeti Alapítvány kuratóriumának elnökétől megtudtuk, Cs. Kovács Ferenc, a művész testvére egyik korábbi tárlatmegnyitón hívta föl a figyelmet arra, hogy kezébe került néhány, eddig félre eső helyen tárolt tusrajz. Már a művek megtekintésének a pillanatában megszületett a döntés: ezeknek, az eddig még sehol ki nem állított tusrajzoknak a bemutatásával fog megemlékezni a Vitalitas Galéria az 1956-os forradalomról.

Az emlékezést hangsúlyozó mécsesekkel megvilágított térben Jós Tamásnak, az MMIK igaztójának Cseh Tamás és Bereményi Géza: Corvin-köziek balladája című művének megszólaltatásával kezdődött a megnyitó. A tárlatot Kutszegi István vezető főtanácsos részben 1956 jelentőségének az értékelésével, részben a kiváló alkotó életművének a méltatásával nyitotta meg. Az ’56-os szabadságharcra és az azt követő menekülőkre vonatkozó saját és a kortársak személyes élményeinek a fölidézése mellett az alábbiakat mondta:

„ Ahogy a nemzetet a szabadságvágy sarkall mindig cselekvésre a vészterhes időkben, úgy a nemzetet alkotó egyént, főleg a művészt is, az egyéni, a cselevési, az alkotó szabadság ösztönzi a tettre. Ki mással is emlékezhetnénk meg a forradalom évfordulójára, mint az örök nyugtalan, a saját belső felszabadultságát kereső művész, Cs. Kovács László kiállításával! Az a művész ő, akiben hallatlan erő feszült és akarat. Küzdelem az életpályán, küzdelem az alkotó munkában, küzdelem a középszerűséggel, a szakmai irigységgel, a művészetben megjelenő hatásokkal. A sokoldalú művész folytonos, küzdelmes életművének eredménye, alkotói stílus-korszakai, szobrai, a külön fejezetet képező grafikai világa helyet biztosítanak számára a századfordulónk magyar művészeinek az élvonalában”

A kiállítás közel negyven, a művész különböző korszakaiból származó figaratív és absztrakt szobrát és tusrajzát tárja elénk. Jól tanulmányozható a művész alkotó korszakainak változása: látunk itt hallatlan erőt sugárzó robosztus nőalakot éppúgy, mint a későbbi időszakban készült elvont, stilizált nonfiguratív alkotásokat. A tusrajzok között a most először bemutatott 56-os Triptichonok mellett különös érdeklődést kelt a Detroit című sorozat, mely expresszivitásával hívja fel a figyelmet. Mint Cs. Kovács Ferenc elmondta, ezeket a műveket a mindig kísérletező mester szokatlan technikával készítette: nem ecsettel vagy tollal, hanem maga metszette fapálcával hordta fel a tust a papírra.
Vitalitas Galéria