JGL - 64 ingyenes szótár egy programban (teszt)

2008.01.12. 18:07

A Jómagam Számítástechnika honlapján valóságos kincsesbányára bukkan, aki szereti ingyenes és egyedi programokkal megtoldani a számítógép adta lehetőségeket. A több hasznos szoftver közül mi a 64 szótárt tartalmazó JGL-t és az íróasztali fecniket leváltó Tip-Top programot próbáltuk ki.

A szótárak svájci bicskája

A széles érdeklődésű emberek vagy a minden-lében-kanál munkakörben dolgozók (újságírók, politikusok, marketingesek, pályázatírók és hasonló kóklerek) számára jelenthet vonzerőt a szótárak svájci bicskája, a magyar fejlesztők által összerakott, teljesen ingyenes JGL Szótár.

Nem kecsegtetünk senkit, egészen biztos, hogy a szótár minden alrendszere egyenként verhető, de együtt elég flexibilis és kézreálló ahhoz, hogy esetleg adjunk neki egy esélyt. A bővíthetősége is fontos szempont, de erről kicsivel később.

A program a Jómagam Bt. honlapjáról tölthető le számos más ingyenes és fizetős program társaságában. A tömörített program mindössze 33 megabájt, ami a telepítés után 234 megásra puffad fel. (No persze ez a harmad cd-nyi hely 64 szótárra vetítve még mindig igencsak hatékonynak mondható, főleg annak tükrében, hogy a Windows Vista – ami egy sima operációs rendszer – becsókol minimum 15 gigát.)

JGL Szótár


Szóval 64 szótár, melyek közül van egy rakás a nyelvi (angol, német, francia, norvég, olasz, japán, lengyel, szlovák., román, indonéz, cigány stb.), jó pár hasznos (HTML-kódok, fájl-kiterjesztések, értelmező kéziszótár, névnapok, települések és megyék, pénznemek, rövidítések stb.) és egy vagon egyedi, olykor meghökkentő gyűjtemény: Goauld-magyar és tünde-magyar szótár, karate-szótár, pneumatikai ábrák, jazz lexikon, vallások és istenek, hogy csak néhányat emeljünk ki a kavalkádból.

A telepítés végén a program egy felugró ablakban közli, hogy nem regisztrált, de semmi pánik, leokézzuk és már használhatjuk is. (A regisztrációk később minden indításnál újra szóba hozza.)

A szótárak használata adja magát, lényeg, hogy az egyszerű, táblázatos megjelenítésben mindenhol van lehetőség az oda-vissza keresésre, és ami ennél is fontosabb, mi magunk is szerkeszteni tudjuk a bejegyzéseket, sőt, korlátlanul hozzáadhatjuk a magunkét, melyet aztán a szótár szépen beilleszt a helyére.

JGL Szótár


Akinek még ez sem elég, elkészítheti a saját szótárát vagy lexikonját, melyet a rendszer aztán sajátjaként kezel.

A telepítés során nem válogathatunk, a program mind a 64 szótárt a gépünkre teszi (kivétel, ha már eleve csak az angol és német szótárakat tartalmazó miniváltozatot töltjük le), de ha nagyon akarjuk, utána letörölhetjük, amit feleslegesnek találunk.

Szintén lehetőség van, hogy a bejegyzésekből tesztet fabrikáljunk, ehhez le kell tölteni az – ugyancsak ingyenes – Teszt Elek programot.

Tip-top

A Jómagam oldalán még számos más kisebb hasznos program található, melyekre később talán még visszatérünk. A JGL Szótár mellett most egyelőre a minimalista Tip-Top programot teszteltük. Ez egy mindössze 1 megabájtos program, mely a képernyőre, íróasztalra, lámpára, ajtókra és az iroda egyéb helyeire ragasztott emlékeztető fecniket hivatott helyettesíteni.

Tip-top


A program segítségével úgynevezett ablakokat hozhatunk létre, melyekbe beírjuk, amit be akarunk. Az ablakok a nekünk tetsző napon megjelennek a képernyőnkön. Mikor végeztünk az adott feladattal, egyszerűen letöröljük őket.

Az ablakok és feliratok színe, mérete állítható, és a feljegyzéseket menet közben is tudjuk szerkeszteni, átírni, átdátumozni, stb.

A JGL Szótár letöltése

A Tip-Top program letöltése
.