
A szakmát érdekli
Szerdán délutánra szakmai egyeztetést hívtak össze a városházára, arról, hogy hol legyen a Weöres Sándor Színház végleges épülete. Az, hogy az építészszakma érdeklődését felkeltette ez az új szombathelyi beruházás, mi sem tanúsítja jobban, minthogy szép számmal megjelentek a mérnökök, rajtuk kívül természetesen színházi emberek és a civil szféra képviselői is.
A közgyűlés dönt majd arról, hol legyen Szombathely színházépülete, ezt a szerdai egyeztetést követően még megelőzi egy lakossági fórum is pénteken. Most a szakmát hívták össze, hogy megvitassák a Fiala és Fia Mérnöki Tanácsadó Bt. által összeállított helyszíntanulmány-tervet. Az irodát helyi építész, Litkei Tamás képviselte. Az eszmecserét Németh Kálmán alpolgármester vezette
Mielőtt a tárgyra térnénk, meg kell jegyeznünk, hogy végre láthatunk egy színvonalas, ám a laikus számára is érthető, tárgyszerű elemzést, melyet Kutnyánszky László főépítész tolmácsolt. A tanulmányban a városháza instrukciói alapján öt helyszín került górcső alá.
A Kőszegi utca hamar kiesett
Az első a Kőszegi utca 7-11 számú tömb, amely bár közel van a centrumhoz (a Szentháromság szobortól indultak) viszonylag kis terület, ráadásul az épületek műemléki védelem alatt állnak, újra kellene gondolni a forgalmi rendet, parkolóépítésre is kevés a hely, tehát a tervezők kerek perec megmondták, hogy kilőve.

Kórház mellé jobb lenne más
A következő volt a hajdani városi strand területe. Ezt a témát Ipkovich György anullálta azzal, hogy egy félreértés folytán került be a lehetséges helyszínek közé, a város nem számol ezzel a telekel színházcélra. De mint megtudtuk, az építészek sem, leginkább azért, mert egy kórház mellett van, tehát rekreációs-egészségügyi célokra alkalmasabb, mint színháznak, ráadásul nem is kapcsolható szervesen a városközponthoz.
Az Ady tér még egy darabig az államé lesz
Vizsgálták még az Ady téren a jelenlegi buszpályaudvar területét. Ezzel, mint Németh Kálmán elmondta, máris generális probléma van, ki tudja mikor sikerül megszerezni az államtól. Az építészek is szolgáltak néhány érvvel pro és kontra. A pro a központi elhelyezkedés, ami (a Szentháromságszoborhoz képest) egész jó, ami a vasútállomást és a mellé tervezett buszpályaudvart illeti, már kevésbé. Hátrányként jelentkezett még a tér eklektikussága. Előnyként, hogy közel a főiskola, az MMIK és a (most még) Hemo és Romkert. Ugyan jól megközelíthető a terep, ám épp közeledési csomópont volta (rezgés, zaj, plusz benzinkút) tette pályán kívülre a helyszínt.
Az Aréna utca határeset
Az Aréna utca már több kérdést vetett fel. Ez ugyanis a tanulmánykészítő szerint szóba jöhet. Itt telekegyesítéssel, óvodafelszámolással együtt lehet színházra alkalmas területet kialakítani. Közel van a centrumhoz, majdnem félúton a vasútállomás és a jelenlegi buszpályaudvar között (a jövőbenihez kicsit távolabb), passzolna a Fő tér, Iseum, Bartók Terem, (esetleges) történelmi sétaút, Ferences kert (úgyis, mint karneváli helyszín) vonalhoz.

Ugyanakkor közel a Thököly és a Hunyadi utca, a környező utcák kicsik egy színházból kiáramló forgalomhoz. Ráadásul az óvoda elhelyezése pluszköltséggel is járna.
Sok minden szól a Március 15. tér mellett
A következő helyszín a Március 15. tér. Itt szintén telekegyesítéssel lenne elég hely, több mint 13 ezer négyzetméter, egy 4000-5000 négyzetméteres színház építéséhez. Közel van a városközponthoz, és az összes helyszínhez képest közelebb a vasútállomáshoz, a buszpályaudvarhoz. Egy régóta tudatosan tervezett, nagyvárosias terület, a Víztorony- Pannónia vendéglő - Sportcsarnok tengelybe esne (amelybe úgyszintén passzol a mai Sportház.) A Gyöngyös-part (felújítva), a Pelikán park (rendbetéve) méltó környezetet biztosíthatna az új, reprezentatív épületnek.

A tanulmány még a MSH és az SZTK bontásával számolt, a vitában azonban a kép árnyalódott.
Legyen-e vér a pucában?
Ábrahám Ferenc a Vas megyei Építészkamara elnöke elmondta, el tudná képzelni az Aréna utcai területet is, de kamara favoritja a Március 15-e tér. Ám nem feltétlenül bontással. Javasolta, hogy ne üres telekre írja ki a pályázatot az önkormányzat:„legyen annyi vér az építész pucájába,” hogy a meglévő épületeket beépíti az újba.
Ha ez nem megy, akkor nem kell erőltetni, de legalább próbáljuk meg.
Azt is mondta, hogy nem nagy, hanem jó színházra van szükség. Mint Németh Kálmántól megtudtuk, 300-350 férőhelyes nézőtérrel számolnak és egy kamarateremmel. Litkei Tamás elmondta, van egy terv még 1999-ből a Sportház átalakítására (Fekete-Ekler-Litkei). Nem lehetetlen vállalkozás, de a Sportház tetőszerkezetét teljesen le kellene bontani, és mivel színpadot előre, a mostani küzdőtér felé kellene kihozni, a belső falakat is kéne mozgatni.
Merre nézzen az épület?
Ipkovich György polgármester azt kérdezte, nem lehetne-e az új épületet a Király utcával szembe fordítani, mert így a Pannónia és a színház két ellenpontot alkotna az utca két végén. Portschy Tamás szerint meg lehet csinálni. Ő vetette fel új helyszínként a nagyszálló épületét (itt eredetileg színház épült volna), de ezt az ötletet Németh Kálmán közlekedési és parkolási szempontból tartja aggályosnak.
Balogh Péter a szerint is Ferences-kert lett volna a jó helyszín, ám a Március 15-e tér sem rossz, hiszen fontos az, hogy legyen ritmus a városépítésben, és ez a Víztoronytól a sportcsarnokig húzódó tengely jól megvalósítaná a színházzal.
Németh Kálmán megjegyezte, hogy 1996-ban, amikor a városrendezési tervet módosították, ő Csermelyi Andrással javasolta, hogy ez a terület legyen félretéve egy jövőben színház részére. De az a hajó elment, félmilliárd forintot kellene visszafizetni a Történelmi témapark felszámolásával. Elmondta azt is, hogy az SZTK kiürítése a megyével történt egyeztetés alapján rövidesen megtörténik, és az épület a város birtokába jut, így annak hasznosítását nem akadályozza semmi.
Nemcsak nézőtér és színpad
Vincze Csaba (aki épített már befogadószínházat Körmenden) elmondta, hogy nem kell nagy épület, egy foltot kell megtervezni, hogy mekkorát akarunk, aztán azt beilleszteni a szóba jöhető területekre. Arra is intett, hogy várhatóan a színészek mindenféle új igényekkel állnak elő, szerinte inkább a nézőtér, a színpad és az előtér alapterületét kell figyelembe venni, de azt is úgy, hogy a most tervezett nézőszám esetleg a későbbiekben csökken.
Erre Török Gábor (Ferrum Színpad) a hátunk mögött méltatlankodott, nem csak nézőszám miatt, hanem azért is, mert a színház nem csak nézőtér meg színpad. Ezt támasztotta alá a színházat képviselő Czenki Zsuzsa: a színház rentabilitásához hatezer bérletessel számolnak, ez húsz előadás háromszáz férőhelyre. Piackutatásuk (melyet a megyében végeztek) szerint reális ez a nézőszám. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a színpad és a nézőtér egy viszonylag kicsi területe a színháznak, az ezt (azaz az előadásokat) professzionálisan kiszolgáló helyiségek (öltözők, raktárak) legalább ilyen fontosak. Emellett kulturális-közösségi térként is szerepel a színház az elképzelések szerint, épp a városba való beágyazódást segítendő, és a vendéglátást is fontosnak tartják behozni a színházba. (A nemrégiben nagyon színvonalasan átalakított székesfehérvári Vörösmarty Színház fényét egy meglehetősen nagy és exluzív kávézó emeli – a szerkesztő meglátása szerint.)
Litkei Tamás szerint, amivel nem szabad spórolni, az a színpadtechnika, zsinórpadlás. Ez ne lehessen gátja se saját produkciónak, se nagyelőadások befogadásának.
Még egy helyszín felvetődött
Egri Balázs szerint, ha a Sportházat elbontjuk, az SZTK-ból még bármi lehet, olyasmi is, ami nem passzol feltétlenül a színházhoz, így a teret a tervező kezelje egy egységként. Mangliár László viszont azt mondta, ő fiatalkori élményei alapján kötődik a Sportházhoz, de belátja, nem lehet érzelmi kérdés a bontás-építés, viszont legalább az MSH előterét megtartaná. (Ezt némi felhördülés követte a közönség soraiban.)
György István, a szombathelyi civil kerekasztal küldötte szerint is az MSH a legalkalmasabb hely, ám a Borostyánkő árház mögött területet is megfontolásra ajánlotta. Ez Németh Kálmán szerint közlekedési szempontból nem alkalmas, és kicsi is terület.
A politika mondja ki a végső szót
A végső szót a közgyűlés mondja ki, bár nem kizárt, hogy addig még lesz egy-két vihar. A szakma az MSH mellett tette le voksot. A lakossági fórumon ki tudja, mi hangzik el. Bár a Fidesz a színház helyszínét közvélemény-kutatásra bocsátani javasolta, a szakemberek véleményére kevéssé lehetett kíváncsi, mert senki nem jelent meg tőlük. (Ha most azt mondják, hogy nem kaptak meghívót, akkor eláruljuk, mi sem.)
Mindenesetre fontos lenne mielőbb dönteni. Azt az egymilliárd forintot ugyanis - amit a színházra kaptunk karácsonyi ajándékként a kormánytól - a beruházás előkészítésre el kell még az idén költeni. Kétségünk sincs afelől, hogy ezt az építészek megoldják, de ehhez, mármint a jó munkához, nekik – mint hangsúlyozták – idő kell.