Furcsa vírusok gyülekezete

2007.01.05. 22:27

A Panda Software megjelentette a 2006-os legfurcsább vírusainak listáját. Vannak köztük viccesek, gonoszak és simán buták.

A világ egyik legismertebb vírusirtó cége, a PandaSoftware minden évben közzéteszi az elmúlt év legfurcsább vírusait. Nem mintha a listán szereplők egyike-másikja nem lenne veszélyes lakótárs, de a hírnevet mégsem ezzel, hanem különcségükkel érdemelték ki.



Az erkölcstelen: A Zcodec " target="_self– egyéb más tevékenysége mellett – azt figyeli, hogy a számítógép erkölcstelen gazdája látogat-e pornószájtokat. Ha ez rendszeres tevékenység, akkor elkezd személyre és érdeklődési körre szabott erotikus hirdetéseket megjelentetni.

A legrosszabb álláskereső: A Eliles.A" target="_self megszórja a világot a számítógépünkről küldött bugyuta önéletrajzokkal. Ráadásul ezt spanyolul teszi.

A szenzációhajhász: A vírusok készítői tudják, hogy az emberek fogékonyak a bombasztikus hírekre. A Nuwar.A" target="_self pedig nem kisebb bejelentéssel terjed, minthogy kitört a harmadik világháború. Ilyesmivel kecsegtet, hogy „Glogal War Just Started!!! Read more in file!” vagy „Putin and Bush starts NUCLEAR WAR! Check the file!” Ki tudna ellenálni?

Az agresszív versenytárs: A Popuper" target="_self amellett hogy kéretlen popup reklámokkal áraszt el, futtatja a háttérben egy ismert antivírus program meghekkelt változatát. Ez utóbbi segítségével megakadályozza, hogy „igazi” antivírus programot futtassunk a gépünkön. Kellemetlen.

A stréber: Az adathalászok általában megelégednek a bankkártyánk számával, a számláink leszívásához kapcsolatos információkkal. Nem így a BarcPhish.HTML" target="_self, amely mindent begyűjt a gépünkről, amit talál: vezetékneveket, dátumokat, tagsági információkat, ötszámjegyű kódokat és minden vacakot. Majd csak jók lesznek valamire – gondolták a programozók. Lehet, magyarok írták?

Ki van az én házamban?: Azt hiszem, itt van a legunszimpatikusabb. A WebMic.A" target="_self a számítógépünkhöz kapcsolt webkamerát és mikrofont használja, és velük – tudtunk nélkül - felvételt készít. Mindeközben egy távoli szerverhez kapcsolódik, onnan kapva a parancsokat. A Panda-honlap szerint nagyon nehéz észrevenni. Így főleg megnyugtató.

A vicces: A Nedro.B sem a hagyományos úton dolgozik. Gépünkre kerülve vidám tevékenységbe kezd. Nem enged megnyitni ezt-azt, letöröl pár kiterjesztést, összecseréli programjaink ikonjait, megritkítja a Start-menüt. Garantált káosz, garantált móka-kacagás.

A kecsegtető: A fájlcserélő hálózatokon terjed a FormShared.A. Mindegy 37 ezer (!) különböző izgalmas fedőnéven kínál fájlletöltést. Sok közülük pornográfiára utal, de a letöltött cucc ennek az utóbbi feltételnek cseppet sem tesz eleget. Igaz, izgalmakatt viszont később okoz.

A retró: Nem mindenki dől be a technikai fejlődés illékony illúziójának. A DarkFloppy.A írói például nem bíznak a fájlcserélésben, a csetben, az emailben. A program kizárólag hajlékonylemezen, azaz – talán néhányan még emlékeznek a szóra - flopin – terjed.

A legcsalósabb: A SafetyBar nagy trükkösen biztonsági információkat és anti-kémprogramokat ajánl fel letöltésre. Aztán mikor a gyanútlan felhasználó letölti, pont az ellenkezőjét teszi: nem létező vírusfertőzésekkel riogat.

ALON-megjegyzés: Két évvel korábban mi is beszámoltunk egy idióta vírussal való elkeseredett küzdelemről. A W32/Delf-IV fedőnevű kispajtás szép lassan sajttá változtatta a programokat. Először vicces volt. Aztán nem annyira. Részletek itt" target="_self.


.