
Ballagók
Mielőtt a közgyűlés elindult volna, három ismert, a város közéletében jelentős szerepet játszott férfiember köszönt el a grénumtól.

Először Tóth Andor, a Volán Zrt. vezérigazgatója szólt. Elmondta, hogy a rendszerváltás óta töltötte be ezt a tisztséget, majd a közel sem nyugdíjasnak kinéző cégvezető a szokásos szónoki eszközökkel méltatta az általa vezetett cég tevékenységét, mintaszerűnek minősítette a közgyűlés és a Volán kapcsolatát, a nemzetközi birkózóversenytől kezdve a karneváli bigáig.
Őt követte a pulpituson Orbán Péter, aki a rendőrség és az önkormányzat együttműködését elevenítette fel, a tábornoktól megszokott zamatos nyelvi fordulatokkal. A kezdeteket így idézte fel például: „Valami taxis blokád lesz”- mondtam a polgármesternek. „Nekem ahhoz mi közöm van?” – válaszolta erre Wagner András. „Nem baj, gyere csak be!” – így a rendőrkapitány, melynek következtében a aztán az országban talán Szombathely volt az egyedüli hely, ahol blokád is volt, meg az élet sem állt meg. Régi szép idők.
Teljes harci díszben – köpeny, nyakbavaló lánc – állt a közgyűlés elé Gadányi Károly, hogy római példákkal és szórványos latin idézetekkel megtűzdelt beszéddel búcsúzon. A patetikusnak szánt, de komikus elemeket sem nélkülöző beszéd után a rektor bejelentette a már tudott dolgot, hogy Szombathely január 1-től egyetemi város lesz. Gadányi ezután egy váratlan fordulattal, az intézményért tett munkája elismeréseként Aranygyűrű kitüntetésben részesítette Ipkovich Györgyöt. Megtudtuk, hogy ugyanezt a kitüntetést vehette át Kovács Ferenc megyei elnök és Nemény András szocialista frakcióvezető, a főiskola stratégiai bizottságának vezetője is. A polgármester - nagy lélekjelenlétről téve tanúbizonyságot - azzal mentette a helyzetet, hogy gyorsan bejelentette, a város összes korábbi polgármestere nevében veszi át a kitüntetést.
Vacsora – Enni vagy nem enni, ez itt a kérdés
Nem sokkal a búcsúbeszédek után Sági József (Fidesz) bejelentette, hogy pártja lemond az estére tervezett, közpénzből finanszírozott ünnepi vacsoráról, a pénzt a Segítőház javára utalják át. A bejelentésből vihar nem kerekedett – magas már az ingerküszöb minden oldalon -, ám egy egész délelőtt végighúzódó beszólogatósdi igen. Ipkovich György közölte, ha a pénz a gond, ő saját zsebből állja az ellenzék vacsoráját, csak jöjjenek, mert jó lenne informálisan is megbeszélni a város ügyes-bajos dolgait. Mire Lazáry Viktor (Fidesz) közölte, hogy nem annyira a pénzzel van gondjuk, hanem városvezetési stílussal és a közgyűlésben uralkodó hangulattal. Azért nem mennek.
Ipkovich György üdvözölte az őszinteséget: ezzel kellett volna kezdeni, mondta, majd később módszeresen, gyakorlatilag minden téma kapcsán félig komolyan, félig humorosan megemlítette, hogy milyen jó mindezt az esti vacsorán megbeszélni.
Az ALON vacsoratéma javaslatai
A vacsora témaköréhez áttételesen kapcsolódtak a minduntalan felbukkanó kommunikációs problémák: a polgármester és a képviselők neheztelve említették, hogy miről értesültek újabban a sajtóból, meg hogy ki kinek küldött vagy nem küldött meghívót, amire aztán ki ment vagy nem ment el.
A politikai szálhoz tartozik, hogy az ellenzék javasolta, hogy vegyék le a városvezetői jutalmakat a napirendről. „Ennek nincs itt a helye” – mondta Sági József, de a többség viszont úgy gondolta, hogy van helye, mint ahogy a többség nem engedte levenni a napirendről az úgynevezett bébikötvény ügyét sem, melyet Molnár Miklós (Pro Savaria) szeretett volna elérni.
Nem szolgálta a vacsora feletti békés összeborulás ügyét Molnár Miklós felvetése a Hemo-féle színházat építő ZÁÉV-ról, akik - a képviselő szerint - az inkubátorháznál „iszonyúan rossz minőségű” munkát végeztek. Akkor ő kérte, hogy ide ne jöjjenek többet, most mégis jönnek. „Kérem, hogy nagyon óvatosan kezeljék ezt a céget” – hangzott el a figyelmeztetés, majd és megtudtuk, hogy a börtön építését is a ZÁÉV végzi, és a suttogó információk szerint ott is gondok vannak. „Valamiért ebben a városban a ZÁÉV rendkívül nagy erőpozícióra tett szert, és mi ezt a pályázati kiírásokkal elő is segítjük” – vonta le a következtetést Molnár.
Ipkovich György válaszában elmondta, próbálják betartani a törvényességet, de hogy összesen két jelentkező volt, azt is mutatja, hogy nem akkora buli ez a Hemo. No meg nehéz olyan építőipari céget találni, melynek nem volt korábban csúszása.
Miközben ment a vita, bemutatkozott az új városházi szavazórendszer is, amely először kissé összezavarta a városatyákat, viszont Nintendo-szerű hangokat ad ki magából. Majd megszokjuk.
A pecölieknek erre több pénzük volt, mint Szombathelynek
A délelőtt legfajsúlyosabb témája a határőrlaktanyával szemben levő területek voltak. A témát – a Safo írása alapján - Prugberger Emil (Pro Savaria) hozta fel. Lényege, hogy az „árverési krimi” során a város elől magánbefektetők szerezték meg az érintett területet. A képviselő szerint ez azért gond, mert földterület nélkül a város le fog süllyedni. A kudarc meg azért is figyelemre méltó, mert a szocialista városvezetés a területet eladó szocialista kormánnyal nem tudott zöld ágra vergődni.
Ipkovich György elmondta, hogy a város egy darabig bírta a licitet, aztán nem. „Ez a kapitalizmus” – mondta, bevallva, hogy nem volt elég pénze a városnak, és azt is, hogy ő is kudarcnak tartja a történteket, meg jobb lett volna, ha a minisztérium a zártkörű értékesítés mellett dönt. De majd vesznek máshol területet, és amikor értékesítik, majd befolyik valami – próbált meg optimistább hangot megütni a polgármester, aki később azt is hangsúlyozta, hogy a vagyonbecslés során 200 millió körüli értéket állapítottak meg a területre.
Gyimesi József (ESZE) szerint viszont jó lenne, ha az ingatlanlicitit kapcsán megszólalna a város két országgyűlési képviselője, Hankó Faragó Miklós és a Hende Csaba. Az sem elhanyagolandó szempont, hogy a licitálók tudták, hogy a város nem mehet 300 millió fölé, ugyanakkor, aki megvette, akár egymilliárdért is továbbadja a multiknak, ami 700 millió forintos nyereséget jelent. Gyimesi azt mondja, meg kellene nézni, hogy kik ezek a „pecöli vállalkozók”, és később a városnak később az események tükrében kell tárgyalnia velük.
Czeglédy Csaba alpolgármester (MSZP) még keményebb hangot ütött meg konzekvenciaként: ki kell túrni azokat az embereket, akik 17 év óta nyerészkednek az itt élőkön, ehhez a vagyonhasznosítónak agresszívnak kell lennie, „az utolsó töltényig” kell küzdeni a város érdekében.
Más konzekvenciát volt le az ellenzék. Molnár Miklós szerint az derült ki, hogy a vagyonhasznosító megbukott első teszten, kiderült, hogy nem igazi piaci szereplő, de mitől is lenne, ha politikusok ülnek a vezetésében.
Szakály Gábor (Fidesz) úgy értékelte, hogy a vagyonhasznosító elbukott a városnak 700 millió forintot, a város mamutcégét lenyomta egy pecöli káefté. Ha piaci cég lenne, akkor repülne a vezetőség, és nem fizetnének továbbra neki milliós fizetéseket
A történethez újabb adalékot csatolt Németh Kálmán alpolgármester (SZDSZ), aki közölte: azért volt liciten a terület, mert erről kormányrendelet volt. Németh szerint a menedzsmentről meg nem szabadna könnyű ítéleteket mondani, a város pedig máshol vesz 15 hektárt, az átmenetileg megoldja az ipartelepítési gondokat. Egyelőre nem látni olyan beruházót, akinek 30 hektár kellene, meg munkaerő sincs nagyon, tudtuk meg. Az más kérdés, hogy mindez mennyire megnyugtató információ.
Most már tényleg jó lenne tudni, hogy a város által becsült 200 milliót vagy egymilliárdot ér-e az ominózus terület, és hogy mennyiért pörgetik el majd a pecöliek. Akiknek volt pénzük rá.
E havi kórházasdi
Kötelező kűrként a képviselők ismét futottak egy-két kört a Markusovszky körül. A témát Oroszvári Péter (MSZP) hozta elő a felfüggesztett kórházperről érdeklődve, hogy aztán előjöjjön sok minden, beleértve a tegnapi
fideszes sajtótájékoztatót. Lazáry ezzel kapcsolatban azt hangsúlyozta, hogy nem az volt a céljuk, hogy viharokat gerjesszenek, csak aggódnak, ahogy sokan mások, mert kemény verseny jön az egészségügyben, és ha nem sikerül rendezni a konfliktusokat, akkor két év múlva már egy másik kórházról fognak beszélni. Ebben szeretne a városi Fidesz segíteni.
Ipkovich üdvözölte a felajánlást, mert ő már meglehetősen tanácstalan abban, hogy hogyan lehetne megtalálni az új megyei vezetéssel a hangot. A helyzetértékelésben egyetértett, ahogy gyakorlatilag minden felszólaló. Prugberger Emil újabb példákat hozott a kórháznál már most tapasztalható módfelett aggasztó folyamatokról, a város és a megye kapcsolatát azzal a hasonlattal festtette le, hogy „hiába akarunk meghódítani egy szép nőt, ha az nem fekszik mellénk, nem is hajlandó velünk tárgyalni”. „Vagyunk így néhányan egy bizonyos kor után” – tette magáévá a hasonlatot Ipkovich György.
Hogy mi lesz a kórház sorsa, az egy hajszálnyira sem lett világosabb, de új hangot jelentett a kórusban Tarján Jenő (Fidesz) felszólalása, aki költői kérdésben arra volt kíváncsi, hogy az önkormányzatok vajon azért ragaszkodnak-e az egészségügyi intézményekhez, mert annyira szívükön viselik a lakosság sorsát? Netán bele kell kalkulálni más szempontokat is, melyek azzal állnak kapcsolatban, hogy hatalmas pénzek forognak kockán? Válasz nem volt. Költői kérdés, ugye.
Gyimesi József – Szabó Gábor konfliktus?
Isten tudja, mi volt a mozgatórugója Gyimesi József Szabó Gábor alpolgármestehez (MDF) idézett kérdéseinek, melyek ironikus felhangoktól sem voltak mentesek. Az ESZE képviselője azt kérdezte, miért tárgyal az alpolgármester kétnaponta a fürdő ügyében egy cég különböző vezetőivel, illetve a főiskolán milyen jogcímen vett részt egy konferencián. Hogy ő most főállású alpolgármester vagy oktató? Az alpolgármester elmondta, hogy a főiskolán jelenleg fizetetlen szabadságon van, a fürdő ügyét meg intézni kell. Nem is tartalom volt a lényeg, hanem a két politikus vélt vagy valós ellentéte, ami azért lehet kényes, mert a jelenlegi szocialista-szabaddemokrata városvezetésnek e két – korábban Fidesz-tag - képviselővel van meg a többsége a közgyűlésben.
Józing Antal
-------------------------------------------------------------
Délután:
A délutáni ülésezés különösebb esemény nélkül telt, nem mondjuk, hogy unalmas volt, mert mire ezt mondhattuk volna, véget is ért két óra alatt.
Egy rendes ajándék
Az ebédszünet után Ipkovich György bejelentette, hogy a kormány a tegnap eldöntötte: a szombathelyi állandó kőszínház létrehozásához egymilliárd forint támogatást biztosít. A szerződést december 27-én írják alá. Úgy gondolja, hogy karácsonyi ajándéknak elég rendes.
Meghozták azt az átmeneti rendelkezést, amely január 1-től az új költségvetés elfogadásáig, február végéig szabályozza a város gazdálkodását. Erre az időszakra polgármesteri keretet is meghatározták a rendkívüli kiadásokra, ez összesen 100 millió forint.
Varga Tamás (SZDSZ), a sportbizottság elnöke ennek a terhére a Falcónak, a Haladásnak, a főiskola kézilabdacsapatának kért támogatást az év első két hónapjára, körülbelül összesen negyvenmillió forintot. A polgármester azt mondta, hogy ennek lehetőségéről még konzultálnia kell a jegyzővel
Elfogadták az ÁNTSZ beszámolóját, melyet Stánitz Éva főorvos azzal egészített ki, hogy Szombathely egészség-állapothelyzete az országos átlagnál jobb, ám kérte a város orvosi rendelőinek a Rumi útiéhoz hasonló fejlesztését, mert a rendelők már nem felelnek meg a modern, prevenciós ellátás feltételeinek.
Piaci cég, piaci ösztönzés?
Kisebb vitát váltott ki az önkormányzati cégek vezetőinek premizálása. Ez a jövőben éves bérük 90 százaléka lehet (egyéb feltételek mellett akkor), ha a cégnek nincs lejárt tartozása. Molnár Miklós szerint ez nem elég, ne legyen folyószámlahitelük sem.
Németh Kálmán azt válaszolta, hogy amennyiben nincs meg a társaság likviditása, akkor nem adható prémium, de ebbe a folyószámla-hitel nem értendő bele, mert ez a bevételek és kiadások időbeli eltérését finanszírozza. Molnár azt mondta, ha cégeinket kirakjuk a piacra, akkor az ösztönzésnek is piacinak kell lennie. Az előterjesztésben szereplő variáció inkább a költségvetési szerveknél alkalmazott jutalmazásra hasonlít. Sági szerint a 80 százalék is sok, vigyék le ötven százalékra.
Németh Kálmán a prémium emelését azzal indokolta, hogy eltörölték a vállalkozásoknál a 13. havi bért. Ez veszteséges gazdálkodás esetén is fizethető volt. A 90 százalék a maximum, nem jelenti azt, hogy ez mindenkinek ennyi lesz. Elfogadták az indítványt, Gyimesi József azon módosító javaslatával, hogy a felügyeleti bizottsági ülésekről igazolatlanul távolmaradó tagok tiszteltdíja 10 százalékkal csökken.
Mennyit kapjanak a bébik?
A bébikötvény is napirendre került első olvasatban. A szombathelyi állandó lakosok gyerekei 50 ezer forintot kapnának (kamatostul) 18. születésnapjukon, ha ezt szombathelyi lakosként érik meg. „Ez az első intézkedés, amelyben megpróbálunk adni valamit a város lakosságának” – indokolta az előterjesztést a polgármester. Lazáry Viktor (Fidesz) számára nem derült ki, hogy mi a célja a városnak a bébikötvénnyel. A koncepcióval egyetért, de kevesellte az összeget. Szakály Gábor (Fidesz) egyenesen cinikusnak nevezte az indítványt a megszorító intézkedések után. Molnár Miklós azt javasolta, hogy frakciók tárgyalják újra a bébikötvényt.
Ipkovich György kérte a képviselőket, hogy rendszerben gondolkozzanak és a többi juttatást is figyelembe véve mérlegeljenek. Horváth Zsolt (Fidesz) azt emelte ki, hogy aki kapja, annak kevés, viszont a városnak sok: évi 40 millió forint terhet jelent. Inkább adják a pénzt az első lakáshoz jutóknak. Abban állapodtak meg, hogy szakértők bevonásával történő egyeztetés után később újratárgyalják az ügyet
Mi, mikor, mennyi, kinek?
A kistérségi informatikai stratégia (a megyére és Szombathelyre vonatkozik) probléma nélkül átment, egyedül Csermelyi András (MSZP) kérdezett rá, hogy mikor és kinek kerül 132 millió forintba egy bizonyos pilot program, és az egyáltalán micsoda. Keringer Zsolt az informatikai iroda vezetője megnyugtatta a képviselőt ez a stratégia is arra szolgál, hogy pályázni lehessen vele, arról meg majd úgyis a közgyűlés dönt, egyelőre nem kerül semmibe.
Szentesítette közgyűlés, hogy a város feladatot vállal az új börtönben az oktatási feladatok ellátásában.
A zártól ülésről nyilvános tárgyalásra hozták az oladi sportligetről szóló előterjesztést. Varga Tamás biztos garanciát kért arra, hogy a befektető (aki magánerőből fejleszt a területen) biztosítja lakosság számára a kültéri pályák ingyenes használatát. Gyimesi zavarosnak és későbbiekben vitára okot adónak tartja a megállapodás-tervezetet. Horváth Zsolt szerint a szerződéssel ki lehet küszöbölni a problémákat.
A közgyűlés végül is elfogadta az előterjesztést, de a befektetővel kötendő konkrét szerződést is tárgyalni fogja
Fura mód mindenféle pikírt megjegyzés nélkül átment a tisztségviselők jutalmazásáról szóló javaslat. Ugyan ellenzéki nemekkel, de megszavaztak a polgármesternek háromhavi, az alpolgármesterek kéthavi illetményüknek megfelelő jutalmat, azaz másfél millió, illetve 900 ezer bruttó forintot.
Ipkovich György a zárt ülés előtt mindenkinek békés, boldog karácsonyi ünnepeket és sikerekben gazdag új évet kívánt. Pezsgős koccintásra vár mindenkit a Fő téren szilveszterkor.
Zárt ülésen egyebek mellett szó volt a Szombathelyi Televízió Kht. igazgatója, Váradi Gábor szerződésének öt évvel történő meghosszabbításáról. A képviselőtestület ezt 14-15 –ös szavazataránnyal nem fogadta el. Információink szerint januárban újra a közgyűlés elé kerül ez a személyi ügy.
Kupi Györgyi