Hende Csaba a 86-osról és a színházról

2007.12.08. 20:41

A gyenge kismalac nem fér a vályúhoz, így soványabb lesz, és egyre könnyebb eltaszigálni onnan – idézte a hasonlatot Hende.

„Néhány aggasztó jelenségről” tartott szombaton sajtótájékoztatót Hende Csaba, a Fidesz parlamenti képviselője.

A politikus két témakört érintett részletesen.

A 86-os útról

 Hende Csaba a 86-osról és a színházról

„Három óra még a hétvégén sem volt elég, hogy ideérjek Budapestről” – vezette fel a témát a politikus, majd felidézte a közelmúlt történéseit: Ausztria megelégelte a drasztikusan megnőtt teherforgalmat, és megemelte az úthasználati díjakat, így aztán az északi országok kamionjai a 86-os úton közlekednek, amely ekkora forgalmat nem bír el, a mellette élők helyzete az elviselhetetlenség határán van.

A 2006-os választási kampányban a kormánypárti politikusok határozott ígéreteket tettek, hogy 2010-ig elékészül az új, négysávos 86-os út.

Ehhez képest a múlt héten volt egy fórum Hegyfalun – a gazdasági minisztérium osztályvezető-helyettesi szinten képviseltette magát -, ahol kiderült, a Szombathelytől délre levő szakasz a távoli jövőben sem válik négysávossá, Hegyfalunál még a nyomvonal kijelölése sem történt meg, és egyelőre a csornai elkerülőre sincs határidő. A mostani ígéretek szerint a Szombathely-Győr négysávos út - leszámítva a csornai elkerülőt – 2013-ra valósulna meg.

2007 januárjában a 86-os út négysávosítása nem került be a kormány által tervezett 2007-2013-as közlekedési projektek (Közop) közé, majd később a parlament elé került az autópálya-törvény módosítása, melyben először szintén nem szerepelt az út fejlesztése. Aztán egy módosító indítvány révén mégiscsak bekerült a törvénybe a 86-os. Így legalább papír van arról, hogy az út prioritást élvez, csakhogy ez még csak papír, nem négysávos autópálya – mondta Hende, aki szerint a kérdés az, hogy akik 2010-re megígérték a négysávos pályát, azok eleve tudták, hogy ebből úgyse lesz semmi, vagy csak az derült ki, hogy túlságosan erőtlenek a politikai érdekérvényesítés terén.

A színházról

A képviselő a sajtótájékoztató második részében a képviselő a színház ügyét járta körül. Emlékeztettet rá, hogy annak alapítását egyhangúlag megszavazta a városi közgyűlés. Az ellenzék nagy bizalmat szavazott az amúgy pályázat nélkül kinevezett Jordán Tamásnak – aki hasonlóképpen került a posztárja, mint Balázs Péter Szolnokon, habár az utóbbi nem támadta meg az előbbit - szúrta közbe Hende, aki ugyanakkor továbbra is bízik Jordán személyében, és abban, hogy a politikán felülemelkedő és befogadó szellemi műhely jön létre Szombathelyen.

A színházhoz ugyanakkor kellene egy épület, de a korábban emlegetett 6 milliárdos állami támogatásból egyelőre semmi sem látszik, így az intézmény bizonytalan ideig a több száz millió forintból átalakított Hemóban kap majd helyet.

Az ellenzék a közelmúltban a parlamentben beterjesztett egy módosító javaslatot, amely a szombathelyi színház építésének első ütemére 2 milliárd forintot ütemezett volna elő, de a kormánypártok – közötte Ipkovich György is - nemmel szavazott erre.

A történet másik része, hogy a központi költségvetésből minden színháznak normatív támogatás jár: ez a szombathelyi Weöres Sándor Színház esetében 100 millió forint. Ugyanakkor a költségvetés tervezetéből először kimaradt ez az összeg, majd egy módosító indítvány nyomán mégiscsak megkerült a pénz, amiről aztán a hét elején kiderült, hogy még sincs meg, mert menet közben 50 milliót elvontak belőle, más színházak fejlesztéseit kompenzálandó.

Most ismét módosító indítványok vannak bent – szokás szerint külön kormánypártiak és külön ellenzékiek -, hogy a város színháza visszakapja, ami jár. Döntés várhatóan jövő hét kedden lesz – tájékozatott a politikus.

Rossz irányba megyünk

Hende a következő hasonlattal illusztrálta a helyzetet: „Szombathely és a térség helyzetét olyannak látom, mikor a kismalacok a legsoványabb testvérkéjüket ellöködik a vályútól, annak nem jut moslék, így egyre gyengébb lesz, és egyre könnyebb lesz eltaszigálni onnan.

Szombathely vezetése jelenleg együttműködésre képtelen, erőszakos és kizárólagosságra törekszik, pedig ehelyett egyfelől saját táborán belül keresnie kellene az érdekérvényesítés fokozottabb lehetőségeit, másfelől jobban kellene keresni az együttműködés lehetőségeit az ellenzékkel is.

A vitathatatlan és aggasztó tényeket pedig sikerpropagandával próbálják eltakarni.

Szombathely semmivel nincs jobb helyzetben, mint 2006-ban, azóta gyárbezárások voltak és emelkedett a munkanélküliség - mondta Hende -, aki szerint érdekérvényesítési deficit van, és „Szombathely rossz irányba halad, mert rossz kezekben van.”
.