Kármán Irén emlékszik

2007.06.24. 18:18

A Magyar Rádió részletes összefoglalót készített az ügy jelenlegi helyzetéről, egyben felhívja a magyarországi sajtót: folytassák a megvert újságírónő témáit.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság még délelőtt megkezdte Kármán Irén kihallgatását a Szent János Kórházban. A pénteken késő este történt brutális támadásban megsérült újságíró kihallgatása több mint három órán át tartott. Az ügyet azonban a BRFK több ok miatt is az országos rendőrfőkapitány utasítására átadta a Nemzeti Nyomozó Irodának - tájékoztatta a Krónikát Garamvölgyi László, az ORFK kommunikációs vezetője.

- Ma az országos rendőrfőkapitány úgy döntött, hogy noha a BRFK számos nyomozási cselekményt foganatosított. Ezek mind szakszerűek és jogszerűek voltak, indokoltnak és szükségesnek tartotta azt az országos rendőrfőkapitány, hogy átkerüljön soron kívül a Nemzeti Nyomozó Irodához ennek az ügynek a nyomozása.

- Vélelmezni lehet, hogy a sértett bántalmazása a korábbi olyan oknyomozó riportjaival van összefüggésben, mely ügyekben egyébként a Nemzeti Nyomozó Iroda elődje több büntetőeljárást is folytatott - mondta Garamvölgyi László.

Az újságíró és családja is szigorú rendőri védelem alatt áll.

Kármán Irén korábban is azt mondta: pontosan emlékszik a vele történtekre. Az újságíró a Magyar Televízió reggeli műsorának telefonon nyilatkozva elmondta, hogy egy pesterzsébeti videotékából tartott hazafelé, amikor leütötték, majd egy autóba tuszkolták. Úgy emlékszik, hogy megtalálásáig körülbelül egy órát lehetett megkötözve a rakparton.

Az olajszőkítési ügyekben is nyomozó újságíróra szombatra virradó éjszaka egy horgász talált rá a Lágymányosi és a Petőfi híd között, a Duna parton. A mentők életveszélyes belső sérülésekkel vitték kórházba.

A budapesti rendőrfőkapitány bűnügyi helyettese, Bodnár Zsolt korábban a tévéműsorban annyit mondott, ha az újságíró állapota engedi, hivatalosan is kihallgatják. Az eset kapcsán a kormány, több párt és szervezet is megdöbbenését fejezte ki, együttérzéséről biztosítva az újságírót.

A Kármán Irénnel együtt dolgozó Sándor István – közismert nevén Papa –, volt főnyomozó a Magyar Rádiónak elmondta: a nyomozásnál azt venné figyelembe, hogy az utóbbi időkben milyen nyilatkozatot tett az újságíró a médiában, a tévében, újságban a cikkel kapcsolatosan. A volt főnyomozó szerint nem valószínű, hogy egyesek egykönnyen eltűrik azt, hogy a nevüket ilyen vagy olyan formában a közvélemény elé tárják. Sándor István szerint Kármán Irén nem érezte az igazi veszélyt. Úgy látja: a mostani eset csak figyelmeztetés volt. A volt főnyomozó elmondta: eddig még nem kereste meg a BRFK, hogy segítsen a nyomozásban.

Kármán Irén autójából tavaly novemberben ellopták a Szemben a maffiával című könyv alapját szolgáló peres iratokat, valamint a hasonló témáról forgatott, Olajozott viszonyok című film kazettáját.

A Magyar Rádió elnöksége felszólít minden sajtóorgánumot: folytassa dupla erővel Kármán Irén munkáját

"A Magyar Rádiót és annak minden munkatársát mélyen megdöbbentette és felháborította a Kármán Irén független oknyomozó-dokumentumfilmes elleni példátlanul kegyetlen támadás. Kármán Irén brutális megverését a közszolgálati rádió a sajtószabadság, az újságírói függetlenség, az igazságot kutató oknyomozó újságírás elleni támadásként értékeli. Nem szabad hagynunk, hogy egy ilyen aljas támadás elérje a célját és a sajtó és közélet megfélemlítéséhez vezessen! Felháborodásunk ezért nem merülhet ki a nyomozás követésében. Az sem elég, ha a magunk eszközeivel hozzájárulunk a támadók felkutatásához.

Meggyőződésünk, hogy az újságíró szakma úgy adhat méltó választ a brutális támadásra, ha közösen folytatja és napirenden tartja a Kármán Irén által megkezdett témákat, feltárja azt a korrupt közeget, ami lehetővé tette, hogy 2007-ben Budapesten egy három gyermekes anyát félholtra verjenek, elhurcoljanak és megkötözve az útszélre dobjanak.

A Magyar Rádió az elkövetkező időszakban hangsúlyosan kíván foglalkozni azokkal az ügyekkel, amelyek Kármán Irént oknyomozó munkája során foglalkoztatták. Felhívunk minden magyar sajtóorgánumot, valamennyi újságíró kollégát, hogy csatlakozzon ehhez a feltáró munkához és vállaljon szolidaritást Kármán Irénnel! Kérünk mindenkit, hogy a saját lehetőségei szerint folytassa Kármán Irén tényfeltáró munkáját, illetve hangsúlyozottan adjon teret ezeknek az információknak."

A Közszolgálati Műsorkészítők Szakszervezete közleményben tiltakozott az ellen, hogy az ország különböző régióiban újságírókat bántalmaztak. Néhány nappal ezelőtt a Magyar Nemzet munkatársára támadtak rá Miskolcon, valószínűleg az olaszliszkai lincselésről írott riportjai miatt. A KÖZszolga elnöksége és tagsága szolidaritást vállal minden kollégával, akit munkája végzése miatt ér bármilyen atrocitás. Bíznak abban, hogy az igazságszolgáltatás mielőbb a végére jár ezeknek az ügyeknek.

Az MDF szerint a nyilvánosság a legjobb fegyver

Az MDF követeli, hogy a kormány oldja fel az úgynevezett olajügyek titkosítását - mondta el a távirati irodának Dávid Ibolya, a Magyar Demokrata Fórum elnöke. A pártelnök emlékezetett arra, hogy Lamperth Mónika még belügyminiszterként ígéretet tett a titkosítás feloldására, ez azonban a mai napig nem történt meg.

Dávid Ibolya - a pénteken bántalmazott újságíró, Kármán Irén esetére célozva - kijelentette: azért kellene feloldani a titkosítást, mert a legnagyobb nyilvánosság a legeredményesebb eszköz a maffiamódszerek ellen.

A Fidesz azonnali vizsgálatot követel, az MSZP szerint a Fidesz ebből is pártpolitikát csinál

A miniszterelnök arra kérte Bencze József országos rendőrfőkapitányt, hogy személyesen kísérje figyelemmel a megvert újságíró ügyét. Gyurcsány Ferenc egyúttal felszólított mindenkit: hagyják, hogy a független igazságszolgáltatás tegye a dolgát az ügyben - mondta a kormányszóvivő.

Szijjártó Péter az ellenzéki párt szóvivője azt mondta: fölmerül a kérdés, hogy megelőzhető lett volna-e a támadás, hiszen a Nemzetbiztonsági Hivatal követte Kármán Irén minden mozgását. Daróczi Dávid a Fidesz közlésére reagálva kijelentette: a Nemzetbiztonsági Hivatal adatokat gyűjt az újságíró ügyében, amelyeket átadnak a rendőrségnek.

A Fidesz egyébként azonnali, független és pártatlan vizsgálatot követel Kármán Irén újságíró megverésével kapcsolatban - közölte a párt szóvivője. Szijjártó Péter hozzátette: a hatóságok mély válságban vannak, így képtelenek megvédeni a polgárokat, főként azokat, akik egyes csoportok vagy a hatalom számára kellemetlen dolgokkal foglalkoznak. Az MSZP szerint a Fidesz pártpolitikai célokra próbálja felhasználni a megvert újságíró ügyét, és csak azon jár az eszük, hogyan üssön egyet a koalíción - áll a szocialisták közleményében.
.