
A 147. tourinform iroda
Bebes István körmendi polgármestertől az átadóbeszédében megtudtuk, hogy a helyi Tourinform irodának a Batthyányi-kastély színházteremének előcsarnokbéli elhelyezésétől először idegenkedett. Hiszen – mondta – ez mégiscsak egy másféle helyszín, ebben az épület színházi rendezvénynek, múzeumoknak adnak helyet. Ahogy aztán látta a munkatársak munkáját, ahogy alakult a tervek gyakorlati megvalósítása, idővel maga is jó gondolatnak tartotta. Majd több kitérővel elmondta mindazt, ami a meghívóban szerepelt a leglényegretörőbben: „A projekt egy speciális, határon átnyúló turisztikai zónát kíván létrehozni a körmendi Batthyány várkastélytól Muraszombatig, illetve Rakican-ig, (ahol a másik Batthyány kastély található) amelyben a kulturális turizmus, az ökoturizmus, a vallási turizmus, a kastélyturizmus iránt elkötelezettek, valamint a látáskárosultak, fogyatékosok köre egyaránt megismerheti a múlt jellegzetes életmód paradigmáit a főúri kastélytól a falusi portáig.” Végül Winston Churchillt idézte: „Nem elég azt mondani, megteszek minden tőlem telhetőt, amire szükség van, színvonalasan kell csinálni.”

Korbacsics Tibor, a Körmendi Kulturális Központ igazgatójának a meglátása szerint az épületegyüttes hamarosan eljut oda, ahol a hajdani kastély egy királyi udvar fényében ragyogott.
Mártonné Máthé Kinga, a Magyar Turizmus Zrt. Belföldi csoportvezetője örömmel konstatálta, hogy aminek a befejezését 3 hónapra ígértek, azt 3 hónap alatt tető alá is hozták. Ez a körmendi a 7. a régióban, országos szinten pedig a 147. Központi szerepet szánnak neki e nyugati térségben, ahol rengeteg a látnivaló, elég csak a leggyorsabban fejlődő Őrségre gondolni. A számokról szólva még elmondta, hogy a Tourinform irodák látogatói száma országszerte tavaly meghaladta a 205 milliót.

„Hunyd le a szemed és láss!”
Átmenve a Batthyány kastély másik épületének dísztermébe, ismét Bebes István körmendi polgármester lépett a mikrofonhoz. A „Hunyd le a szemed és láss!” című kiállítás kapcsán elmondta, hogy a szem privilegizált helyzetét érdemes néha revízió alávetni a többi érzékszerv javára. Azok közül is főként a tapintásra helyezni a hangsúlyt, ami ugyan nem helyettesítheti a látást, mégis sok élményben részesítheti a magyarországi 83 ezer gyengén- vagy egyáltalán nem látókat. Ehhez azonban szükség van olyan speciális, ezért ritka, a környékünk amúgyis hiánypótló kiállításokra, mint aminek megnyitójára ezennel is összegyűltünk. Egyáltalán nem meglepő, hogy épp Batthyány-Strattmann Lászlónak, a „Szegények orvosá”-nak a kastélyában kerül mindez megvalósításra, aki szemészettel is foglakozott. Ahogy korábban, a polgármester ezennel is egy idézettel zárta a beszédét, ezúttal Paul Gauguin festő szavait hallottuk: „Behunyom a szemem, mivel látni akarok.”

Horváth Sándor, a Vas Megyei Múzeumok igazgatója azon „döbbenetes és szörnyű” emlékét idézte fel, mikor három napra nélkülöznie kellett világban való eligazodás, egyáltalán a világban való lét alapvető érzékszervét, a szemet. Nem kívánja senkinek ezt az élményt, mégis empátiára, beleérzésre kérte a jelenlévőket. A hely adja magát – mondja –, e falak között élt és dolgozott az az orvos, aki jótékonyan felajánlotta a javadalmát, aki ingyen dolgozott, ezzel is segítve a szegényeket és a fogyatékkal élőket. Az itteni kiállítás tárgyai megfogható, felemelhető, ha olyan jellegű, akkor magunkra is ölthető. Mindez Braille-írásos feliratokkal is ellátva.
Ezt követően Németh Tibor, a Vakok és Gyengénlátók Vas Megyei Egyesületének elnöke és egy vak lány beszélt a főként a tapintásra hagyatkozó létről.
Újabb tárlatok
Ezután újabb tárlatmegnyitó következett. H. Vörös Márta, a Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum múzeumi mediátor beszéde vezette be a „Művelődés és kultúra Luxemburgi Zsigmond korában” című kiállítást. Rendhagyónak nevezte ezt a tárgyszemlét, mivel nem egy teremben vagyunk a verniszázzsal. Mindez a Szépművészeti Múzeum megkeresésére jött létre. Majd nevetve hozzátette, hogy nem is szaporítja tovább a szót, előtte úgyis elhangzott már többször a lényeg, jöjjön inkább valami más: Kobzos Kiss Tamás és a Landini együttes koncertje régi reneszánsz és barokk muzsikával.

A kiállítások megnyitása előtt még elhangzott a Cipőtörténeti Gyűjtemény és az „Erzsébet, a magyarok királynéja” című képeslap-kiállítás megnyitója is Nagy Zoltán, a Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum múzeumigazgatójától. Megtudtuk, hogy ez a kiállítás adaptáció, áthozták az egykori cipőgyár épületéből. A sok ritkaságot is tartalmazó anyag az ottaniakon kívül felbővült több tárggyal is. Ezek közül a legfontosabb és legértékesebb kétségkívül Erzsébet királyné báli cipellője, ami a plakáton is főmotívumként szerepel.
