Hol épül majd a szombathelyi színház (2) - Lakossági fórum

2008.01.19. 10:00

Úgy tűnik, nem csak az építésszakma, a nép is alkalmas helyszínnek tartja a Március 15. teret színházépítésre. Legalább is azok, akik a lakossági fórumon elmondták véleményüket. Az is kiderült: a Sportház esetleges bontása fájóan érintene sokakat. És ennek is hangot adtak. A Fidesz pedig fontolva haladásra int.

Volt érdeklődés

Jó háromnegyed házzal indult a pénteki, színházügyi ankét, lehettünk vagy százhúszan a városháza nagytermében. Örvendetes, hogy bár a szakmák (építészek, kulturális intézményvezetők is, szép számmal megjelentek), kivételesen a lakosság volt többségben, bár a sorokban ott ültek a közgyűlési képviselők is, minden frakcióból szép számban.

Eszményien ronda

A hozzászólásokban az ismertetett lehetséges helyszínek közül a Március 15. teret támogatták leginkább. A Miskolcról városunkba származott Ádám Éva szerint az MSH „eszményien ronda épület, az akusztikája tragikusan rossz”, viszont a műsorpolitikája neki tetszett, kérte, hogy legyenek továbbra is vendégelőadások és zenés darabok az új színházban is. Amely „ne egy szürke betonkocka legyen, feketével díszítve”.

Lakossági fórum a színházról


Menyhárt Tibor pedig azzal állt elő, hogy miért ne lehetne zöldmezős beruházásként az emlékmű alatti területen megépíteni a színházat, amely szerinte a belvárosba nagyon beszorul. Arra is felhívta a figyelmet, hogy több játszóhely van jelenleg is a városban, ám egyikben sincs zenekari árok, a színház legyen alkalmas akár operaelődásra is.

Ipkovich György polgármester arra kérte a jelenlévőket, hogy gondolkodjanak az építészek által megvizsgált helyszínekben. Jordán Tamás, a Weöres Sándor Színház igazgatója pedig azt mondta el, hogy a színház koncepciója belvárosi helyszínt feltételez, neki a Március 15. tér megfelel.

Marton Zsolt frakcióvezető (Fidesz) kicsit más megközelítésből szólt hozzá, arra intve a városvezetést, hogy addig, amíg a Március 15. tér fele a megyéé, és nincs lepapírozva legalább az átadás szándéka, addig ne nagyon tervezzenek semmit, mert ezzel kiszolgáltatott helyzetbe kerülhet a város a területre vonatkozó tárgyaláskor. Az egyeztetéshez felajánlotta a frakció segítségét.

Mind a polgármester, mind Németh Kálmán alpolgármester megerősítette, hogy már folynak az egyeztetések, a megye folyamatosan költözteti ki a járóbeteg ellátást az SZTK-ból, az új rendelőintézet létrehozásakor pedig nem ezzel a területtel számolnak. (Hanem a városi stranddal).

Pungor István kifejezetten kérte az ellenzéket az együttműködésre, egy politikai szembenállásokon felülemelkedő összefogás országosan is példamutató lenne.

Zsinórpadlás és körömcipő

Horváth Csaba (Fidesz) szerint a gyalogos közlekedés biztosítása a színházhoz nem fontos, mert ebben a városban úgyse gyalogol szinte senki, főleg nem hölgyek körömcipőben. Erre a jelenlévők felhördültek (egy-két gyakorlott színházjáró hölgy bizonyára ismeri azt a diszkrét praktikát, ami Horváth képviselő előtt rejtve maradt, hogy tudniillik csizmában megy a színházba, majd ott veszi fel a körömcipőjét). A képviselő azon megállapítását se fogadta kitörő lelkesedés, hogy a Bábszínháznak (ez költözik majd a színház után a Hemóba) nem olyan fontos a zsinórpadlás, 700-800 millió forint kiadást meg kell fontolni.

Legyen a legjobb hely a színház

Jordán Tamás a zsinórpadlást illetően nem szállt vitába, ám azt elmondta, hogy kötelezőnek tartja az ellenzék odafigyelését. Ahogy növekszik a Hemóra szánt összeg - „ami nem kutyafüle” -, úgy nő az ő felelőssége is. A Hemóba nem csak a Bábszínház költözne, hanem itt lennének gyerekelőadások - „hogy már minden hároméves tudja, a legjobb hely a városban a színház” -, itt dolgozna tovább a színház-tanszék, ezen kívül helyszíne lehetne ez az épület a társas összejöveteleknek, értelmiségi vitáknak. „Ha az okoz nyolc embernek problémát, hogy mit kezdjen a műanyag kólásdobozzal, akkor arról fogunk beszélgetni” – mondta Jordán.

Nem lesz színháztégla-jegy

Egy hölgy a hallgatóság soraiból az Éva-malom területét is jónak tartaná, csakúgy, mint téglajegyek kibocsátását. Ezt viszont a polgármester a képtár után maradt tartósan rossz szájíz miatt nem támogatja, a színházat a város megépíti. Az előkészítésre szánt egymilliárdot komoly biztatásnak tartja, valószínű, hogy a kormány további költségvetési forintokkal támogatja a beruházást. A működéshez viszont az kell, hogy minél több bérletet vásároljanak az emberek.

Lakossági fórum a színházról


Tér Lászlóné, aki eddig minden létező fórumon opponálta a városvezetés összes ötletét, most egyetértett a Március 15. térrel, és arról érdeklődött, mibe kerül egy színházbérlet. Ezt még nem lehet tudni, de - mint Jordán Tamás elmondta - a Hemóba a legdrágább jegy kétezer forint lesz..

Dózerolni vagy nem dózerolni

Horváth György szocialista képviselő és régi kultúrszakember, volt MMIK-igazgató szerint az MSH egy korszak művelődéstörténetének a reprezentánsa, már csak azért is meg kell őrizni, meg azért, mert hová tesszük azokat a rendezvényeket, amelyek most itt vannak. Az Ady teret a Romkerttel kombinálva tartja inkább optimális és méltó helyszínnek.

Ipkovich György megjegyezte: ez öt tulajdonost érint, Joós Tamás az MMIK jelenlegi igazgatója hasonló felvetéssel élt: „Jó lélekkel temetünk-e 2012-ben egy intézményt, amely akkor lenne ötven éves, és köszöntünk-e egy újat.” Mint egy közös fenntartású intézmény vezetője kívánatosnak tartaná a városi és megyei kultúrkoncepciók egyeztetését. Ipkovich György elmondta, hogy erre sor kerítenek.

Bujtás Lajos is úgy gondolja, hogy a Március 15. tér jó helyszín, de mivel a szombathelyiek számára sokáig a színházat az MSH jelentette, ne a helyére, hanem melléje épüljön az új. Takács Péter építészként gondolja úgy, hogy vannak értékei az épületnek, csak óvatosan azzal a dózerolással.

A kérdésben január 31-én a közgyűlésen születik döntés, a polgármester kérte, hogy ezt is kísérje figyelemmel a város közönsége.
Előzmény:

Hol épül majd a szombathelyi színház? - Szakmai fórum a városházán
.