De mi van most az ipari parkkal?

2008.01.08. 00:43

Nagyszerű dolog, hogy a város , pláne ingyen, de az igazán izgalmas, és nagyjából egy éve kardinális kérdés, hogy hová települjenek a városban ipart fejleszteni kívánó cégek. A hónap végétől lesz hová, bővül az ipari park, annak is utánaszámoltunk mennyiért.

Nagyszerű dolog, hogy a város , pláne ingyen, de az igazán izgalmas, és nagyjából egy éve kardinális kérdés, hogy hová települjenek a városban ipart fejleszteni kívánó cégek. A hónap végétől lesz hová, bővül az ipari park, annak is utánaszámoltunk mennyiért.

Nagyszerű dolog, hogy a város , pláne ingyen, de az igazán izgalmas, és nagyjából egy éve kardinális kérdés, hogy hová települjenek a városban ipart fejleszteni kívánó cégek. A hónap végétől lesz hová, bővül az ipari park, annak is utánaszámoltunk mennyiért.

Ipari park történelem

Szombathelyi ipari park

A Claudius Ipari Park (CIP) 1997-ben alakult 185 hektáros területen. Ez részben már magába foglalta azokat az ingatlanokat, ahol ezt megelőzően is ipari termelés folyt. A CIP honlapján a betelepültségi térkép alapján tájékozódva azt látjuk, hogy a közel hetven CIP területen működő cégnek valamivel több mint egyharmadát teszik ki a klasszikus ipari termelőtevékenységet folytató vállalkozások. Ezeknek is több mint fele már az ipari park megalakulása előtt is jelenlegi telephelyén dolgozott, és alig akad, amelyik 2000 után települt be. Igaz, azok közt akad egy-két nagy, például a Jabil és a Delphi Packard. (Az ipari parki tagság fontos a cégeknek, némely uniós pályázat ehhez van kötve.)

2000-től szaporodtak a szolgáltató, illetve kereskedelmi vállalkozások, az autószalontól illetve gumiszervizen át a fél hektáron üzemelő barkácsáruházig, a kisebb szőnyegboltig, a multinacionális hipermarketig (Tesco) és ugyancsak multi plázaféléig (Family Center).

Telt ház, de ez annyira nem jó

Egy idő után – tavaly - aztán kikerült a megtelt tábla. Bár virtuálisan még rendelkezik közel egy hektárral a CIP, de amikor hétfő délelőtt a honlapjukon hirdetett eladó 9199 négyzetméteres telek felől érdeklődtünk, azt mondták, elkelt, még tavaly. Ehhez képest az nem is lényeges, hogy utána sem - reggel kilenctől tegnap este kilencig – nem vették le a honlapról az eladó (nem létező) telket.

Úgy tudjuk, az ipari park filozófiája eredetileg az volt, az eladott ingatlanok árát fejlesztésre kell fordítani. (Hallottunk erre vonatkozó képviselőtestületi direktíváról is, ám a város honlapján az ipari parkra vonatkozó információszolgáltatás igen gyérecske a maga öt találatával.)

Nos telekvásárlásra a bevételből egy fikarcnyi se került,(magyarul kivonták a pénzt a cégből, ami önmagában nem gond, de konkrétan nem tudni, mihez lett hozzáadva), így jutottunk tavaly odáig, hogy elsősorban a sajtó megkongatta a vészharangot, hogy nincs a város kezén ipari célra alkalmas terület. A hivatalos reakció először a probléma elbagatellizálása volt, azaz bőven van ipari terület - magánkézen.

A közeljövőben mozdulhat valami

Hogy ennél azért komolyabb a helyzet, azt jelzi, hogy év közepe felé mégiscsak fontos üggyé avanzsált az ipari terület-fejlesztés, majd a Szombathelyi Vagyonhasznosító és Városgazdálkodási Zrt. (Szova) ötmilliárdos kötvénykibocsátásából másfélmilliárdot szavaztak meg ipari terület-vásárlás céljára.

Most január elején pedig már ott tartunk – Czeglédy Csaba alpolgármester lapunknak adott tájékoztatása szerint – hogy az úgynevezett szűkített közbeszerzési eljárás után a 15 hektáros ipari célra alkalmas terület a város birtokába került.

Az alpolgármestert kérdeztük arról is, igaz-e az az értesülésünk, mely szerint 1800 munkahelyet teremteni kívánó cég(ek) áll(nak) a kapuban, azaz ingatlanért sorba. Megtudtuk, tíz komoly érdeklődő van, a foglalkoztatási létszám reális lehet. Ezek részben már Szombathelyen dolgozó cégek, köztük multik, illetve helyi kis és középvállalkozások. Felvetettük azt is, hogy a 15 hektárból vajon kiknek jut, termelő cégeknek-e vagy számolhatunk újabb kereskedelmi egységgel az ipari területen. Erre azt a választ kaptuk, hogy a város az ipari területen a termelő tevékenységet preferálja, de a régi ipari parkba betelepült kereskedőket se becsüljük le, ők is becsületes munkáltatói és adófizetői a városnak.

Felvetettük azt is, hogy vajon hogy jutottunk el idáig, hogy 185 hektár tíz év alatt elfogyott, aztán meg egyetlen hektár sem termelődött belőle. Megtudtuk (különösebb oknyomozás és tényfeltárás nélkül), hogy ezt a bevételt a város felélte, illetve fejlesztésre fordította. Eltökélt szándék viszont, hogy a jövőben folyamatosan legyen városi tulajdonú, ipari hasznosításra szánt terület. Eddig azonban – az alpolgármester tudomása szerint – egyetlen cég sem állt odébb, mert nem városi földön tudott ipart telepíteni. Most is vannak, akik kitartanak a szombathelyi fejlesztés mellett.
Ezt a 15 hektárt azonban nem feltétlenül értékesítik, inkább bérbe adják, sőt bérüzemcsarnokok létesítését is tervezik.

Mennyi 15 hektár?

Szombathelyi ipari park

Az CIP igazgatója, Horváth Roland tájékoztatása szerint,jó helyen, a jelenlegi ipari park folytatásában terjeszkednek, a Sárdi-ér alatt, belterületi, azonnal fejleszthető (közmű a telekhatáron), egy tömbben lévő ingatlanon. A közművesítést a Nyugat-Dunántúli Regionális Operatív program keretében pályázati forrásból tervezik megoldani, a pályázat már készül.

Ez jó hír, főleg azért, mert ha igaz, hogy másfélmilliárdot költöttek erre a 15 hektárra, akkor az is igaz, hogy egy négyzetméter 10 ezer forintba van eddig, ami a piaci árnak nagyjából a duplája.

Egy kicsit soknak tűnt nekünk az a négyzetméterenként tízezer forint, de nem csak mi drágálltuk, hanem Horváth Roland igazgató is. Pontosításban elmondta, valóban másfél milliárd forint az, amit az ipari park bővítésére szántak, de ebből most az első ütemben 1 milliárd forintot költöttek el, mégpedig 18 hektár föld vásárlására. Így nem 10, hanem csak 5600 forintos négyzetméterárral számolhatunk.

Hogy sok vagy kevés ez a 15 hektár? Hát így első blikkre nem sok. Az ipari park területén működő viszonylag nagy vállalkozás, a Pannunion 350 főt foglalkoztat, a cégtől szerzett értesülésünk szerint 5 hektár területen, míg a a Velekey szerszámgépgyártó fél hektáron körülbelül 70 embernek ad munkát.

Igaz, ez csak a legelső üteme az ipari park terjeszkedésének, ott van még talonban, a Gencsapátival határos volt honvédségi föld is, amelyet ingyen szeretne megszerezni a város.

A most megszerzett területek hasznosítása már nem kifejezetten a CIP dolga lesz, a kistulajdonosok kivásárlása folyamatban van, ha ez lezárul, a cég a Szovába olvad be. Czeglédy Csaba szerint pedig a Szova a kötvénykibocsátással nyert ötmilliárd forintjával a legnagyobb hal az ingatlan piacon.

Nem árt tudni, mi van

Talán nem is árt egy kis vérfrissítés a CIP-nek, már csak azért is, mert honlapjuk, amely ugyebár az első kapu a cég felé manapság, elég avétosnak tűnik. Ott van például a rég eladott telek, kár, hogy azt nem kérdeztük meg, hogy hányan érdeklődnek naponta iránta.

A cégtérképről nem tudjuk, mennyire naprakész, azt viszont igen, hogyha a 44-es telekre kattintunk, akkor a 45-ös cég jön le. És mindig eggyel nagyobb, mint amit a térkép jelez. Végül is van benne rendszer.

Ha igaz, hogy a kistulajdonosok kivásárlása megkezdődött, akkor, akit már kivásároltak, talán törölni kellene. Jelenleg még elég sokan vannak fenn.

A legérdekesebb azonban, a CIP hírszolgálata, amely rögtön a nyitólapon áraszt el bennünket városunk, főleg a CIP-ben helyet foglaló vállalkozások számára rendkívül értékes információkkal. Úgymint: „Sűrű volt a szilveszter éjszaka Vas megyében”, vagy: „2008 első szombathelyi babái: Anna, Titusz és Zalán”. 2007 decemberének híre volt: „Befalazta a Greenpeace az Európai Tanácsot”, vagy májusé „Két őzet ütöttek el Szombathely belvárosában négy nap alatt.”

Amikor Horváth Roland igazgatónak szemelgettünk a hírekből, azt mondta, hogy egy cég végzi a honlap frissítését, ránéznek a jövőben, mi is kerül fel.

Hát nem is árt tudni, mégis mi van.

A szombathelyi ipari park honlapja
.