Újra önálló az Őrségi Nemzeti Park

2008.01.23. 21:48

Újra önállóan működhet az Őrségi Nemzeti Park – jelentette be Németh Kálmán az SZDSZ Vas megyei elnöke, miután a kormány elfogadta az ehhez szükséges rendeletmódosítást.

Az önállósítás eredményeképp - költségvetési többletkiadás nélkül - lehetőség nyílik arra, hogy a nemzeti park jelentős pályázati forrásokhoz jusson, s regionális természetvédelmi-turisztikai központtá váljon.

A SZDSZ Vas megyei szervezete kezdetektől ellenezte az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóságának a Fertő Hansági Nemzeti Parkkal történő összevonását, és az összevonás óta eltelt időben mindent megtett az Őrségi Nemzeti Park önállóságának visszaállításáért. Az elmúlt időszak bebizonyította, hogy sem gazdaságilag sem szakmailag nem működőképes az összevont nemzeti park.

A kormány a mai ülésén elfogadta az erről szóló rendeletmódosítást, így a nemzeti park újra önállóan működhet. Az új intézmény igazgatói posztjára pályázatot írnak ki, s ezt követően, várhatóan tavaszra alakul ki a végleges szervezet.

Németh Kálmán kiemelte, az SZDSZ Vas megyei szervezete komoly sikernek könyveli el a kormány mai, nemzeti parkokkal kapcsolatos döntését.

Az Őriszentpéter központú Őrségi Nemzeti Park egyik kiemelt feladata lesz a kezelésébe kerülő Pityerszeri Skanzen turisztikai fejlesztése, ahol a Regionális Operatív Program (ROP) több százmillió forintos pályázatainak segítségével korszerű látogatóközpont épül. A tervek szerint Vendvidéken, Apátistvánfalván egy volt határőrlaktanyából – szintén ROP-os forrásból – az úgynevezett „Nyugati Kapu” látogatóközpont és élményút épül. A nemzeti park fejlesztésének másik új eleme a „Keleti Kapu”, ami a Szőce melletti tőzegmohás láp jelenleg is meglévő kutatóházának átépítésével jön létre. Ezt – a tervek szerint – természetvédelmi bemutató tanösvénnyel és kerékpárúttal kiegészülve vehetik igénybe a látogatók. Mindezek mellett az Őrségi Nemzeti Park soron kívül mintegy 20 millió forintot fordíthat majd a területén fekvő, ám tulajdonában még nem lévő területek megvásárlására, hogy hatékonyabb természetvédelmi kezelést biztosítson számukra.

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium kiemelt célja a nemzeti parkok megerősítése, hogy azok hatékonyabban végezhessék az élőhelyek megőrzését és rehabilitációját, a tájgazdálkodást, valamint nagyobb szerepük legyen a környezeti nevelésben is, és így az adott térség fejlődését is elősegítő ökoturisztikai központtá válhassanak. A tárca további céljai között szerepel a nemzeti parkok nemzetközi kategóriák szerinti ún. zónarendszerének bevezetése, amely differenciáltabb védelmet tesz lehetővé. Ennek megfelelően valamennyi nemzeti parkban kijelölik majd az ún. természeti, kezelt és bemutató övezeteket, ahol e zónák szerint határozzák majd meg az ott folytatható tevékenységeket. A természeti zónában lesz a legszigorúbb a védelem. A kezelt zónákban a természetvédelmi szempontok figyelembe vételével gazdálkodás is végezhető, míg a bemutató zóna elsősorban a természetvédelmi ismeretterjesztést szolgálja majd.

Németh Kálmán reményét fejezte ki, hogy az Őrségi Nemzeti Park, mely ugyan az ország legkisebb nemzeti parkja, továbbra is sikeresen tud működni, és különböző fejlesztések révén a terület turisztikailag és gazdaságilag is megerősödhet.

(Forrás: SZDSZ)

.