A Markusovszky Trianonja?

2006.12.04. 20:37

Csütörtökön dönt a regionális egészségügyi tanács, hogy a térség miképp osztozik az újrakervert kórházi ágyszámokon. A minisztérium elképzelése adott, de a tanácsnak lehetősége van ezen módosítani. Szombathely és a Markusovszky kórház álláspontját ma egy sajtótájékoztatón ismertették: e szerint nem fogadják el a miniszteriális leosztást, amely dr. Prugberger Emil szerint a megyei kórház Trianonja lenne. A számok valóban érdekesek.

Zala túl sokat kapott?

A mai sajtótájékoztatót dr. Prugberger Emil, a kórházirányító konzultatív tanács elnöke hívta össze a kórház két igazgatóhelyettesével, dr. Horváth Boldizsár főigazgató-helyettessel és Kovács Lajos osztályvezető főorvossal, egyetértésben Szombathely város vezetésével. A téma a szaktárca új verziója a régió kórházi struktúrájára, amely Prugberger szerint a Markusovszky kórház leépüléséhez vezethet.

A Markusovszky Trianonja?


Vas megye ágyszámok tekintetében Zala és Győr-Moson-Sopron megyével versenyez. A mostani verzió szerint úgy, hogy mind a lakosságszám szempontjából, mind az egyes osztályokon tervezett aktív (tehát nem krónikus betegek ápolására szolgáló) ágyszám csökkentésből a vasi megyei kórház jön ki a legrosszabbul. Zala ugyanakkor - a szakemberek szerint - túl sokat kapott, amelynek semmilyen szakmai magyarázatát nem látják az orvosok.

Számokban mért esélyek

Tízezer fő lakosságszámra vetítve Vas megyének 1030 ágyat kellene kapnia, ezzel szemben a tervezet szerint csak 900-at kap, amiből 80 Körmendé, 820 a Markusovszky kórházé lenne. Győr-Moson-Sopronban ez az arány: 1259-ből 1147. Ha az elképzelés zöld utat kap, Zala jár a legjobban, mivel nekik 1728 ágy járna, amiből 1710-et meg is kapna.

A szakemberek nem értik, hogy hogyan jött ki ez az arány a minisztériumnak, amikor a három megye lakosságának korösszetétele, egészségügyi állapota ezt a megkülönböztetést nem indokolja

Szakmailag is homály

Még kevésbé értik, hogy a Markusovszky kórházban miért épp a legjobban prosperáló, regionális szinten is kimagasló teljesítményt nyújtó, a megyehatáron túlterjeszkedő feladatokat is ellátó osztályokat érinti az ágyszám-csökkentés. A traumatológiára a megyében 33 ágy jut, ebből Körmend 3-at kap. (Prugberger Emil megjegyezte, vajon mihez kezd 3 ággyal a körmendi kórház traumatológiája?) A Markusovszkyban ezzel felére csökkenne a jelenlegi ágyszám, amit azért sem értenek az orvosok, mert Vasban a baleseti sérültek komplex ellátása biztosított, rendelkezésre áll a helikopter leszálló és az új sürgősségi osztály. Hogy a helyzet még furcsább legyen, Zalában – ahonnan gyakran kapnak ott nem ellátható betegeket - 115 ágy lesz a traumatológián. Ezzel tízezer lakosra Vasban 1.3 ágy jut, Zalában 3.9.

Ugyancsak érzékenyen érinti az urológia leépítése a kórházat, mivel ezen az osztályon sok daganatos beteg fekszik, az onkoradiológiai centrum páciensei közül. Vas megyében 24 ágy jutna 10 ezer főre, míg Zalában 40. Az arány 1,3:0,9 Zala javára.

A szülészet-nőgyógyászati osztályon az aktív ágyak száma 80-ról 40-re csökkenne, Körmenden lenne még 16 ágy. Ha sárvári és celldömölki kórházban nem lesz szülészet, ezeket a területeket is Szombathelyen kellene ellátni, amely problémákat okozhat. Zalában 10 ezer főre 118 ágy jut, Vasban 56. Az arány ezen a területen 3,9-2,1 Zala javára. A pszichiátrián ugyancsak feleződne az ágyszám: 60-ról 30-ra csökkenne, az arány 1,7-1,1.

Kis kórházak – krónikus ágyak

A két kis kórház, a celldömölki és a sárvári sehol sincs, azaz nekik aktív ágy nem jutna, viszont Vas megye egyetlen privatizált kórháza, Körmend nem jönne ki rosszul az átszervezésből: 80 aktív ágy jutna neki a tervezet szerint. Míg a megye összesen 75 aktív sebészeti ágyat kap, ebből Körmend 25-öt. (Azaz a Markusovszky kórház a megye háromnegyedét kétszer annyi ágyon látná el, mint Körmend a negyedét).

A sajtótájékoztatón kapott információk szerint Körmend az aktív ellátáson túl fennmaradó negyven ágyra kivétel nélkül rehabilitációs besorolást fog kapni, ami ráadásul kedvezőbb, mint a krónikus osztályé.

Kinek az érdeke?

Az, hogy a megyék között érdekellentét van, az teljesen világos, ám a megyén belül sem tiszták a viszonyok. Ezt példázza, hogy Marton Ferenc a megyei közgyűlés tagja a múlt héten ugyanebben a témában már tartott sajtótájékoztatót, most a város és a kórház tartott közösen.

Dr. Prugberger Emil elmondta: megérti, hogy a megye most inkább a kis kórházakért aggódik, mármint a celliért és a sárváriért, ám véleménye szerint a Markusovszky kórházat kell először helyzetbe hozni, mert a megyei kórházat hátrányosan érintő döntések az egész megye, nem kevésbé Szombathely fekvőbeteg ellátását érintik.

Döntés nem lesz?

Egyelőre még nincs eldöntve semmi. A döntés a Regionális Egészségügyi Tanács (RET) kezében lesz, amelyben Vas megyét a kórházi vezetők és Vas megye közgyűlésének tagjai képviselik. E körül is van egy kis probléma: a mai sajtótájékoztatón a nem tudtak konkrétumokkal szolgálni arról a megkérdezettek, hogy a megyei önkormányzatot ki fogja itt képviselni. A tanács elnöke jelen pillanatban még Németh Attila, aki eddig a megyegyűlés egészségügyi bizottságát vezette, ám október elseje óta nem tagja a közgyűlésnek, ezért posztjáról le kell mondania.

Prugberger doktor borítékolta, hogy nem lesz megegyezés a RET-en. Ebben az esetben a miniszter dönt saját hatáskörében a struktúraátalakításról. Kérdésünkre a kórház vezetése elmondta: készülnek jelenlegitől eltérő alternatív javaslattal, amelyet a tárcavezetőnek nyújtanak be. Mert vannak felesleges kapacitások, ám nem a fent említett osztályokon, és arányokban. Ha miniszteri döntés kedvezőtlen lenne, ezt meg lehet támadni a bíróságon. Amiatt is aggódnak a kórházban, hogy az ágyszámcsökkentés nem jelenti-e a finanszírozás csökkentését. Ez ugyan nem az ágyszám alapján történik, ám a kevesebb ágy okot adhat az egészségbiztosítónak arra, hogy csökkentse a. finanszírozást.
.