
Szombaton délelőtt a Volán-telepnél hat-hét személyautó áll a külső sávban, ettől ugyan nem, de az odébb dekkoló rendőrautótól biztosan lassul a forgalom. Vagy tizenöt ember ácsorog a kocsik mellett, fényképezőgépek, diktafonok kerülnek elő, újságírók teszik fel a rutinkérdéseket, látszik rajtuk, a történet ismerős nekik, legfeljebb a szereplők mások és az összegek.
Ez esetben 370-400 millió forint értékű munkát nem fizettek ki az alvállalkozó(k) alvállalkozóinak (ők az úgynevezett szubalvállalkozók), akik Szombathely szélétől az Árpád útig történt csatornafektetést végezték. A város
sajtótájékoztatón ismertette álláspontját, az ügyben érintett alvállalkozót pedig írásban kerestük csütörtök délelőtt, de a munkatársuktól kapott két címre is elküldött elektronikus levelünkre azóta sem érkezett válasz.

Mint ahogy nem érkezett válasz a szubalvállalkozókhoz sem, akik rákérdeztek lejárt számláik, követeléseik sorsára, de állításuk szerint szóra se méltatták őket. A peres eljárás megindítása előtti utolsó fizetési felszólításra se reagált az adós - mondja egy hölgy. Aggódni akkor kezdtek igazán - és nem csak a lejárt, hanem a még le nem járt követeléseik miatt is -, amikor fülükbe jutott, hogy a cégnek fizetési nehézségei támadtak. Kövesi Csaba, a pórul járt vállalkozók szóvivője azt is mondja, hogy a teljes vállalási összeg tíz százalékát kitevő végszámláikat, már nem is lesz kinek benyújtaniuk.
Ekkor küldtek petíciót az önkormányzatnak, a Borostyánkő 2005 konzorciumnak és az adósuknak, amelyben kilátásba helyezték, hogyha nem lesz pénz, akkor felszedik a csöveket. Egyedül az önkormányzat reagált, egyrészt hívta a rendőrséget, kilátásba helyezte a büntetőjogi felelősségre vonást (természetesen nem a nem fizetőnek, hanem a fenyegetőzőknek - tudtuk meg Kövesi Csabától), de a város az egyeztetésre is kísérletet tett. Ebből az derült ki, hogy az önkormányzat fizetett, a fővállalkozó is fizetett, az önkormányzatnak meg a fővállalkozónak semmi köze nincs ahhoz, hogy a fővállalkozó által az üzletbe tíz százalékban bevont alvállalkozó fizetett-e, vagy sem.
„Mossák a kezüket” – mondja Kövesi, aki szerint az ő munkájuk alapozta meg, hogy az ügyet a fent említett szereplők „lepapírozzák”, és az uniótól a pénzt lehívják. Az a tízegynéhány vállalkozó viszont, aki a munkát megcsinálta, ebből egy centet sem kapott, illetve volt, aki valamennyit, amikor megbízójuk a határidő miatt nagyon meg volt csúszva, más vállalkozót meg egy másik munkából eredő finanszírozással kompenzáltak. Neveket nem mond senki, mert többen még ma is alvállalkozói a sáros cégnek, és félnek kikezdeni vele - tudjuk meg. Ezért vállalt ő mint az egyik szubalvállalkozó alvállalkozója szóvivői szerepet. (Tudják még követni?) Egyébiránt nagy bajban van ő is: neki is voltak alvállalkozói, mérnököt, titkárnőt és segédmunkásokat fizetett, és még egy kis kavicsot, ezt-azt, de van, akinek még ő is tartozik: – Tönkre fognak menni, ha nem fizetek nekik. Összességében 600 főre becsüli azoknak a számát, akiknek az egzisztenciáját veszélyezteti ez az ügy.

Egyikük, aki épp itt van, hat gyereket tart el a vállalkozásból – mutat egy szakállas ember felé egy idősebb kollégája, aki szerint ilyen nem történhetett meg az előző rendszerben. – Most olyanok kezében van a hatalom, akiket nem lehet megbüntetni. És akiknek a koponyalapjuk és a medencecsontjuk közül valami hiányzik – halljuk.
Hiányolják a polgármestert is, aki a szalagátvágásnál biztos ott lesz, jegyzik meg némi malíciával. Tisztában vannak vele, hogy rossz hírét keltik a városnak, ezt enyhíthette volna a város első emberének együtt érző gesztusa, az, hogy idejön – mondják.
Nekik meg a pénzük hiányzik. Kövesit arról faggatjuk, volt-e már bíróságon, hányadik lépésnél tartanak a hivatalos úton. Megtudjuk, szeretnének segítséget kapni érdekvédelmi szervezetektől, nekik nincsenek „jogi embereik”. De jog ide vagy oda, azt szeretnék megérteni az emberekkel, hogy ők a munkát megcsinálták, de pénzt nem kaptak érte.
Hogy miért nem kaptak, azt sűrű homály fedi: - Valaminek történnie kellett, valahová eltűnt a pénz – folytatja Kövesi egyre nagyobb vehemenciával. Hogy mi, arra talán némi fényt deríthet a keddre az önkormányzat által összetrombitált egyeztetés, amelyen elvileg minden érintett fél együtt lesz. Hogy korábban mégsem volt annyira rendben minden, arra Németh Kálmán alpolgármester csütörtöki közgyűlésen elejtett megjegyzése utalt: „A fővállalkozó sem makulátlan.”
A csatornának most már nincs szaga. Azt meg régóta tudjuk, hogy pénznek főleg nincs. Kár. Akkor legalább a futhatnának a szub- és szubszub-alvállalkozók a szag után.
Korábban:
Ostromállapot csatornaügyben?