
Van valami vicces abban, amikor Budapesten, egy követségi rendezvényen találkozom annak a cégnek a vezetőjével, amelynek székhelye Szombathelyen épp a szomszédunkban van. Az történt, hogy a Vietnami Szocialista Köztársaság nagykövetsége ilyen-olyan okokból egy ideje meghívókkal lát el a különböző eseményeikre (nincs túl sok belőle), én meg néha elfogadom a meghívást.
A közelmúltban a Platánus Hotelben tartottak hosszúra nyúlt üzleti találkozót, ahol jelen volt Kardos Gyula, a Farbax ügyvezető igazgatója is, mint egyike azon üzletembereknek, akiknek már meglévő beruházásai vannak a délkelet-ázsiai országban.
De mit keres egy szombathelyi cég Vietnamban? Nyilván nem keveset, ha megéri neki a világ túlfelére – konkrétan Ho Si Minh városba, a régi Saigonba – telepíteni gyártási tevékenysége egy részét.
A háttérről
A nemzetközi Farbax csoport 1983. óta működik, Magyarországon 1990. óta van jelen, használt irodatechnikai termékek újrafeldolgozásával foglalkozik. A magyarországi vállalat, a szombathelyi székhelyű Farbax Kft. több mint 200 alkalmazottal működik - szerte Európában hétszázan dolgoznak a Farbax cégcsoporton belül.
A cég termékeinek gyártásához felvásárolja a felhasználóknál kiürült irodatechnikai kellékanyagokat, a fénymásolók és a lézernyomtatók kazettáit és tintapatronjait, majd mindent szétválogatnak és részegységekre bontanak. A bontás után a hibás, de javítható alkatrészeket felújítják, majd az új és a használt alkatrészek felhasználásával állítják elő a készterméket.
Miért éppen Vietnam?
A kínaiak bedobták magukat ezen a piacon is, leszorítva a termékek eladási árait. Ez természetesen nem jött jól a Farbaxnak sem, és keresték a megoldást. Ésszerű döntés volt, hogy a könnyebben kivitelezhető és nagyszériában gyártott termékeivel kapcsolatban elébe menjen ennek a folyamatnak, és távol-keleti partnert keressen magának. Vagy ami még jobb: saját maga jelenjen meg Ázsiában.

Kardos Gyula ügyvezető igazgató azt mondja, ez volt a legjobb megoldás, hiszen a megfelelő minőséget csak úgy lehet biztosítani, ha mi magunk ellenőrizzük.
De mégis, hogy kerültek pont Vietnamba? „Körülnéztünk a Távol-Keleten, és Vietnam volt az az ország, amiről csak jót hallottunk, a munkamorálról, a szaktudásról, a megbízhatóságról. Nem utolsó szempont volt természetesen az sem, hogy ott alacsonyak a munkabérek. A Magyar-Vietnami Baráti Társaság sokat segített a kapcsolatok felvételében, és az állam magyarországi nagykövetsége is 100 százalékosan támogatta a terveinket” – mondja az igazgató, aki szerint az sem okozott gondot, hogy Vietnam a mai napig a szocializmust építi: „Eddig nem vettünk észre semmit, ami hátráltatná a munkát. Már egyszeri engedéllyel rendelkezünk, és nemsokára megkapjuk huzamosabb időre is. A kinti üzem egyébként egy magas technológiai felszereltségű ipari parkban van, ahol nagyon sok európai és amerikai beruházó is megjelent már, ezek cégek – ahogy mi is – mind bármunkában dolgoztatnak”.
A termelés már el is indult, az üzem közel száz fővel már működik. Néhány szombathelyi farbaxos is Ho Si Minh városban tartózkodik, ők végzik a betanítást. Hamarosan megérkezik az első szállítmány Szombathelyre.
Nem zár be szombathelyi üzem
Minden ellenkező híresztelés ellenére a szombathelyi Farbax üzem nem fog bezárni, sőt. Logisztikai központként továbbra is a vasi megyeszékhely szolgál, és a vietnami gyártás új feladatokat is hozott a telep számára. Kardos Gyula megnyugtatott, nem hogy bezárásról nincs szó, de még bővíteni fognak: „Át kellett strukturálnunk a céget, azon termékek gyártását visszük Ázsiában, ami itthon nem gazadásos. A Vietnamból legyártott termékeknek azonban már itt történik majd a csomagolása, illetve Szombathelyen folytatódik azoknak a kisszériás termékeknek a gyártása, amelyekhez nagyobb hozzáadott érték szükséges, magasabbak a minőségi elvárások”.
A városnak mindez hatvan új munkahelyet jelent, melyeket a cég már meg is hirdetett.