
Mindig van új a nap alatt, aminek örvendezni lehet. Itt van például a VoipCheap program, aminek neve pontosan fedi a kínált szolgáltatást: olcsó internet alapú telefonálást. Ami annyira olcsó, hogy jórészt ingyenes, és nemcsak a Skype kapcsán jól ismert számítógépek közötti módon, hanem vonalas számok esetében is, még ha ehhez át is kell olvasnunk az apróbetűket.
A kölni székhelyű cég ugyanis némileg bonyolítja az árképzését. A lényeg, hogy ha valaki kreditet vesz – minimális összeg 10 euró -, akkor három hónapon keresztül bizonyos országok vonalas számait ingyen hívhatja, köztük a magyarországiakat is. Minden héten 300 percet lehet ingyenesen hívni, ha valaki túllépi ezt, akkor a cég a normál árat kezdi számlázni, ami mellesleg szintén csábítóan olcsó: egy perc körülbelül másfél eurocentbe, azaz 3,5 forintba kerül.

Hogy még hihetetlenebb legyen az egész: egy árva cent előfizetés nélkül is kipróbáljuk a programot, ahogy tettük mi is. A szolgáltatás remekül működik, annyi korlátozással, hogy öt perc után bontja a vonalat, és megpróbál rávenni minket az előfizetésre.
A program gépigénye nem haladja meg egy ma használt átlagos PC szintjét, hangkártyával és minimum 64 kbit/s sebességű internet-kapcsolattal bátran neki is foghatunk a telepítésnek.
A szolgáltatás használatához szükséges szoftvert a
VoipCheap honlapjáról tölthetjük le. A telepítés után egy, kissé a vetélytárs Skype-ra hajazó kezelőfelületet kapunk, ahol egy gyors regisztráció után már hívhatjuk is anyósunkat például Mosonmagyaróváron.
A program funkciói is nagyjából megegyeznek a Skype-éval, rendszeren belül ingyenes a hívás, küldhetünk SMS-t kb. 10 forintos áron, és lehet saját telefonszámunk is, melyen keresztül bármely telefonról elérhetőek vagyunk. Ennek mindössze egy euró az ára.
A program hangminősége nem sok kívánnivalót hagy maga után, ismerőseim mindössze a hangerőre panaszkodtak, de ezt némi mikrofon-igazgatással helyre is tettük. Az ingyenes hívások alatt amúgy a program megnyugtatóan jelzi, hogy ingyen beszélünk a rendszerben.

A program DirectCall funkciójában beállíthatjuk, milyen telefonszámot jelezzen ki a rendszer a hívott félnél, így azonosíthatjuk magunkat ismerőseink hívószámkijelzős készülékein.
Persze azért ott motoszkál az emberben a kérdés: Vajon miért éri meg egy cégnek, hogy ingyen adjon olyasmit, amit más társaságok előfizetés, kapcsolási és percdíj fejében kínálnak.
A magyarázat részben a szoftver alján feltűnő reklámcsík, valamint az lehet, hogy a cég nyilván abban bízik, hogy a hozzáadott szolgáltatásokat is sokan igénybe fogják majd venni.
Felmerült bennünk a gyanú, hogy a szolgáltatás ezen formája egyelőre csak valamiféle bevezető akció és később esetleg módosulnak a feltételek, de ha így is van, addig is érdemes használni a rendszert.
VoipCheap.com