Főiskolai belharcok az egyetemválasztás körül

2007.01.23. 20:19

Információink szerint súlyos viták zajlanak a főiskola falai között az intézmény jövőjéről. Győr mégis versenyben van?

A hétfői városházi sajtótájékoztatón – ha nem is kristálytisztán – de mégis kimondatott, hogy szombathelyi főiskola leginkább Sopronnal és Veszprémmel képzeli el a jövőjét, elsősorban azért, mert ez a két felsőoktatási intézmény vállalta, hogy készek új, közös intézményt létrehozni.

Ugyancsak hétfőn, a szombathelyi politikusok sajtótájékoztatójával majdnem egyidejűleg zajlott a főiskola gazdasági tanácsának ülése.

Az itt történtek viszont némileg árnyalják a sajtótájékoztatón kirajzolódó forgatókönyvet.

Miszlivetz Ferenc egyetemi tanár, az oktatási minisztériumnak a tanácsba delegált tagja arról számolt be lapunknak, hogy a szervezet hétfői, heves vitáktól kísért ülésén előkerült egy újabb levél a győri rektortól, amely az integráció összes lehetséges formájának további megvitatását javasolja.

A professzor úgy véli: nem vállalható, hogy az egyetemek számára feltételül szabott határidőt január 22-ről január 30-ra tolják ki, így „mi magunk ássuk alá saját hitelünket”. Szerinte nem az a legfontosabb kérdés, hogy ki nyer vagy ki veszít, hanem hogy az új intézmény sikeres és versenyképes legyen és hogy az első körben kimaradtak bármikor csatlakozhassanak hozzá. „Egy ilyen nagy ívű vállalkozást csak tiszta és világos feltételek és játékszabályok betartásával lehet sikerre vinni. Személyes indulatoknak, részrehajlásnak és trükközésnek itt nincs helye” – véli Miszlivetz.

Főiskolai belharcok az egyetemválasztás körül


A Kisalföld online is foglalkozik a gazdasági tanács ülésével, közölve a szavazás végeredményét, mely szerint Győr és Sopron öt-öt szavazatot kapott, Veszprém hármat, Pécs egyet. Igaz, ez önmagában nem sokat jelent, hiszen mindez csak állásfoglalás, a végső döntés a BDF szenátusa kezében van.

A győri egyetem honlapján január-15-i keltezéssel a témában az a hír az utolsó, hogy az intézmény szenátusa nagy többséggel egyetértett a szombathelyi főiskolával való integrációs tárgyalások megkezdéséről, ugyanakkor „nem támogatták a két felsőoktatási intézmény oly módon történő integrálódását, melynek során a Széchenyi István Egyetem és a Berzsenyi Dániel Főiskola megszűnik és új intézmény jön létre”.

Egy, a témával kapcsolatos hosszabb írást közölt a múlt héten a Kisalföld „A Széchenyi nem adja nevét a Berzsenyiért” címmel. Az írás ismerteti a kialakult helyzetet, az egyesülés mellett és ellene szóló tényeket, majd ezzel a két figyelemre méltó bekezdéssel zárul:

"Az igazi ütőkártya azonban mégis a Győr-Moson-Sopron megyei egyetemek kezében van: a regionális programok sok száz milliós pályázatain ugyanis azok az egyetemek indulnak eséllyel, amelyek egy régióból – jelen esetben a nyugat-magyarországiból – érkeznek. A négy közül pedig ezt a feltételt csak az SZE és a NYME tudja teljesíteni. Ketten maradnak 29-re Dr. Szekeres Tamás rektor tegnap úgy fogalmazott: „Nem múlhatatlan érdekünk a Berzsenyi átvétele, de azt is látjuk, hogy értékes jövőképet tudunk felmutatni Győr és Szombathely számára. A Berzsenyi értékes oktatói állománnyal rendelkezik, de az ottani szenátus megosztott a kérdésben. Nem egyértelmű ezért, hogy mi nyerünk."

Ezzel együtt szinte biztos (teszik hozzá forrásaink), hogy a Széchenyi-egyetem ott lesz a január 29-én esedékes végső elbeszélgetésen. Erre már csak két egyetemet hívnak meg a négyből, s nem kicsi az esély arra, hogy a két megyei campusnak kell megküzdenie egymással. Persze csak képletesen, mert mint kiderült, a résztvevők a szenátus kérdéseire válaszolnak majd külön-külön. S hogy mekkora a tét minden résztvevő számára, válaszként a végére még egy adat: hatezer hallgató, hatszáz oktató és többmilliárdos vagyon szerepel a Berzsenyi tanárképző neve mellett"
.

A felfokozódott hangulatban a végső szót január 31-én mondja ki a Berzsenyi Dániel Főiskola szenátusa.
.