
„Új gépet kellene venni, ez a régi nagyon lelassult” – szól az egyszerű felhasználó mindennapi sóhaja, de abba már kevés emígyen sóhajtozó gondol bele, hogy ugyan már mitől lassult le az a fránya számítógép. Merthogy ez nem autó, ahol elvásnak a hengerek, főtengelyes lesz a motor vagy lötyögni kezd a kardántengely. A számítógép fém alkatrészei jellemzően szigorúan a kettes számrendszerben léteznek, azaz működnek vagy nem, egy processzornak vagy memóriának teljesen mindegy, mennyi idős, attól még nem lesz lassabb, ha elmúlt mondjuk hatéves.
A gépek lassulása az esetek többségében persze mégsem optikai csalódás, míg három évvel ezelőtt alig tudtuk a kávét elhörpinteni a gép előtt, most meg egy komplett kávéfőzés is vígan belefér abba az időbe, amíg a masina méltóztatik betölteni a Windows-t.
Ez általában nem annak a jele, hogy rozsdásodik az alaplap, hanem hogy a gépünkön annyi program, fájl, istennyila lett ide-oda rakva, hogy ezek - vagy még inkább ezek nyomai - folyton összeakadnak, pusztán létükkel akadályozzák más programok futását, minket pedig a magas várnyomás veszélyinek tesznek ki.

Néhány perces rövid kutakodás után az interneten tucatnyi programot is elő lehet ásni, amely segít megszabadítani a masinál a feleslegektől, de az
Easy Cleaner mellett szól, hogy ingyenes, kicsi, nagyon kezes, és együtt tudja mindazt a tisztálkodási funkciókat, amire egy átlagos felhasználónak szüksége van.
Átnézi a rendszerleíró adatbázist (registry), és megmutatja, majd kérésre kigyalulja onnan a felhalmozódott, felesleges bejegyzéseket (nálam 190-et talált, pedig pár hónappal ezelőtt pucoltam). Ugyanezt elvégzi a parancsikonokkal, az indító és a telepítő-eltávolító listával is.
Emellett kilistázza a felesleges fájlokat,, ebből nálam 128 megabájtnyi minimumot talált, és akkor még nagyon óvatos volt.

A fentebbi funkciók mellett igen tanulságos lehet a duplikációk (többszörösen létező, ugyanazon adatállományú fájlok) keresése, majd azok törlése. Nálam több mint 300 megabájtnyi ilyent, összesen 2224 darab fájlt talált. Mivel ez kényes terület, itt nem célszerű automatizálni a törlést, de kis időráfordítással jelentős hely szabadítható fel a merevlemezen. Gépemen többek között egy komplett családi fényképalbum és cd-nyi mp3-as triphop-szám volt bespájzolva több példányban.
Minden funkciót, beállítást nem sorolunk fel, úgyis adja magát, de azt fontosnak tartjuk megjegyezni, hogy az Easy Cleaner készítői gondoltak a kevésbé gyakorlott felhasználókra, és felszerelték a szoftvert egy „visszavonás” funkcióval. Ezzel vissza lehet keresni a korábban kitörölt cuccokat, és rendbe lehet tenni, ha valamit nagyon elcsesztünk.

A program számos nyelven beszél, többek között magyarul is. A fordítás több helyen bicegős ugyan, de ajándék lónak ne nézzük a fogát, aki meg nézi, az válassza az angolt (németet, spanyolt, szuahélit stb.)
Az Easy Cleaner egyetlen gyengécskén kidolgozott funkciója a lemezterület foglaltság jelzése. Ha komolyan erre vagyunk kíváncsiak, maradjunk a korábban már ajnározott
Space Monger programnál.
Az Easy Cleaner sok helyről, például
innen vagy
innen tölthető le.