Savaria Kamaraszínház: Eddig 738 néző

2006.11.18. 11:30

Szombathely kamaraszínházának elindult a honlapja. E tény kapcsán az illetékesek egy fogadással összekötött kibővített sajtótájékoztatót tartottak, ahol beszámoltak az indulás óta eltelt félév tapasztalatairól és vázolták a közeljövő terveit. A lelkesedés töretlennek tűnik, a közzétett számadatokat pedig mindenki nézőpontja szerint értelmezheti.

A meghívón sajtótájékoztató állt, ám a helyszínen, a HEMO aulájában kiderült, hogy a sajtó képviselőin kívül még igencsak szép számmal vannak megjelentek. Itt láttuk többek között Horváth György (MSZP), Feiszt György (SZDSZ) és Gyimesi József (ESZE) városi képviselőket, valamint Németh Kálmán alpolgármestert (SZDSZ), aki később fel is szólalt.

A múlt

A hivatalos mondanivaló gerincét Pavelkovits László, a Szombathelyi Színházbarátok Egyesületének elnöke mondta el. Megtudtuk, hogy az egyesületet 2000-ben alapította 22 lelkes magánszemély, már akkor azzal a céllal, hogy a több mint 90 éve színháznélküli városban legalább egy kis kamaraszínház üzemeljen.

A fordulópont 2005. év vége volt. Ekkor a szombathelyi közgyűlés és az egyesület ötévi együttműködési megállapodást kötött. Ennek értelmében az egyesület a HEMO épületében helyiségeket kapott a Savaria Kamaraszínház működtetésére, emellett 15 millió forintos évi támogatást kap a várostól.

Ezért a támogatásért a színház évente 45 egész estés kamaraszínházi esemény bemutatását, négy saját produkció létrehozását és több más olyan kötelezettséget vállalt, ami Szombathely színházi és kulturális életének fellendítésével függ össze.

Savaria Kamaraszínház


A színház költségvetése jelenleg 23 millió forint, a 15 millió forintos támogatás feletti részt jegyeladásból, bérletekből, pályázatokból és szponzorokból kell összeszedniük. Érdekességként Pavelkovits László elmondta, hogy a 15 millió forint Budapesten egy-két közepes színházi produkció díszletére elég.

A nyomott költségvetés miatt a színészek és rendezők a normál vállalkozói díjuk 60-70 százalékáért vállalják a szombathelyi feladatokat, az itteni munkatársak is szinte jelképes pénzért dolgoznak. „Ezt a színházat ennyi pénzből működtetni csak az egyesületi tagság áldozatos, nagyrészt társadalmi munkájával, sok-sok magánszemély, vállalkozás és az önkormányzat összefogásával lehetséges” – hangzott el.

A tények

A kamaraszínház 2006. április 8-án nyitotta kapuit Mishima AOI című darabjával. A társaság az idei csonka évre 30 produkciót vállalt két saját darabbal. Jelenleg 26 előadásnál és három saját premiernél tartanak. A 26 előadást 738 fizető néző látta, ami 30 körüli nézőszámot jelent előadásonként. (Ha jól kalkulálunk, ez azt is jelenti, egy-egy jegyet az önkormányzat 10 ezer forinttal támogat.)

A tervek

A következő évre négy saját bemutatót tervez a Savaria Kamaraszínház, amelyek közül az első az amerikai thrillerre épülő Hazug, melynek nyilvános bemutatója január végén lesz.

Jövőre 45 előadást vállaltak, amelyből 37 „önerős” lesz, nyolc pedig együttműködve különböző városi csoportokkal.

Az együttműködés és a segítség szellemében felvették a kapcsolatot a Mesebolt Bábszínházzal, a Ferrum Színházi Társulással, a Szamóca Színházzal, a Homo Ludens-szel és a Cromwell Ifjúsági társulattal is. Ezek közük többnek már előadása is volt a kamarában, másoknak pedig a jövőben lesz.

Mivel a színház jórészt közpénzből megy, nagy hangsúlyt fektetnek a közvélemény tájékoztatására. Már ennek a szándéknak volt része az a sajtótájékoztatón kiosztott szórólap (lásd az alábbi képet), amely naprakészen tájékoztat a színház mérőszámairól. Később ezek az adatok megjelennek a közterületeken is.

Savaria Kamaraszínház


A támogatások fellendítésére 2007. januárjától bevezetik az úgynevezett kombinált bérletet. Ez mindössze ezer forinttal lesz drágább, mint a normál bérlet, cserében viszont a tulajdonosok automatikusan pártoló tagok lesznek, a bejárat melletti dicsőségfalra kerül a nevük, folyamatos tájékoztatást kapnak az eseményekről, meghívják őket az évadnyitó és évadzáró partikra.

Elindult a honlap

Németh Kálmán alpolgármester hozzászólásában az önkormányzat és a civil szféra összefogásának a fontosságát hangsúlyozta. Elismerte, hogy az önkormányzat által nyújtott anyagi támogatás messze nem elég egy színház működéséhez, ugyanakkor bízik abban, hogy jó ügyekhez meg lehet nyerni a szponzorok támogatását.

Ezek után Karakó István, a kamaraszínház honlapját elkészítő cég ügyvezető igazgatója bemutatta az általa európai szintűnek minősített oldalt, felhívta a figyelmet annak illeszkedő arculati elemeire és felhasználóbarát mivoltára.
A sajtótájékoztató után a meghívottak egy állófogadáson vehettek részt.

A Savaria Kamaraszínház honlapja
.