Mikola Isván: Gyalázatos játék folyik az egészségügyben

2007.03.01. 20:20

„Ez a pénzről szól, a megszűnő intézetek majd mindegyike ősparkok közepette, sokmilliárdos kastélyokban működik.” A Polgári esték Szombathelyen sorozat keretében érkezett csütörtökön a városunkba Mikola István. A rendezvény előtt egy sajtótájékoztatón foglalta össze a politikus nézeteit az egészségügy jelenlegi helyzetéről.

A tőke étvágyáról

A Fidesz szakpolitikusa élésen kritizálta a kormány egészségüggyel kapcsolatos lépéseit, mert az nem az egészségügyről, hanem az „új tőketulajdonosok korlátozhatatlan étvágyáról, profitéhségéről” szólnak.

Ennek első felvonása az volt, amikor az orvoskamarát, a szakmát eltakarították a „reform” útjából, és erről szólt a gyógyszerforgalmazás liberalizációja, a patikaalapítás jogának a felülvizsgálata, a biztosítás-felügyelet létrehozása, a vizitdíj és a különböző lakossági sarcoknak a bevezetése is.

Alkotmányossági aggályok

A konvergencia-program miatt az egészségügyből három év alatt 250 milliárd forintot vonnak ki, ebből 100 milliárd a gyógyszerkiadások csökkentése – közölte Mikola, aki hozzátette, hogy ezért van vizitdíj is, aminek amúgy semmi értelme: „A vasmanciknak, rolnizógépeknek, UV-lámpáknak nincs helyük az orvosi rendelőben” – mondta. Szerinte a „lakossági sarc”-nak alkotmányossági aggályai is vannak, hiszen az alkotmány azt mondja, hogy járulékdíj-fizetés fejében az egészségügyi ellátás a polgároknak térítésmentesen jár.

A kormányhoz közelállóké lesznek?

A politikus közölte: a legújabb gyöngyszem a kórházi kapacitások csökkentése, amelynek során 6 ezer aktív kórházi ágy szűnik meg, az összmennyiség egyharmada. A végleges számokat a jövő héten jelentik be, és az a bejelentés egyben nagy múltú egészségügyi intézmények bezárását is jelenti.

Mikola Isván


„Ez a pénzről szól, a megszűnő intézetek majd mindegyike ősparkok közepette, sokmilliárdos kastélyokban működik”, ezekre vetik ki szemüket a kormányközeli vállalkozók, és már most lehet tudni, hogy több kórházban magánklinika fog működni. A Schöp-Mérei Kórház is a kormányhoz közelálló érdekeltségek magánklinikája lesz. "Gyalázatos játék folyikaz egészségügyben" – hangzott el.

Az utolsó felvonás

Mikola úgy véli, az utolsó felvonás a több biztosítós modell bevezetése. A minisztériumból kiszivárgott anyagok szerint az egészségbiztosítási pénztárat részvénytársasággá alakítják, ez azt jelenti, hogy privatizálják az ország utolsó, 1500 milliárd forintot tartalmazó nagy pénzügyi alapját. Aki az e feletti hatalmat megszerzi, az gazdasági és politikai hatalomra tesz szert.

Újabb izgalmakat kelt a szakorvosképzés átalakítása, minekután az úgynevezett rezidens képzést nem fogják finanszírozni. (A fiatal orvosok ezen két év alatt sajátítják a szakági ismereteket.) Ezért már most tömegével hagyják el az országot a fiatalok, gazdasági társaságok alakultak, akik kiközvetítik az orvosokat Angliába, Ausztriába, Németországba és a Skandináv országokba.

Mi tenne a Fidesz?

Polgári esték Szombathelyen
A sajtótájékoztató utáni Polgári esték Szombathelyen rendezvénysorozatról Puskás Tivadar elmondta: az ötlet onnan származik, hogy amikor az ember otthon van, akkor szeret beszélgetni, és a beszélgetéshez olyan ismerősöket keres, akikkel jó és érdemes beszélgetni. Így lett Mikola István az első vendég. A sorozat társszervezője a Polgári Egyesület Szombathelyért, akinek vezetője, Horváth Csaba szintén rész vett a sajtótájékoztatón. Kérdésünkre elmondta, még nem tudják biztosan, hogy ki lesz a következő meghívott, de nagyon sok emberrel tárgyalnak, művészekkel, közéleti szereplőkkel és egyházi személyekkel.
Az ALON azt kérdezte, hogy a Fidesz hogyan kezelné az egészségügy problémáit. Mikola István elmondta, hogy az egészségügy az egész világon megújul, mert még a leggazdagabb országok sem tudják az egészségügy minden csodáját minden polgárnak biztosítani. A gond az, hogy az orvostudomány rakétagyorsasággal fejlődik, a nemzetgazdaságok pedig nem. Így a gazdasági és az egészségügyi lehetőségek között folyamatosan nyílik az olló.

A kettő közötti feszültséget a népegészségügyi tényekre alapozottan lehet csökkenteni.
Magyarországon például ez észak-keleti Bagamér községben és környékén a férfiak várható élettartama 40 év, míg Budapest bizonyos kerületeiben és Sopronban svájci szintűek a mutatók. Ez azt jelenti, hogy mindenhol más-más kapacitás, kórházi férőhely és ellátórendszer szükségeltetik. Amikor a Fidesz kormányon volt, elindította az egészségügyi programot, de a választási vereség miatt nem tudta befejezni. Ennek az a lényege, hogy az országban 6-8 év alatt, lépésről lépésre a népegészségügyi helyzethez igazítják a kapacitást és a finanszírozást. 2001-ben úgy számolták, ehhez 670 milliárd forintra lenne szükség. Most már többre.

Ehhez képest a mostani néhány hónapos „reform” során a rendszerből pénz vonnak ki, társadalmi támogatottsága nincs, és szakmailag sincs előkészítve – mondta Mikola István

Puskás Tivadar: Ki kellene szélesíteni a vizitdíj-mentesség körét

A sajtótájékoztató apropóját ragadta meg Puskás Tivadar, hogy megejtse aktuális beszámolóját a parlamenti munkájáról. Mint mondta, hogy az egészségügy területén most a központi kérdés a vizitdíj, így ő is ezzel foglalkozott a legtöbbet. Ha már bevezették, akkor szerinte bővíteni kellene a mentesség körét, elsősorba a véradókkal, az egészségügyi dolgozókkal és bizonyos betegségekben szenvedőkkel.

Mikola Isván


Soron a van a fogyatékos emberekkel foglalkozó törvény megváltoztatása, és ezzel kapcsolatban is módosító indítványokat adott, adtak be. Remélhetően ezek jobbá teszik a törvényt – mondta Puskás.
.