Szeptemberre tervezi a beruházó az első kapavágást a Kossuth Lajos utca - Thököly Imre utca - Kiskar utca sarkán, a jelenlegi Édász-ficakban. Ha minden igaz, itt nemsokára egy háromszintes, mélygarázsos új bevásárlóközpont színesíti a helyi plázakultúrát, az átrendezett forgalomban meg majd csak eligazodunk valahogy. Kicsit kommentálunk.
Elindult a Magellán City Center előzetes vizsgálati eljárása a Nyugat-Dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségen. Az ehhez leadott, a Megoldás Kft. által jegyzett dokumentáció megtekinthető itt is, mi a viszont a városházán lapoztuk fel a betekintésre szánt példányt. Annyit megtudtunk belőle, hogy nem csak a hajdani ÉDÁSZ-telephely, hanem az épület előtti forgalomszervezés is változna.
A center bruttó alapterülete 4493,93 m2. A föld fölé három szinttel magasodik, a három etázs összesen 10 ezer négyzetméternyi, míg a föld alatt két 5 ezer négyzetméteres parkolószinten biztosítanák 265 gépkocsi beállását, köztük az üzletek munkatársaiét is.
Mivel nem lehetett a terveket lemásolni, a látványképek még egy korábbi, a tervező által közzétett látványanimációból származnak. Abban viszont nem vagyunk biztosak, hogy azóta a tervek nem módosultak. A videó mindenesetre innen tölthető le.
A bevásárlóközpontba terveznek egy nagy alapterületű élelmiszerboltot, ruházati és illatszer-kozmetika üzleteket, kávézót, éttermet. A boltok árukészletét budapesti raktárakból töltenék fel. Ezzel érkeztünk el a neuralgikus ponthoz, a bevásárlóközpont körüli közlekedéshez. Eddig a beruházás ellen ugyanis leginkább ilyen aggályok fogalmazódtak meg.
A dokumentáció napi ötven teherautóval számol, ezek a Thököly utca kiszélesítésével egy kanyarodósávon és egy a körforgalom előtt kialakítandó lejáraton közelítenék meg a „dokkoló” részt.
A személyautók a Thököly és a Kiskar utcák kereszteződésben lévő körforgalomból külön kijáróval érhetnék el bevásárlóközpontot egy kétirányú forgalomra méretezett rámpán. A Kiskar utcai torlódást kiküszöbölendő, az itteni lámpás csomópont helyett körforgalmat alakítanának ki.
A közlekedés okozta zajterhelés jelentős mértékben a Kiskar utcában nő majd, a Thököly utcában viszont már ma is két decibellel meghaladja az előírt határértéket.
A zajterhelés összességében az életkörülmények romlását hozza magával, a levegő környezeti terhelése minimális szintű életkörülmény változást okoz – áll a dokumentációban. A beruházás előnyeként említi viszont az életszínvonal javulását és a gazdasági hasznot.
Hogy mekkora gazdasági hasznot remél a beruházó, a Pipacs utcából Budapestre költözött Devirs International Kft, azt bizonyára egy jól átgondolt üzleti terv tartalmazza, ám az a kétszáz látogató, amellyel a dokumentáció szerint naponta számolnak, még egy sarki ábécé tulajdonosát is a kétségbeesésbe és a rövid úton a csődbe kergetné.
Mindazonáltal nem árt egy kis óvatosság, mielőtt jelzőket használunk az épület méretére. Amennyiben megvalósul, a Magellán a magyarországi bevásárlóközpontok között a kicsik közé fog számítani a maga 10 ezer négyzetméterével. Hogy érzékeltessük a számokat, érdemes fellapozni a 2007. március 10-i Heti Világgazdaságot (HVG), amely számba veszi a magyar köznyelvben csak plázáknak hívott hazai üzletközpontokat. Ezek szerint a szakma az 5 ezer négyzetméter feletti egységeket tekinti bevásárlóközpontoknak, a Magellán méretét tekintve a Savarai Plaza (kb. 8200) és Family Center (kb. 10800) kategóriájába esik majd. További összehasonlításként: a győri Árkád 35 ezer négyzetméteres, a budapesti nagyok (Mammut, Campona, Westend, Pólus, Duna Plaza) pedig 50 ezer négyzetméter körül mozognak.
Kíváncsiságból megnéztük a bécsi Shopping City Süd alapterületét is. Ez már igazi gigász a maga 851 ezer (!) négyzetméterével.
Alon-kommentár: Nem akarunk úgy csinálni, mintha nem olvastuk, nem halottuk volna azokat a híreket, melyek szerint a beruházásban egy szombathelyi fideszes képviselő cége is érintett lenne. De ezt a szálat a projekt jelenlegi állapotában kihagynánk a történetből. Egyrészt hétfő estig nem tudtunk hitelt érdemlően megbizonyosodni arról, hogy jelenleg pontosan milyenek is a tulajdonviszonyok, másrészt pedig – finoman szólva – arról sem vagyunk meggyőződve, hogy egy bevásárlóközpont építését politikai alapon kellene megítélni. Nem mintha teljesen hanyagolni lehetne az ilyen jellegű elemeket, de erre később még bőven lesz alkalom visszatérni. Annál is inkább, mert értesüléseink szerint a projekttel a márciusi közgyűlés is foglalkozik majd, és tekinthető a helyi döntéshozók egyik újabb érettségi vizsgájának, hogy képesek lesznek-e akár pro, akár kontra a mindennapi politikai dagonya fölé emelkedni. Magyarra lefordítva ez annyit tesz, hogy a Magellán Center ne azért épüljön vagy ne épüljön meg, mert helyi politikusok is érintettek, és szeretjük őket vagy nem, hanem azért, mert egy ilyen épület jó vagy nem jó a városnak. (J.A.) |