Az ólomkatonák - játékkatonák
Az ember évezredeken keresztül készített katonákat ábrázoló figurákat. Az ősi kultúrák különböző anyagokból formálták meg alakjaikat. Gondoljunk a kínai agyaghadseregre, vagy az egyiptomi modell hadseregekre, amelyeket az uralkodók sírkamráiba helyeztek. A lovagkorban már makett hadseregek szolgálták a nemesi ifjak katonai nevelését.
Évszázadokon keresztül könnyen hozzáférhető anyagokból készültek a játékkatonák. Nagy tömegben, bolti áruként csak a polgárság kialakulásával jelentek meg. Valamikor 1730 körül, Németországban létesültek az első, erre is szakosodott műhelyek. A XIX. század végétől egyre több országban, egyre élethűbb kidolgozású játékkatona készült, s készül a mai napig. Különböző típusok alakultak ki, szabványosodtak a léptékek. Az elmúlt évtizedekben a hagyományos anyagok körét a fröccsöntött műanyagok betörése gyökeresen megváltoztatta. Tömegesen készülnek leegyszerűsített, egyszínű figurák, sokszor silány minőségben. A régi formák a gyűjtők dobozaiba kerültek. S persze néha életre kelnek, hiszen a felnőttek is szívesen idézik fel gyermekkoruk világát, és a gyerekek is másként élik át egy-egy csata izgalmát korhű figurákat hadrendbe állítva, mint a számítógépes játék segítségével.
A Berzsenyi Dániel Könyvtár kiállítása bemutatja az ólomkatonák, játékkatonák néhány fajtáját - a történelem egy-egy korszakához kapcsolódva.
Öntőforma, a megmunkáláshoz szükséges szerszám segít elképzelni, hogy lesz a mintából élethű katona, a korabeli egyenruha színeivel pontosan kifestve. A kiállítás a könyvtár földszinti előadótermében június 7-től 30-ig tekinthető meg. A belépés díjtalan.
A kiállításhoz kapcsolódóan a Gyermeknapi Vigasságok (június 9.) keretében az ólomkatona-öntés kipróbálható.