Fura PHARE-ügy a Fő téren

2007.05.16. 23:52

A Fő téren már hozzászoktunk az esti tüntetésekhez, ám az meglehetősen furcsa, ha egy idős hölgy áll a Szentháromság-szobor tövében, nemzetiszín zászlóval a kezében, egy szál egyedül. Illetve néhányan odamennek hozzá, érdeklődnek, miért is a demonstráció. Mi is ezt tettük szerdán. Íme a meglehetősen kusza szálakból szőtt eredmény.

„Tiszta kezeket az úniós pénzek felhasználásnál! Szembesítést kérünk a szombathelyi PHARE iroda vezetőivel” - áll az idős hölgy mögött kifeszített transzparensen szerdán este a szombathelyi Fő téren.

Mint megtudtuk, a transzparensen kért szembesítést az uniós pályázatokkal kapcsolatos nyomozati eljárásokban kérik az illetékes hatóságoktól. Két ügyben is tettek feljelentést, melyet egy kétoldalas dokumentumban tárnak az időnként meg megálló érdeklődők elé. Az egyik ügy a Vas Népéből már ismerős lehet: mi is kaptunk egy másolatot Nagy Ildikó 2005. szeptember 10-én megjelent írásából.

Zagyva Emma


Azt is megtudtuk, a tüntetésre a rendőrségtől engedélye van a hölgynek. Azért jött ki, hogy a nyilvánosság tudomást szerezzen az „eltűnt pénzekről” A feljelentő Zagyva Emma és annak tanúja, fia, dr. Zagyva Tibor részese volt az ügyeknek, melyekről egy kétoldalas „összegzésből” értesülünk. Ebből idézünk alább. (Az érintettek nevét személyiségvédelmi okok miatt nem közöljük.)

Ezek szerint az első feljelentés 2006. július 18-án lett beadva a szombathelyi rendőrkapitányság gazdaságvédelmi osztályára. Ezt megelőzően azonban még 2004. őszén a projekt lezárultát megelőzően lakossági jelzés érkezett a NYDRFÜ (Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség) és a VÁTI Magyar Regionális Fejlesztési és Urbanisztikai Közhasznú Társaság szombathelyi vezetőihez a projektekben lezajló visszásságok kapcsán (Például a Gombászkönyv szerzője nem fejezhette be a munkáját, a nyomdai tendereztetés hiányosságaival kapcsolatos jelzések, tanfolyam és tanulmányutak elmaradása stb.)

Ezt figyelmen kívül hagyva a Magyarország – Szlovénia PHARE-CBC program Kisprojekt Alap által pontosan 49.920 euróval támogatott „Égig érő tanterem és erdei tanösvény” elnevezésű apátistvánfalvai projektet 2004. decemberében a fenti irodák vezetőinek jóváhagyásával, az ilyen projektekre vonatkozó általában szigorú kritériumok ellenére sikeresen lezárták. A hivatalos közlemény szerint a projektben a tanösvényen kívül kettő külföldi tanulmányút, egy OKJ-s gombaismereti tanfolyam egy gombászok kézikönyve 50 példányban, egy Gombakatalógus szintén 50 példányban, turisztikai kiadvány Apátistvánfalváról, brosúra, és üveges szekrényben elhelyezett gombakiállítás valósult meg.

Zagyva Emma


Nyilvánosságra akkor került az ügy, mikor a Gombászköny szerzője (dr. Zagyva Tibor - a szerk.) féléves kutakodást követően kalandos úton hozzájutott az általa írt két könyv egy-egy szerzőt megillető példányához, és ennek kapcsán 2005. szeptember 10-én egész oldalas újságcikk íródott a Vas Népében. „A könyvek botrányos minőségben készültek el: a nyomdai előkészítést még elvétve sem lehetett a felfedezni a könyvekben, a korrektúra teljesen hiányzott, s a védendő gombafajokat sértő módon sárga csillaggal, Dávid-csillaggal jelölték, a fokozottan védendőket vörös alapon. A másik könyv kéziratából csak a fele lett kinyomtatva, a másik felét a könyvnek egyszerűen lehagyták, amivel értelmetlenné és használatlanná vált a kiadvány”.

Neve elhallgatást kérő nyomdai szakember közlése szerint a könyvek lapjai színes lézernyomatok, az oldalalak egy részét műnyomó, a másik felét ofszetpapírra nyomtatták, a ragasztókötést pedig cérnafűzéssel és kézi varrással helyettesítették az erről szóló, 5000 eurós (akkoriban mintegy 1,3 millió forint) számlát egy azóta már megszűnt szentgotthárdi cég állította ki.

Az újságcikkben a VÁTI szombathelyen is székelő soproni vezetője azzal védekezett, hogy a könyvek minősével kapcsolatban nem voltak konkrét paraméterek így nincs mit számon kérniük azon kívül, hogy az egyik könyvből kimaradt 80 oldal, s mivel egy időben 80-100 projektet is ellenőriznek, így e hiányosság nem tűnt fel a munkatársainak. 2005 augusztusában a VÁTI mint ellenőrző hatóság „helyszíni monitoring vizsgálaton Apátistvánfalván járt, s felszólította a kedvezményezettet, hogy nyomtassa ki 50 példányban ezt a könyvet, ellenkező esetben súlyos szankciókra számíthat. A pályázat többi elemét viszont rendben találta.

Zagyva Emma


Mivel a könyvek szerzője a kijavított példányokat sem látta viszont a célcsoportoknál, s ő maga sem kapott hónapokon keresztül szerzői példányt (csak egy mikológus kollégája mutatott neki egy szintén silány, hibáktól hemzsegő szerzői példányt), így 2006. január 25-én a szombathelyi Art Caféban tartott sajtótájékoztató keretében elhatárolódott saját maga által írt kiadványoktól.”

A 2006. július 18-i rendőrségi feljelentés az összegzés szerint kalandos úton jutott a VPOP Nyugat-Dunántúli Regionális parancsnokságához.

„A feljelentés szerint a könyvek nem lettek a PHARE-szabályok szerint elkészítve – sem a vállalt mennyiségben (összesen száz darab), sem pedig egy hivatalos nyomda által elvárható átlagos minőségben”, számlák viszont születtek az ügyben, mégpedig tetemesek.

Az ügyel kapcsolatban a VPOP az eltelt nyolc hónap alatt tanúkat hallgatott meg, járt a könyveket állítólag átvevő célszemélyeknél (…) A feljelentőt ez idáig mindössze egy személlyel szembesítette, 2007. március 5-én. A feljelentő kéri a hatóságtól, hogy a már most időben jelentősen elhúzódó szembesítését a NYDRFÜ és a VÁTI regionális vezetőjével.”

A másik projekttel kapcsolatban (Clusius kutatóközpont) szintén fiktív számla kiállítása miatt tett feljelentést Zagyva Emma, az összegzésben az áll, hogy ebben az ügyben is folyik a vizsgálat.


(Megjegyzés: Lapunk a szerdai napon megpróbált telefonvégre kapni illetékest, ez azonban estig nem sikerült.)
.