
Az ember úgy gondolja, az átlagnál jobban ért a számítástechnikához, ebből kifolyólag tévedhetetlenül megtalálja mindig a legjobb megoldást a problémái kezelésére.
Így voltam én a számítógépes vírusirtókkal is, mert ugye, aki nyitott szemmel használja az internetet, az remek ingyenes megoldásokkal is boldogulhat, mi több, aztán lehet a szakértő szerepében tetszelegni, másoknak ajánlgatni, cikket írni
AVG és
Avast nevű, amúgy igen remek programokról.

Mikor azonban a napi használatú gépünk egy idő után elkezd igen furcsán viselkedni, lassulni, egyre többször válnak bizonyos könyvtárak hozzáférhetetlenné, kezd olyan kínos gyanúnk támadni, hogy a számítógépünkön - tudtunkon kívül - mások is osztoznak.
Nálam a biztosítékot a nejem laptopján a levelezőrendszer teljes összeomlása vágta ki, melynek helyreállítása során vetettem számot azzal, hogy a családban hálózatba kötött három számítógép mindegyikével havonta van valamilyen biztonsági probléma, amit azután jó félnapos hibakeresési, helyreállítási procedúra követ.
Valami komolyabb megoldást kerestem tehát, így akadtam a Panda Internet Security próbaverziójára, melyet egy lendülettel fel is telepítettem a feleségem gépére. Legnagyobb megdöbbenésemre a szoftver több száz (!) addig felderítetlen hacker eszközt, keyloggert, vírust és egyéb, a gépet tudtunk nélkül használó szoftvert távolított el a gépről. Csak a levélarhívumok mintegy 200 megbújó kártékony eszközt tartalmaztak.
Egészen elképedtem, hiszen ezek a dolgok nyilván nem az elmúlt napokban kerültek a számítógépre, ami azt is jelzi, hogy az ingyenes, de naponta automatikusan frissülő AVG vírusirtó egyfajta hamis biztonságérzetet adott számunkra.
A Panda a hatékony vírusirtás mellett szépen átvette a tűzfal, a kémprogram és a biztonsági mentés funkcióját is. Településkor átnézi a memóriát, de nem szabad megspórolni az időt egy a merevlemezeket érintő teljes átvizsgálástól sem. Nekem a fájlok között mintegy 400 (!) vírust, trójait és amúgy nem aktív kémprogramot azonosított és törölt a program. Ezek a nem aktív fájlok időzített bombaként bújtak meg a rendszerben.

Pár napos használat után igencsak megszerettem a kis pandamacit a tálcámon, a gépek is problémamentesen kezdtek zümmögni, így végül a családi kupaktanács úgy döntött, megvásároljuk a kicsikét.
Az ember annyi mindenre ad ki pénzt feleslegesen és a mintegy 20 ezer forintos éves licence-díj mindhárom számítógépünkre vonatkozik, így ezt megvásároltuk a cég honapján keresztül.
A vásárlás mintegy 5 percet vett igénybe, bankkártyánkkal a már megszokott módon kiegyenlítettük a vételárat, majd pár perc múlva a postafiókunkban landolt egy felhasználónév-jelszó páros, így az amúgy ingyenesen letölthető egy hónapos változatból egy évig fizetős példányt varázsolhatunk.
A Panda magyar nyelven beszél, használata mindenki számára magától értetődő és egyszerű. Bármely közepes kategóriájú számítógépen gond nélkül használható, a rendszert nem különösebben terheli és valódi biztonságérzetünkért ennyit érdemes áldoznunk érte.
A programot immár három-négy hete használjuk, és egyelőre úgy tűnik, nagyon jó befektetést csináltunk. Gépenként havi 500 forint (egy fagyi ára) nem egy nagy összeg a biztonságért és a nyugodt munkáért. Csak az agyat kell átállítani.
A Panda honlapja
Korábban:
Az ALON az ingyenes AVG-ről