Jézus és a Tesco, avagy a karácsony mi vagyunk

2006.12.25. 10:45

Minden nagyobb esemény alkalmában az emberek hajlamosak begőzölni, ami a karácsony tájékán annyit jelent, hogy vagy raklapszámra veszik a hülyeségeket a városszéli megaboltokban, vagy azon sopánkodnak fennhangon, hogy a karácsony el van cseszve. Nem ritkán együtt teszik a kettőt. Pedig nem olyan bonyolult ez, barátaim, a karácsony nem a Tesco vagy Jézus: az biza mi vagyunk, személyesen.

Tudom, az idő, sok mindent megszépít, még azt is, amit nem kellene, de most dicsekvés nélkül úgy gondolom, gyerekként egész jó karácsonyaim voltak.

Habár az akkori házi gányolású dekoráció valószínűleg nem elégített ki a feng-shui sztenderdeket, és az ajándékok is meglehetősen megmosolyogatóak voltak a mai lcd-tévékhez, játékkonzolokhoz, szilikonmellekhez és digitális rénszánokhoz képest, de határozottan volt hangulata, ahogy a család pár napra magára zárta az ajtót ott a téli a hegyoldalban, kikapcsolt televízióval, bekapcsolt társasjátékokkal, kártyákkal és gombfocival.

Más világ volt, mondja a közhely, és hát igaz, ami igaz, más volt. Másért volt jobb és rosszabb.

Egyes családokban a Jézuska hozta az ajándékot, máshol a télapó, a hiánygazdaságban kemény vadászat folyt a banánért, narancsért, zselés szaloncukorért, és mindenki örült, hogy a politika – amelyik annyira béna, hogy banánt nem tud többet garantálni – legalább békén hagyja a privát szféráját, ha nem okoskodott sokat. És hát miért pont karácsonykor okoskodott volna bárki is, amikor legalább ponty volt dögivel a halasnál, és csurrant némi év végi jutalom a borítékba is.

A mai karácsony magamutogatóbb, a hagyományos értelemben vett család is kevesebb, a maradék is kevésbé tud egymással mit kezdeni a négy fal között így télvíz idején, ezért aztán jön-megy, utazik wellness szállodákba, furcsa nevű, távoli meleg országokba, vagy akárhova, ha meg otthon marad, nyomogatja az lcd-tévé távirányítóját, addig sem kell a másikat néznie. Végül is ezért vette a drága cuccot.

Napjaink karácsonya a társadalom atomizálódása mellett persze a pénzről szól, ami nem túl meglepő, mert meglehetősen naiv elvárás, hogy három napig most hirtelen forduljunk ki magunkból, a farkasból hipp-hopp legyünk bárányok, fordítsunk hátat a csúnya anyagiaknak és szeressük egymást, gyerekek, mert hát minden percért kár.

Ebben az idióta átváltoztató műfajban amúgy a média jár elöl, amikor ünnep előtt a puttonyból előránt „torokszorító” gyerek- és állattörténeteket, mindenféle számlaszámokkal, és olyan összegeket kérnek az átváltoztatni szándékozott, a hétköznapokban csúnya, anyagias néptől, amelyeket ők mellényzsebből ki tudnának fizetni.

Szóval anyagiasak vagyunk, kiszámoljuk, hogy kinek mennyi ajándék jár, vagy éppen nem jár, hol olcsóbb a szaloncukor, a karácsonyfatalp és világító télapó, meg egyáltalán, mennyiben van nekünk ez az egész hóbelevanc.

Aztán itt vannak kritikusok, akik jól odamondogatnak ennek a csúnya fogyasztói társadalomnak, ahol közel a végítélet, mivel az emberek a templom helyett a Tescóba járnak, a díszeket nem otthon fabrikálják, hanem az IKEA-ban veszik akciósan. Szerintük a megoldás az lenne, ha a fogyasztói társadalom egy behajtani tilos táblába ütközne karácsony előtt, vagy legjobb ha mindig, helyette pedig folyamatosan szeretnénk egymást, karácsonykor meg főleg nagyon-nagyon, és akkor az csupa boldogság, szép, új világ lenne.

Amíg legyártják a fenti behajtani tilos táblákat, addig áthidaló megoldásként mindenki megteheti, hogy pár napra, mintha csak a hegyoldalba lenne harminc évvel ezelőtt, csenden beteszi a ház ajtaját. Na persze a küszöb alatt mindig átszivárog a világ, de a java odakint marad, ami már csak azért sem hátrány, mert a csendesedő zajban hátha kedvünk szottyan elmélázni arról, hogy tényleg, akkor most mi a túró van, meg hogy tényleg azt akarjuk levadászni, amit a nyitott ajtónál hajtunk nap mint nap.

Karácsonykor magyarázatként hivatkozhatunk Jézusra, szeretetre, békére, ajándékra, pénzre, Tescóra és az lcd-tévére, a nagy helyzet azonban az, hogy szerény személyünkön múlik az ügy: mondhatni a mi kezünkben van a távirányítónk. Próbáljuk meg pár napig azt nyomogatni, hátha kijön belőle valami.
.