Fura PHARE-ügy - folyt. köv.

2007.11.15. 20:20

„Tolvajoknak, mutyizóknak falaztok!” – ilyen és ehhez hasonló feliratú táblákat tartottak a kezükben azok az emberek, akik a Szombathelyen a városi ügyészség ellen tüntettek, mert az megszüntetett egy uniós pénzekkel kapcsolatos eljárást. Azt követelték, hogy az igazságszolgáltatás folytassa a vizsgálatot. Utóbb kiderült, céljukat talán útlezárás nélkül is elérték volna.

Már írtunk úgyszintén egy –tüntetés kapcsán – arról, hogy dr. Zagyva Tibor feljelentést tett 2005-ben egy uniós projekttel kapcsolatban. A feljelentés, majd a nyomozás tárgya az volt, hogy egy 2004-ben zárult kisprojektben (Égig érő tanösvény) nem a célnak megfelelően felhasználtak fel 12 millió forintot kitevő uniós támogatást, nem valósultak meg azok a célok, amire pályázók a pénzt kapták. (Részletek itt." target="_self)



A tavaszi tüntetés még a nyomozás folytatásért, az ügyben még érintettekkel történő szembesítésért zajlott – részleges sikerrel. Azóta a VPOP a nyomozást lezárta, és az ügyet vádemelési javaslattal átadta a Szombathelyi Városi Ügyészségnek. (A VPOP például okirat-hamisítást is megállapított) Az ügyészség viszont azt a határozatot hozta, hogy nem deríthető fel a felelős kiléte, és ezzel az ügyet le is zárta. Dr. Zagyva Tibor – aki közreműködője volt a projektnek – szerint a felelősöket meg lehet találni, hiszen volt a projektnek egy gazdája.

Ezt a székesegyház kapujában mondta dr. Zagyva az újságíróknak, itt kerestek árnyékot a viharos szélben a tüntetők és a tüntetés biztosítására, és a forgalom irányítására kivezényelt rendőrök (határőrök). Lakos Dezső dobolta össze a társaságot, sőt, még énekelt is, ha meg épp nem, akkor korrupcióellenes jelszavakat skandált, és szabad Magyarországot követelt.

Bár a tüntetést Zagyváék kezdeményezték, és kértek rá engedélyt, de Tápi Tamás (magánszemély) is kért engedélyt ugyanerre az időpontra és helyszínre az az EU-s pénzek elsikkasztása miatt kezdeményezett per folytatásáért.” Erről a MIÉP-től kaptunk értesítést. Úgy 15-16 ember gyűlt össze, köztük néhány fiatal. A demonstrálók az úttesten vonultak át három órakor az ügyészség Szily János utca épületéhez. Tábláikon feliratok: „Tolvajoknak, mutyizóknak falaztok!” „Tisztességes vizsgálatot, becsületes döntést követelünk!” „Az uniós pénzeket lopják, mert hagyják!” „Elég a korrupció és a mutyizók munkájából.”



Az ügyészségen tudtak a petícióról, mert Zagyva Emma ezt személyesen bejelentette, és ígéretet is kapott rá, hogy a petíciót átveszik. A kapun nem engedték be a tüntetőket, biztonsági őr azt mondta, legyünk türelemmel, hamarosan lejön valaki a hivatalból. Némi várakozás után Zagyva Emmán és Zagyva Tiboron kívül még két ember valamint a sajtó nyert bebocsáttatást a lépcsőházba, ahol az ügyészség egy munkatársa a főügyészt képviselve annak rendje módja szerint átvette a petíciót, közölte, hogy ezt a per anyagához csatolják, valamint személyesen kézbesített Zagyva Emmának egy határozatot, némiképp ügyes, szelet a vitorlából kifogó húzással.

Ugyanis mint azt dr. Fejes Péter, a Vas Megyei Főügyészség szóvivőjétől az újságírók megtudták, a határozat válasz Zagyva Emma panaszára, amelyet a városi ügyészség döntése miatt nyújtott be a megyei főügyésznek. A főügyész a panasznak helyt adott, és a városi ügyészség eljárást megszüntető határozatát hatályon kívül helyezte és a nyomozás folytatására, és új döntés hozatalára kötelezte. (Azt nem lehet tudni, hogy az új döntés, a régi tartalmától mennyiben tér majd el.) A főügyész a döntést azzal indokolta, hogy az ügyben a tényállás nem kellően felderített, és további nyomozás szükséges.

Az Alon kérdésére, hogy hogyan érintette az ügyészséget az előtte folyó tüntetés, Fejes Péter azt válaszolta, hogy a főügyészég tudomásul vette a petíció átadását, amely előzetesen a jogszabályoknak megfelelően be is lett jelentve. De hangsúlyozta, hogy a hagyományos úton benyújtott beadványok ugyanúgy célba érnek, és elbírálásra kerülnek, mint a petíció.

Az ügynek tehát lesz folytatása.

.