
A szombathelyi SZK-nak már a környezete is roppant bizalomgerjesztő, mentségére szolgáljon, hogy mind a Március 15. téri szocreál, mind az épület előtti posztmodern szobor haldokló alakja korrektül rákészíti a beteget, hogy mi is várja odabent.

Az alábbi képeket kár verbálisan túlragozni, két dolgot azonban mindenképp kikívánkozik.

Először is eszünkbe jut annak a
szombathelyi ablakgyártó kisvállalkozónak a története, akiről két éve írtunk, és aki akkor elkeseredett küzdelmet folytatott az ÁNTSZ-szel és a Domestos-szal. A férfimosdóban készített képeket nézve ugyanis – enyhén szólva - nem vagy vagyunk meggyőződve arról, hogy a hivatal azonos skálán méri a kuncsaftokat. (Egy héttel ezelőtt egy gyorsvonat üléseihez ragasztott oda bennünket a dzsuva, de úgy tűnik, azt megúsztuk fertőzés nélkül.)

Másodszor azt is el kell mondani, hogy sok minden – vakolatok, szigetelések, fizetések, gépek stb.– valóban jórészt pénzkérdés, de nem minden, mert az épület mögött rothadó sitthalmok és dinnyehéjaknak, vagy a folyosókról nyíló, házimódszerrel tuningolt vizsgálóajtók sajátos esztétikájának sincs direkt köze az egészségügy finanszírozási anomáliáihoz.

A képek közé idézőjelekben a szakminisztérium által 2006-ban kiadott „Többen, jobban, tovább - Az egészségügyi reform első szakasza” című dokumentumból válogattunk részleteket.


„Éljünk minél többen, minél tovább, jobb életminőségben – ez a magyar egészségügyben végrehajtandó minden változás értelme. A magyar emberek 6 évvel élnek rövidebben, mint a nyugat-európai polgárok. Rajtunk múlik, hogy ezen az elfogadhatatlan helyzeten változtassunk.”


„Az új egészségügyben minden a betegért van, és ezt végre ő is érzi. Az új egészségügyben a beteget sorsáért felelősséget viselő, döntésképes felnőttként kezelik, és emberhez méltó körülmények között látják el. Az új egészségügyben nincs értelmetlen szenvedés és felesleges kiszolgáltatottság, de van választási szabadság.”


„A Kormány elkötelezte magát az egészségügy gyökeres átalakítása mellett, mert a régi rendszer nem hatékony, nem működőképes és nem finanszírozható. Alapvető célunk a valóban biztosítási elven működő, új szolidaritáson alapuló, megbízható szolgáltatást nyújtó és a nyilvánosság által ellenőrzött, a népegészségügyi kihívásoknak megfelelő egészségügy megteremtése.”


„A következő években olyan új egészségügyi rendszert teremtünk és működtetünk, amely a gyerekeinknek hosszabb és teljesebb életet biztosít. A most induló reformnak ez a tétje.”

