Mennyibe kerül a szombathelyi demokrácia?

2006.12.06. 20:28

Mennyit keresnek a helyi politikusok? Hogy a munkahelyükön mennyit azt nem tudjuk, és ez nem is tartozik ránk, de a képviselői tiszteletdíjakat nézve nem sokan lehetnek a közgyűlésben, akik csak ezért vállaltak politikai szerepet. Az is tisztán látszik, az idén kevesebbe kerül nekünk a demokrácia, mint tavaly.

Mit mond a törvény?

A képviselők munkájukért tiszteletdíjat kapnak. Erről ők saját maguk döntenek, törvényi felhatalmazás alapján. Természetesen nem költhetnek magukra annyit, amennyit akarnak, a tiszteletdíj megállapításánál figyelembe kell venniük egy 1994-es törvényt, amely a polgármesterek, alpolgármesterek képviselők feladatairól, és javadalmazásáról rendelkezik.

A képviselők legutóbb 2006. szeptember 7-én döntöttek a tiszteletdíjról. Ez a köztisztviselői illetményalap, 36 800 forint 2,6-szerese, azaz 95.680 forint. Ez a képviselői alapdíj. A bizottsági tagok ennek az összegnek a 45 százalékát, azaz 43 056 forintot kapnak az alapdíjon felül. Tehát a bizottsági tag képviselők 138 736 forintot kasszíroznak minden hónap tizedikéig.

Képviselőtestület


A nem képviselő bizottsági tagok (külsősök) természetesen csak a 43 056 forintot. A bizottsági elnökségért és a tanácsnokságért az alapdíj, plusz az alapdíj 90 százaléka, összesen: 181.792 forint jár. (A díjak bruttóban értendők.)

A képviselőknek a tiszteletdíj megválasztásuk napjától jár. A bizottsági tagoknak abban a hónapban is jár tiszteletdíj, amikor nincs bizottsági ülés. (Például októberben nem volt bizottsági ülés, és egy közgyűlés nyaranta is kimarad.)

Ez a maximum, amit képviselő elérhet jövedelemként a közgyűlésben. A bizottsági elnökök csak egy bizottságot vezethetnek, a tanácsnokok pedig (akárcsak a tisztségviselők, azaz polgármester és az alpolgármesterek) nem tölthetnek be bizottsági elnöki posztot. (Ez alól az elmúlt két ciklusban az úgynevezett ad hoc médiabizottság volt kivétel, amelynek a polgármester volt az elnöke. Az nem derült ki számunkra az SZMSZ-ből, hogy mi vonatkozik az ad hoc bizottságok elnöki posztjára). A polgármester és az alpolgármesterek képviselői tiszteletdíjat nem kaphatnak.

Bizottsági elnök más bizottságban végzett munkáért nem kap pénzt, ha egy képviselő több bizottságnak is a tagja, akkor is csak egy bizottsági pótdíj jár neki. Így miután az ellenzéki képviselők is elfoglalták bizottsági helyüket, minden képviselő (aki nem bizottsági elnök) egységesen 138.736 forintot kap.

A képviselői tiszteletdíj után a város az egyébként is szokásos körülbelül 33 százalékot kitevő közterheket fizeti, ha valakinek nincs állása, akkor a tételes egészségügyi hozzájárulást is.

Elhanyagolható költségtérítés

A törvény szerint a képviselőknek is jár a munkájukkal kapcsolatos költségeik megtérítése. Mint azt Zseli Imrétől, a Polgármesteri Hivatal Munkaügyi, Informatikai és Szervezési Osztályának vezetőjétől megtudtuk, a képviselők gyakorlatilag szinte semmilyen költségtérítést nem kapnak, illetve nem vesznek igénybe. Rendszerint saját mobiltelefonjukat használják, de élhetnek a hivatali dolgozóknak is járó kedvezményes tarifával. A számlát az önkormányzat fizeti, majd továbbszámlázza a képviselőknek, akik ezt a város kasszájába befizetik.

Notebookot viszont most is kapnak az új képviselők használatba, és várhatóan januártól csatlakoznak a képviselők a város által biztosított internetes végpontokra, így az online kommunikáció nem kerül nekik semmibe.

A közgyűlés korábban biztosított a képviselőknek egy évre szóló helyijáratos buszbérletet, vagy ennek árát készpénzben. A bérlettel nem nagyon éltek a képviselők, ezért ez a juttatás megszűnt. Vidéki utakat akkor térítik a képviselőknek, ha a közgyűlés vagy a polgármester megbízásából, a város delegáltjaként utaznak.

Elvileg megtéríthetné a város a képviselők szakfolyóirat, közlöny CD-jogtár költségeit is, de erre egyrészt nincs nagy igény, másrészt a hivatalban rendelkezésre állnak ezek a kiadványok.

A városvezetők borítékjai

A polgármesteri jövedelmekről ugyancsak a képviselőtestület dönt, a már idézett törvény alapján. E szerint a polgármester mint megyei jogú város polgármestere a köztisztviselői illetményalap (36 800 forint) és a 14-15-ös szorzószám szorzataként meghatározott illetményt kaphatja. Ipkovich György részére a közgyűlés a 15-ös szorzóval állapította meg illetményét, azaz bruttó 552 ezer forintot keres a polgármester. Ezenkívül megtérítik mobiltelefon-költségét. A közgyűlés által megállapított havi 150 ezer forintos költségtérítéséről a polgármester lemondott.

Az alpolgármesterek, akik főállású foglakoztatási jogviszonyban állnak az önkormányzattal, 478 400 forintot kapnak bruttóban fizetésként, 90 ezer forintot költségeikre, és ugyancsak jár nekik közgyűlési döntés alapján a mobilozás ellentételezése.

A közgyűlés személyi költsége ebben a ciklusban kisebb, mint tavaly: a polgármester, alpolgármester és a képviselők bizottságostul, tanácsnokostul összesen: 7 522 388 forintba kerülnek havonta. Az előző ciklusban ez 9 763 020 forint volt. Nem mondhatja senki, hogy nem magukon kezdték a spórolást.

Nem ebből élnek

Megkérdeztünk néhány képviselőt, miként vélekednek a kérdésről.

Soós József (MSZP) úgy gondolja, a képviselők közül egyiknek sem a képviselői munka a fő jövedelemforrással. Szerinte nem lehet arányba állítani a tiszteltdíjat a képviselői munkával, a politikust mindig megtalálják a választók, sőt minden problémájukkal őt keresik meg.

Varga Tamás (SZDSZ) bár még új a testületben, de válasza igencsak politikusira sikeredett: „A tiszteletdíjat a törvény keretei között állapították meg, amennyit kapok, azért megdolgozom, a mértéken, hogy ez sok vagy kevés, nem gondolkozom.”

Marton Zsolt (Fidesz) azt válaszolta, tudomása szerint mindenkinek van a közgyűlésben tisztes polgári foglalkozása, ha nincs, az baj. Mivel a múlt hónapban nem volt bizottsági tag, ezért a nettó negyvenegynéhány ezer forintos tiszteletdíj egyáltalán nem tekinthető soknak: valóban spórolnak a képviselők. Ő örül, hogyha a képviselői munkával járó költségeket (telefon, benzin) fedezi a tiszteltdíj, de arra viszont valójában elegendő.
.