
Az ingyenesen letölthető
VirtualPC-vel sok mindent megtehetünk. A Microsoft által készített (!) program egy a futó rendszertől teljesen elzárt, szoftveresen létrehozott környezetet hoz létre, amolyan gép a gépben módra, amivel kockázatmentesen próbálhatunk ki szinte mindent, anélkül, hogy a gépen lévő adatok akár csak egy kicsit is veszélyben lennének.

A virtuális számítógép számára ugyanis - bár felhasználja a gépünk erőforrásait - a valódi szoftverkörnyezetünk nem is létezik, így abban semmilyen kárt nem tud okozni. Amennyiben a virtuális gépen keresztül használjuk az internetet, védve vagyunk a hackerek ellen is, hiszen azok maximum a virtuális gépet tudják feltörni.
Miután a számítógépünk a program használata során valójában még egy gépet futtat, ezt az alkalmazást csak izmosabb PC-k tulajdonosai alkalmazhatják hatékonyan. A tapasztalat azt mutatja, hogy 512 megabájt memória alatt nemigen érdemes próbálkozni a futtatással, ugyanez igaz a 2 gigaherz alatti processzorokra.
A program telepítése a szokásos módon történik. Az indítás alkalmával először létre kell hoznunk egy új virtuális gépet a New Virtual Machine Wizard utasítással. Itt a "Next" gombra kattintgatva, elnevezük új számítógépünket, majd kiválasztjuk azt az operációs rendszert, amit majd telepíteni akarunk. Ha Linuxban gondolkodunk, válasszuk az "Other" opciót.
A memória kiválasztásánál jobb ha felülírjuk az alapbeállítást, az ugyanis 128 megabájt –ot ajánl fel, ami eléggé kevés. Az Adjusting the RAM paranccsal állítsunk itt be 256 megabájtot. Ezután állítsuk be azt is, mekkora helyet adunk új rendszerünknek a merevlemezen, majd zárjuk le a telepítést.
A létrejött, szoftveresen emulált számítógép számára telepítenünk kell egy operációs rendszert. Ez a hagyományos módon történik, éppen úgy, mint a valódi rendszereken, történhet flopiról, vagy CD-ről, de amennyiben merevlemezünkön ISO-képfájlok formájában tároljuk, úgy a rendszer azt is értelmezni tudja.

Virtuális gépünk az ablakban éppen úgy indul, mint egy normál PC. Lefut a BIOS és keresi az operációs rendszert. Az egérhasználatot a két rendszer között az Alt Gr gombal tudjuk váltogatni.
A gyakorlati tesztelés során nálam gondok akadtak a hálózatkezeléssel, a hálózati kártyámat nem akarta felismerni a virtuális gép, de némi állítgatással végül is sikerült működésre bírnom. A különböző Windows-verziók szépen működnek a programmal, de a Linux telepítésénél már voltak gondok.

Az új Debian Sid esetében a telepítés után nem sikerült működésre bírni a virtuális gép képernyőjét, és ugyanez volt a helyzet a legújabb Ubuntu Linux telepítéssel is. Viszont újra elővehettem régi kedvencemet, a Zed nevű kis programot, melyet DOS-környezetben ismét problémamentesen tudtam futtatni.
A kockázatmentes kísérletezés mellett nem elhanyagolható a szoftver biztonsági funkciója sem. Akár új szoftverek kipróbálása, akár az internetezés veszélyeinek csökkentése a cél, a VirtualPC jó szolgálatot tehet nekünk.
Letöltés:
VirtualPC