Roham a Körmendi Takarékszövetkezetnél - Kis vasi bankpánik

2007.08.11. 11:33

„Ez csak egy papír” – mondja az ajtóra kifüggesztett hirdetményre egy fiatalember, miután kivette megtakarítását a körmendi fiókból. A befektetők tömegestől veszik ki a pénzüket, mert valaki azt mondta nekik, bajban van takarékszövetkezet. A pénzintézet vezetői szerint semmi alapja nincs a rémhírnek, és rendőrségi fejlelentést tesznek. Utánajártunk.

Kisebb fajta bankbotrány söpört végig a napokban Körmenden és vidékén. Valakik ugyanis azt híresztelték a Körmend és Vidéke Takarékszövetkezet ügyfelei körében, hogy nincs biztonságban befektetésük a pénzintézetnél. Azok az ügyfelek, akik erre felbontották betétjeiket, megkapták a pénzüket, de mind a szövetkezet, mind a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (
PSZÁF), mind pedig takarékokat integráló szervezet azt mondja, nincs ok pánikra, a szövetkezet fizetőképes, és az is marad.

Körmendi Takarékszövetkezet


A Körmend és Vidéke Takarékszövetkezet egyházasrádóci és körmendi ügyfelei kaptak a suttogó propagandából, ezekben a fiókokban meg is indult az ügyfelek áradata. A takarékszövetkezet ajtajára kikerült egy nyomtatott szöveg: „A takarékszövetkezet elleni telefonálgatásoknak, alaptalan szóbeszédeknek ne adjanak helyt. Bízzon továbbra is szövetkeztünkben. A betétei biztonságban vannak.” Ugyanerről próbálta meggyőzni az ügyfeleket az Országos Takarékszövetkezeti Intézményvédelmi Alap (OTIVA) Körmend város honlapján közzétett felhívásában, ám mint arról a körmendi kirendeltségen meggyőződtünk, nem mindenkinél jártak sikerrel. (Lásd erről a cikk végén a helyszíni riport.)

A szombathelyi kirendeltségen nyoma sincs az izgalomnak, hogy valami még sincs teljesen rendben arra csak az OTIVA közleménye utal, melyet az érdeklődő ügyfeleknek adnak át. A dokumentum egyik aláírója a szervezet ügyvezető igazgatója, Bodnár Ottó, aki az Alonnak elmondta, azért adták ki ezt a közleményt, mert észlelték, hogy a szokásosnál nagyobb számban veszik ki a betétesek a pénzüket a szövetkezetből. Hogy a rémhír honnan ered, azt ők sem tudják, de határozottan állítja, hogy annak semmi alapja nincs: az ügyfelek pénze nincs veszélyben. A Körmend és Vidéke saját helyzete önmagában sem olyan, hogy likviditási gondok merülnének fel. Biztonságot nyújthat a szövetkezet betéteseinek az OTIVA is, a 139 takarékszövetkezetet integráló szervezet 1150 milliárdos mérlegfőösszeggel áll a tagszövetkezetei mögött. De készpénzben is többszöröse áll rendelkezésükre, mint amennyi a körmendi takarékszövetkezet teljes betétállománya.

A betétek kiáramlása tehát nem okozhatja azt, hogy később ne juthatna hozzá a betétes a pénzéhez, ám veszteséget okoz a takarékszövetkezetnek. Az ügyfél kára abból származik, hogy a lekötött betéteket lejárat előtt veszi fel, akkor elesik a kamatoktól és még kamatadó szempontjából is hátrányos helyzetbe kerül – közölte velünk az ügyvezető igazgató.

Szigeti Lajosné a Körmend és Vidéke Takarékszövetkezet ügyvezető igazgatója péntek délután kettőkor már azt tudatta az Alonnal, hogy kezd csillapodni a betétesek érdeklődése és a betétek kivétele. Azt tapasztalta, hogy voltak, akik miután a takarékszövetkezet körmendi fiókjában tájékozódtak, el is álltak szándékuktól. Alaptalan rágalomnak minősítette azt a híresztelést, amely alapján a betétesek sorra mondták fel a hiteleket. Elmondta, rendőrségi feljelentést tesznek, és az ügyet ennek keretében kivizsgáltatják.

Körmendi Takarékszövetkezet


A bank ügymenetét nem veszélyezteti a betétesek „sorban állása”, legfeljebb annyiban, hogy tovább kell várakozniuk az ügyintézésre, annak ellenére is, hogy a központból két kollégájuk segítette a megnövekedett forgalom kiszolgálását.

Nem lehetnek problémák a kifizetésekkel sem – hangsúlyozta, és biztosította az ügyfeleket arról, hogy az utolsó fillérig megkapják a pénzüket. Viszont, a kamatoktól elesnek, ha lejárat előtt veszik ki a pénzüket. Reméli, hogy a jövő hétre helyreáll a rend, annál is inkább, mert ők is csatlakoznak a trendhez, emelik a betéti kamatokat, amelyekből a régi betétesek is részesülnek prémium formájában. Amiatt viszont aggódik, hogy miután széles sajtónyilvánosságot kapott az ügy, főleg az idősebb ügyfeleiket, akik a bankból jelentősebb összeggel távoznak, atrocitások érhetik.

Az Alon úgy értesült, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelősége (PSZÁF) nemrégiben hozott egy határozatot, melyben megtiltotta a takarékszövetkezetnek, hogy hitelt helyezzen ki, és egy megbízottat is kirendelt a szövetkezetbe. A határozatot nem találtuk meg a felügyelet honlapján, tartalmára vonatkozó kérdéseinkre sem kaptunk választ, Bodnár Attila osztályvezető helyettes a következő közleményt jutatta el hozzánk:

„A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (Felügyelet) – csakúgy, mint az összes felügyelt intézmény esetében – a kockázat alapú, folyamatos felügyelési tevékenysége keretében helyszíni és helyszínen kívüli vizsgálat, adatszolgáltatás és monitoring révén figyelemmel kíséri a Körmend és Vidéke Takarékszövetkezet megbízható, jogszabályi előírásoknak megfelelő működését is, beleértve a szövetkezet tevékenységéhez kapcsolódó kockázatok alakulását, illetve azoknak a szövetkezet általi kezelését. A Felügyelet az általa felügyelt intézmények esetében azok megbízható működésének biztosítása érdekében Intézkedési politikájának megfelelően jár el minden esetben, így a Körmend és Vidéke Takarékszövetkezet esetében is. A Felügyelet nyilvánosságra hozza határozatait abban az esetben, ha az a piac egésze számára eligazító, útmutató tartalommal bír.

A takarékszövetkezeti szektor hagyományosan nagy összegű lakossági forrásállománnyal és fizetőképességgel rendelkezik. A Körmend és Vidéke Takarékszövetkezet így – az eddigieknek megfelelően – a hozzá forduló ügyfelek követelésének kifizetését megfelelő rendben teljesíteni fogja. A takarékszövetkezet működése, a Felügyelet folyamatos ellenőrzése mellett az ügyfelek biztonságát az Országos Takarékszövetkezeti Intézményvédelmi Alap (OTIVA) és az Országos Betétvédelmi Alap (OBA) is szavatolja.”

Hogy mi, vagy ki áll a betétkiáramlás mögött, és hogy kik terjesztették a rémhíreket, arról egyelőre csak vélekedések vannak. Az viszont tény, hogy a korábban országosan is kiváló eredményeket produkáló Körmend és Vidéke Takarékszövetkezet tavaly nem zárt éppen jó évet. A OTIVA honlapján (www.otiva.hu) közzéteszi a takarékszövetkezetek publikus mérlegeit, a 2006-os körmendi valamiért nem nyitható meg. A könyvvizsgálói jelentés viszont igen. Ebből kiderül, hogy a (2005-ös, több mint kilencmilliárd forintos mérleg szerinti nyereséggel szemben) 2006-ban a mérleg szerinti eredmény nulla forint volt. Az viszont kevéssé valószínű, hogy a régi, a takarékszövetkezethez tagsági viszonnyal is kötődő egyházasrádóci, és a körmendi ügyfelek bizalmát ez az információ rendítette volna meg. Ha egyáltalán eljutott hozzájuk.




Helyszíni szemle

A takarékszövetkezet központi, körmendi, Rákóczi utcai fiókja előtt péntek délután, záróra tájékán nem kígyóznak a sorok, de bent a helyiségben, a pénztárak előtt tömött sorokban állnak az emberek, hogy kivegyék pénzüket.

Kint pedig kisebb csoportokban vitatják meg a helyzetet. „Kitől hallották?” – kérdezem, amire a „az egész város erről beszél napok óta” válasz érkezik. „De hisz ott a bejáraton az értesítés, hogy mindez rémhír” - mondom, amire egy harmincas éveit taposó férfi lendületesen magyarázni kezd: „Figyelj, az csak egy darab papír, ilyent én is tudok nyomtatni, nekem meg a pénzem volt bent a bankban. Te is tudod, milyen ez az ország, itt mindig a kisember húzza a rövidebbet.”

Körmendi Takarékszövetkezet


Egy középkorú hölgy szintén az előbb vette ki a pénzét, és most azon sopánkodik, hogy ki fogja neki megtéríteni azt a kárt, amit a lekötés megszakítása miatt bukott. Próbálom elmagyarázni, hogy miért kellene bárkinek is, hisz ez bizony – a pénzintézet tanácsával szembemenve - az ő döntése volt. Igazat ad.

Egy másik hölgy csak egy csekket fizette volna be, de a sortól elretten. Azt mondja, hülyeség, rémhír ez az egész, aki kiveszi a pénzt, annak úgy kell.

Körülbelül félórás utcai traccsparti után az derül ki, hogy a pénzüket „menekítő” emberek hiszik is meg nem is, hogy bajban van a Körmendi Takarékszövetkezet, mint ahogy azt a mendemondát is, hogy a pánik mögött a konkurens takarékszövetkezet állna, aki így akarja megkaparintani a vetélytárs ügyfeleit. Ami igazán kitapintható, az a kisemberek tanácstalansága, félelme és tömény bizalmatlansága mindennel szemben. (J.A.)
.