A Kámoni Arborétum jövője

2007.03.10. 17:14

Nemcsak az olvasóknak, a sajtó munkásainak is gondot jelent olykor a szombathelyi fejlesztési tervek közötti kiigazodás. Igaz, a gond kétségkívül a kellemesek között található. A héten a Kámoni Arborétumnak kapcsolatos elképzelések részleteire derült fény.

Nagyprojektek egyesével

Körülbelül két héttel ezelőtt helyi politikusok és újságírók részvételével zajlott az a félig informális találkozó, ahol a térség fejlesztési szakemberei tájékoztatást adtak Szombathely jelenlegi fejlesztéspolitikájáról. Ez a gyakorlatban azon kiemelt projektek ismertetését jelentette, amelyek révén a város csatlakozik az EU-forrásokhoz kapcsolódó Új Magyarország Fejlesztési Tervhez.

A találkozón az is elhangzott, hogy a jövőben minden tervezett projekttel külön is megismerkedhetnek az újságírók.

Az első a bemutatott tervek a Kámoni Arborétum jövőjét járták körül. Vagy félreértés, vagy a technika ördöge miatt az ALON sikeresen lecsúszta ezt a tájékoztatót. Szabó Gábor fejlesztésekért felelős alpolgármester így egy sajtóanyagot juttatott el szerkesztőségünkbe a témáról.

Az alábbi cikk ennek - és részben a Nyugat-Pannon Regionális Fejlesztési Zrt. által készített összefoglaló anyag - alapján készült.

Egy nagyobb egység része

Hogy az olvasó valamennyire képben legyen, ahhoz nem árt visszamenni január végéig. Akkor jelentették be hivatalosan, hogy Szombathely 14 fő fejlesztési irányt jelöl meg az elkövetkezendő hét évre. A nekigyürkőzés nemcsak abban egyedi, hogy végre kézzelfogható projekteket jelenít meg, hanem abban is, hogy politikai konszenzus övezi: az ellenzék is megszavazta a februári közgyűlésen. A 14 nagyprojektet itt nem soroljuk fel, ahhoz tessék idekattintani!

Kámoni Arborétum

A Kámoni Arborétum amúgy egy még nagyobb projekt, az „Új Városliget” része. Az elképzelés alapja, hogy Szombathely belvárosában mintegy 60 hektárnyi összefüggő zöldterület található, amely turisztikai és rekreációs célokat szolgál. A város a jövőben ezeknek intenzívebb hasznosítását tervezi, elsősorban a sport- és edzőturizmus területén. Ilyen turisztikai kínálat jelenleg csak Debrecenben és Tatán létezik.

A meglehetősen szerteágazó elemek között már vannak megvalósultak (sportcsarnok, atlétikai centrum stb.) és a jövőben megvalósulók: az új római fürdő, a kibővülő Kalandváros, a megújuló sportliget és szabadidő Központ vagy a herényi kerékpáros centrum.

Az arborétum korszerűsítése várhatóan az első olyan szombathelyi projektek között lesz, amelyek már 2007-ben pályázatként bekerülnek az Új Magyarország Fejlesztési Tervbe.

Első ütem: Már a vége felé

A fejlesztés három ütemben zajlik. Az első ütem megvalósítása már 2006 őszén megkezdődött, és 2007. március végére befejeződik. A 17 millió forintos beruházás során megtörténik a tavak iszaptalanítása, és megújul néhány műtárgy is. Ezek a munkák még tisztán önerőből, az Állami Erdészeti Szolgálat Szombathelyi Igazgatóságának támogatásával készülnek.

A második ütem: a legnagyobb falat

A második ütemben az úgynevezett kertrehabilitáció valósul meg. Ennek tanulmánytervét a budapesti Corvinus Egyetem Táj és Kertépítészeti Tanszékének munkatársai készítették el.

A kertrehabilitáció során az arborétum visszakapja angolpark jellegét.

A növénytelepítési és -kezelési munkákon kívül három kilométer hosszú új kerítés, sportpálya, utak és játszótér épül. Új ivókutat alakítanak ki, egyedi padok, világítótestek, szeméttárolók, információs táblák érkeznek.

A második ütem tervezési- és megvalósítási költsége várhatóan 514 millió forint. Ennek 90 százalékát remélhetően a már említett Új Magyarország Fejlesztési Terv biztosítja, a 10 százalékos önerőt az Erdészeti Tudományos Kutatóintézet és a Szombathely állja. A második ütem pályázatát - a kiírás időpontjától függően – várhatóan még ebben az évben benyújtják.

A harmadik ütem

A harmadik ütem célja egy kétszintes, akadálymentesített látogatóközpont építése új beléptető-rendszerrel, infrastruktúrával, az alsó szinten egy közösségi célokra használható előadóteremmel, kiállítási galériával, pénztárral, a felső szinten irodákkal. A beruházáshoz kapcsolódik autóbusz- és személygépkocsi-parkoló kialakítása is.

A harmadik ütem előkészítése még nem történt meg, de 2007-ben a tervek szerint elindul. A beruházás költsége várhatóan további 400-500 millió forint lesz. A projekt finanszírozási forrásai egyelőre még nem ismertek, de itt is reménykedni lehet pályázati pénzekre.

Korábban: Szombathelyi nagyprojektek - Mernek nagyokat álmodni
.