Budapesti esküvődivatok és árak - nyúlpecsenye, limuzin, Bali

2008.01.28. 23:58

Az esküvő jó üzlet. Na, nem az ifjú párnak, vagy a családnak, hanem annak a rengeteg különféle szolgáltatónak, akik az „esküvőiparból” élnek, és akik felismerték: ez az a nap, amin nem szokás spórolni. Ráadásul az esküvő és lakodalom színvonala, lévén szó társasági eseményről, egyben státuszszimbólum is.

A ruhabérlet százezer körül

Esküvői ruhát Budapesten gyakorlatilag lehetetlen hatvanezer alatt bérelni, az átlagár inkább százezer körül van. (Igaz, régebbi modelleket 70-ért már meg is lehet venni.) Ezek azonban a tucatruhák, aki valami egyedit szeretne, ennél jóval mélyebben kell a zsebébe nyúlnia: olyan negyedmillióig.

Hervé Mariage


A 2008-as divat szerint készült ruhák anyag taft vagy organza, stílusukat tekintve könnyedek, játékosak, és bőven lehet válogatni abroncsmentes kollekcióból is (ez azért is jó, mert könnyebb becsomagolni, de erről majd később). A párizsi Hervé Mariage a hozzáértők szerint az egyik iránymutató kollekció..

Már nem megy a mulatós módi

A trendi (jaj, szóval divatos) esküvő persze már rég nem mulatós nótás lagziba torkollik, helyette állófogadás járja, vagy vacsora, de partival. A jó hír az, hogy ezeket is ki lehet hozni fejenként már úgy durván négyezer forintból is. A felső határ viszont, ahogy a többi esküvői díjtételnél is, természetesen a csillagos ég…

Fogadás


Egy köztes árszintet alapul véve, egy svédasztalos átlagos kategóriájú menü, 6000-ért tartalmaz például csirkemell filét diós-meggyes mártással, joghurtos pulykamell filét, szalonnás göngyölt harcsát, áfonyás fokhagymás szarvasragut – hogy csak néhány fajta főételt említsünk. Ugyanennél az étteremnél az ínyenc svédasztalt már kétezerrel többe kerül, és egyebek mellett epres borkrémes csirkemellet, színesborsos nyúlpecsenyét, mogyorókrémes vaddisznófilét és carpaccio bélszínt is tartalmaz. Gyors szorzás: ötven fővel számolva a négyezres menüért 200 ezret, a nyolcezresért meg ugye ennek a dupláját kell kicsengetni, amelyből 125 fővel már el is értük a bűvös egymilliós határt.

Nincs lehetetlen

Az esküvőkre specializálódott fővárosi rendezvényszervezők nem ismernek lehetetlent. Ha valaki az amerikai filmekből ismerős több száz fős garden partyval, fehér sátor alatt mulatva tölteni élete nagy napját, sztárvendégek körében és az esemény színhelyére limuzinnal érkezne, természetesen ez is megoldható. Limuzinból is van választék, lehet fekete vagy hófehér, kisebb vagy nagyobb, igény szerint. A január végén a Sportarénában rendezett esküvői kiállításon (beugró: 1800, vagyis a lehúzás már itt megkezdődik) volt szerencsém bepattanni egy „kicsibe”, történetesen egy Chryslerbe, így elmondhatom, vannak ismerőseim, akik nagyjából ekkora helyen laknak. Az ár negyvenezer egy órára, de kettőre már „csak” ötven, egész napra pedig megegyezés szerint. (A kiállító fiatalember – aki éppen nem panaszkodott az üzletmenetre – szerint olyan háromszázezer körül szoktak megegyezni.)

Limuzin


Létezik gyerekfelügyelet-szolgálat, hogy a vendégek (netán a házasulók) csemetéi ne legyenek láb alatt, lehet bérelni csokoládé- vagy pezsgőszökőkutat, és természetesen hivatásos vőfélyt és DJ-t is. Azt hiszem, ha feldíszített indiai elefántokat szeretnék, hátukon aranyruhás páviánokkal, jó pénzért azt is leszervezné valaki.

Esküvő előtti tanfolyamok

De előbb jussunk el az esküvőig. Ahogy vannak direkt erre szakosodott táncstúdiók, akik a legfontosabb klasszikus táncokat tanítják meg a párnak (barátnőm észrevétele: az volt benn a legjobb, hogy óra után mindig beültünk sörözni), úgy van kifejezetten esküvői viselkedésre felkészítő tanfolyam is. A hölgyeket megtanítják például arra, hogyan fogadják a gratulációkat elegánsan, úgy, hogy közben ne fájduljon meg a derekuk, hogy hogyan foglaljanak helyet abroncsos szoknyában, netán hogy közelítsék meg e ruházatban az illemhelyet.

Apróságok

Ha még a kiegészítők, cipő, csokor, férjuram ruhája, koszorúslányok öltözéke, meghívók (a legújabb: kis üvegcsében rizsszemek, közte összecsavart papiroson állnak az esküvőre invitáló sorok), fodrász, satöbbi után is van mit elkölteni ilyen-olyan apróságokra, a lehetőség nyitott: rendelhetünk mondjuk emlékkönyvet (normál kivitelben 6000, ekrü színben és velúrborítással ennek csaknem duplája), monogramos gyertyát (5000), ifjú pár motívummal díszített papírzsebkendőt (tízes csomag 200)…

Esküvő külföldön

És végül a legmenőbb, és sok szempontból egyben a legegyszerűbb megoldás: esküvő külföldön. Csak röviden a formalitásokról: első körben a lakóhely szerinti illetékes anyakönyvi hivatalnál kell az erre vonatkozó kérelmet beadni. Ezután megkapják a tanúsítványt a külföldön kötendő házasságkötéshez. Egyes országok megkövetelik a diplomáciai felülhitelesítést, ez ügyben az adott ország magyarországi nagykövetségét és a külügyminisztériumot kell megkeresni. Végül a külföldön nyélbe ütött esküvő hazai anyakönyvezéséhez szükség van a kint kiállított házassági anyakönyvi kivonatra és esetenként az adott ország hivatalos szervei által történt hitelesítésre is.

Kápolna


A legnépszerűbb esküvői úticélok: Maldív-szigetek, Bali, Kuba, Mauritius. Maga az út általában csak kicsit kerül többe, mint egy sima nyaralóprogram (a pluszköltségek jellemzően abból adódnak, hogy ilyenkor nem kérdés, hogy öt csillagos legyen-e a szálloda, és naná, hogy nászutas lakosztály kell). Erre jön még rá az esküvői csomag ára, amely 2-300 ezer forint páronként, célországtól és szervező irodától függően. Ez tartalmazza a ceremónia költségeit, plusz a dekorációt, virágesőt, jegygyűrűpárnát, gomblyukdíszt, fényképet, tortát vagy egy naplementés hajókázást. Ruhát ennyiért nem adnak hozzá, azt vinni kell. De ez legyen a legnagyobb problémánk.
.