Színházcsinálók - Fórum a Hemóban

2007.05.15. 23:19

Fórumra hívta a város közönségét a polgármester és Jordán Tamás, a leendő szombathelyi színház igazgatója. Az érdeklődés nem volt nagy, elsősorban a színházi szakma bennfentesei jöttek el, de bónuszként itt volt Benkő László az Omegából. A legnagyobb vitát a leendő színház helyszíne váltotta ki.

Hogy lesz ebből hatezer bérlet?

A Hemo színháztermében a színpadon, egy hosszú asztalon terítettek meg az illusztris vendégeknek, így az egész inkább egy állománygyűlés fílingjét idézte, mintsem egy színházi fórumét. Azzal a különbséggel, hogy katonák nem voltak. Igaz, mások se nagyon igyekeztek: az időtájban, amikor egy rendes színházban az utolsó csengetés megszólal, még alig voltunk a teremben. Egyik kolléga megjegyezte: a szombathelyi közönség nem túl pontos, míg egy kolléganő azt, hogy kicsi az érdeklődés: hogy lesz ebből hatezer bérlet?

A kultúrügyekben jártas sajtómunkás éppen 15-20 évet saccolt a sikerhez, mikor a nézőtér felől színre lépett Ipkovich György polgármester, Jordán Tamás a Nemzeti Színház igazgatója és meglepetésvendégként Benkő László az Omegáből. Stílusérzékből jól vizsgáztak, mert eszük ágában se volt fellejteni a világot jelentő deszkákra. Rögtönzésükkel kicsit zavarba hozták a technikai személyzetet, amely nem csak az ásványvizet, hanem a mikrofont is a színpadra telepítette.

 Színházcsinálók - Fórum a Hemóban


A forgatókönyv

Hangosításra nem volt szükség, hallottuk anélkül is, hogy a szakemberek megfelelő helyszínnek találták a Hemót, már keresik a tervezőt az átalakításhoz, 2008 őszén itt kell kezdődjenek a próbák. Ipkovich György azt is bejelentette, hogy jelezte a kormányfőnek, hatmilliárd forintra nyújtja be az igényét Szombathely városa. Ebből épülne a végleges színház 2010-re. Helyszín még nincs, de októberig a városfejlesztési és a kulturális bizottságnak meg kell találnia.

Bejelentette azt is, hogy Jordán Tamás egyetemi docensi rangban tanszékvezetői megbízást kapott a főiskolától.

Jordán Tamás úgy gondolja, hogy ami vele történik szombathelyi színházügyben, az mintha egy megírt forgatókönyv szerint történne. Az egyetemi színpadon kezdődött, amely megalakulása után rögtön az értelmiség agorája lett, ezért gondolja azt, hogy a színház nem csak a művészet otthona, hanem közösségteremtő erő, fórum. Pályája több állomását is felidézte, azzal, hogy ezek az állomások mindig a progresszió műhelyei voltak, köztük a kaposvári színház, mellyel a nyolcvanas években megfordult a szombathelyi MSH-ban is.

Küldetéstudat

Igazi kötődése a Művészetek Háza-béli szereplésekkel kezdődött, a karneváli bigázással folytatódott, ami nagy élmény volt neki. Ekkor érzete meg igazán a város hangulatát, amelyet ő a maga számára nagyon is megfelelőnek tart: „Hihetetlenül erős a lokálpatriotizmus, ami a színházcsinálásnak igen jó, de tudom azt is, hogy az idegent nagyon nehezen fogadják be” - mondta. (Nem derült ki, hogy ezt kitől tudja, de nem valószínű, hogy egy idegentől.)

Azt is megtudtuk, hogy hogyan került elő a színház ügye ekkora intenzitással épp most: még a nyáron a polgármesterrel történt beszélgetés során elhangzott, ha Ipkovich György lesz a város első embere ismét, és megteremti a színház létrehozásának feltételeit, akkor ő annak elvállalná az igazgatást. Ezt azért tartotta fontosnak elmondani, mert mindenféle riasztó hírek keltek szárnyra a Nemzeti Színházzal kapcsolatban, ezeknek azonban semmi közük nincs az ő motivációjához, szeretné azt kipróbálni, hogy milyen színházat csinálni ott, ahol nem volt színház.

A színházhoz sok minden kell, de úgy gondolja, hogy ilyen kultúrapártoló közönséggel, mint a szombathelyi, ez kevés kockázatot jelent, ha valakinek mégis, akkor az ő.

Színész kerestetik

A konkrétumokról szólva elmondta, január végén ad fel hirdetést, hogy Szombathely társulatszervezésbe kezd, 2008. augusztus 27-én kezdődnének a próbák, januárban pedig sor kerülhet az első bemutatóra. Nem akar nagy neveket elcsábítani más társulatoktól, erre nem számíthat a közönség.

Benkő László ehhez a munkához azzal szeretne hozzájárulni, hogy mint szombathelyi születésű művész, egyszersmind valahai egyetemi színpados, népszerűsítő és lobbitevékenységet folytat a szombathelyi színházügy mellett. A forgatókönyv Benkővel így egészült ki.

Az első kérdést egy színészképzős tette fel, a Berzsenyi Színház tagjaként is, hogy mi lesz velük, hogyan fogják folytatni ők a munkát. A kérdés megvitatására egy ad hoc évfolyamgyűlést kezdeményezést Jordán Tamás, rögtön a fórum után. De azt is elmondta, elkezdődött a főiskolai rangú képzés szervezése, Duró Győző, Benkő László, Jeles András részvételére is számít. Megjegyezte, színész diplomája neki sincsen, nem kell a szaktanfolyamot (színész II) se lebecsülni.

Téglajegy nem lesz

A színház helyszíne váltott még ki kis vitát, volt, aki azt javasolta, legyen a Fő tér környékén, felmerült a Kovács (Savaria) szálló és a hajdani szabadtéri színpad környéke is. Ipkovich György úgy gondolja, nem szabad a színházat bezsúfolni valahová, tér kell neki, és ezzel egyet értett Jordán Tamás is. Czeglédy Csaba alpolgármester három helyszínt említett: az Ady teret, ha kiköltözik a börtön, a Március 15-e teret és a volt városi strand területét. A Kovács szálló vagy más épületek átalakítása költséges is lenne, és kompromisszumokba is belekényszerülne a város, ezt nem akarják.

A miből is egy fontos kérdés, egy résztvevő azt kérdezte, lesz-e téglajegy? – Nem lesz, rossz élményeket idéz ez fel a szombathelyeikben, ugyanakkor a színházépítés a városvezetés és a kormány felelőssége - jelentette ki a polgármester -, de támogatásokat örömmel fogadnak majd a Szombathelyért Közalapítvány később nyitandó alszámlájára. Valószínűleg lesznek adományozók, mert egy idős hölgy a piacon szólította meg a polgármestert, és máris felajánlott harmincezer forintot.

A bugyelláris mellett egy rózsaszín ridikül is szerephez jutott, ezt a főiskola egyik munkatársnője kapta egy butikban Jordán Tamás kinevezése alkalmából, elismerésképp.

Kaposvár lesz

Ezen sorok írója azt kérdezte, lehet-e majd látni Szombathelyen a kaposvári társulatot? Ha felépül az új színház, kapnak meghívást más színházak, de preferenciát élvez a kaposvári – kaptam várakozást keltő ígéretet. Ennek annál is inkább örültem, mert azokat legendás nyolcvanas évekbeli kaposvári előadásokat, egy saját társulattal nem, ám remek, most pedig lenyűgöző színházépülettel rendelkező városban volt szerencsénk látni.

Lehet, hogy Jordán forgatókönyvében engem is beleírt valaki?
.