
Nincsen olyan társadalmi csoport, akik ne érintenének az emelkedő árak, igaz, nem mindenkit ugyanazok, és nem mindenkit egyforma mértékben. Egy négytagú családot vettünk alapul: panelban laknak, van egy autójuk, de igénybe vesznek tömegközlekedést is. Lakbéremelkedéssel nem számoltunk, mert viszonylag kevesen élnek önkormányzati bérlakásban, és ezt az emelkedést lehet a legkevésbé tipizálni a kedvezmények miatt. Nem vettük figyelembe a nem önkormányzati közszolgáltások drágulását – ezt majd úgyis kiszámolják országosan - valamint eltekintettünk a közös költség emelkedésétől sem, bár nem nehéz belátni, hogy ez utóbbiak sem maradnak változatlanul.

Meg kell azt is jegyeznünk, hogy Szombathely szociális térképe 2005-2006 (Savaria Rehab- Team Kht.) szerint ma a város lakosságának csupán egynegyede él négyfős háztartásban. Közülük minden ötödik tartozik a legalacsonyabb jövedelmi kategóriába, azaz személyenként 20 ezer forintból kell kigazdálkodnia az emeléseket. Többségük havonta, fejenként 41-60 ezer forint jövedelemhez jut, de alig van köztük olyan, akinek ennél több pénze van.
Azért választottunk egy ilyen családot, mert őket érintheti az emelések legszélesebb köre, tehát nagyjából a legrosszabb, legkiszolgáltatotabb helyzetben vannak, jövedelmi helyzetüktől függetlenül.
A górcső alá vett családban két kereső és két tanuló gyermek van. Hogyha egy felnőtt és egy gyermek jár tömegközlekedéssel a (kevés híján) 15 százalékos buszbérlet-áremeléssel 890 forint többletköltségük lesz. (Eddig 5700 forintot fizettek a két bérletre, ezután 6590 forintot.) Legyen autójuk is, ezzel parkoljanak havonta kétszer a piros zónában a belvárosban, ez 120 forinttal kerül többe, mint eddig.(200-ról 260-ra emelkedett az egyórás díj, ha abban a zónában parkolnak amely eddig is a pirosba tartozott, ha nem akkor ez az emelés még több.)
Persze, lehet közlekedni gyalog, bár kicsit fárasztó, amit viszont nem lehet megúszni, az a víz. Egy ismerős négytagú család melegvízmérővel és „hőmérővel” felszerelt, 67 négyzetméteres lakásban eddig alapdíjként fizetett 3750 forintot, most a 8 százalékos emeléssel 3975 forintot fog fizetni, (a különbség + 275 forint) a 7000 forintos hőmennyiségdíj pedig a 6 százalékos emeléssel 7420 forintra emelkedik. (Különbség + 420 forint). A körülbelül 6 köbméter melegvíz előállításért 4000 forint helyett 4240 forintot fog fizetni. (Különbség + 240 forint) Összesen 935 forinttal lesz több a saját fogyasztása után a távhőszámlája. A közös helyiségek fűtési díját nem számoltuk bele, pedig itt is lesz emelés, és kerekítettünk is, tehát ez egy nagyon jóindulatú becslés a távhődíjat tekintve.
A vízdíj is emelkedett, a csatornáról nem is beszélve. Ez Németh Kálmán
alpolgármester kalkulációja alapján egy évi 100 köbméter vizet fogyasztó család kasszáját plusz havi 860 forinttal terheli meg.
Az általunk kiszemelt család kiadásait összességében havi 2805 forinttal emeli meg a szombathelyi közszolgáltatások árának növekedése.
Természetesen nem akarunk a demagógia bűnébe esni, tisztában vagyunk vele, hogy az emelések jelentős részben az önkormányzattól független folyamatok (energia áremelkedés, infláció) következményei, no meg reménybeli fejlesztések, vagy épp a már megvalósultak indokolják. Ebbe most nem is mennénk mélyebben bele.
Azt viszont fontosnak tartjuk elmondani, hogyha valaki úgy gondolja (és a jogszabályokkal ez az elgondolása összhangban van), hogy nem tudja kigazdálkodni az emeléseket, lakhatási támogatásért fordulhat az önkormányzathoz december 31-ig.
Volt néhány kiadás, amit nem tudtunk a panelos példában számba venni, ilyen például a szemétszállítás díja, amely a panellakóknál beépül a közös költségbe. Ez a családi házban lakók kiadást (100 literes kuka esetén) havi száz forinttal emeli meg. Ugyancsak nem vettük figyelembe a kéményseprés díjának emelését, amelyet ugyancsak a családi házban élők fizetnek, ám ez havi bontásban alig emeli a családi kiadásokat: ha valaki nagy körültekintően minden kéményt és tüzelőberendezést az előírások szerint ellenőriztet, havonta talán száz forinttal fizet többet, mint eddig. A parkolóbérleteket azért hagytuk ki a számításból, mert bár az emelés jelentős, viszonylag kevés embert érint.
Felhívjuk arra is a figyelmet, hogy számításaink egy kitalált „modell” család fogyasztására szólnak, ha valaki a saját büdzséjének alakulására kíváncsi, tájékozódhat a város honlapjáról, illetve a közszolgáltatóknál. |