Középmagas épületek tűzvédelmi ellenőrzése (a szombathelyi tűzoltóság közleménye)

2008.02.12. 13:56

Szombathely Város Tűzoltósága azért tájékoztat részletesen, hogy megelőzzék a büntetéseket és a tragédiákat:

Az előző évi középmagas épületekben keletkezett tűzesetek tapasztalatai indokolják, hogy a középmagas lakóépületek tűzvédelmi helyzetét átfogóan vizsgáljuk az idei év folyamán. A tűzesetek során, s azt követő vizsgálatok alkalmával több olyan használattal összefüggő tapasztalat látott napvilágot, melyek a jogszabályi előírásokat sértik, illetve veszélyeztetik a lakók biztonságát, továbbá nehezítik a mentésüket, akadályozzák az épületek kiüríthetőségét. Az előkészítő munkálatok során próbáltunk a jogszabályi előírások és lakók érdekeit összhangba hozni, ezért elsősorban az olyan előírások érvényesülését fogjuk vizsgálni, melyek a lakók biztonságát szolgálják. Itt szeretnénk közzé tenni, azokat a legalapvetőbb előírásokat, melyeket kiemelten fogunk vizsgálni, rövid indoklással, hogy ezek betartása miért szükséges, illetve figyelmen kívül hagyása milyen veszélyhelyzetet idézhet elő.

A tűzoltási feltételek biztosításának egyik alapvető feltétele az un. „száraz felszálló vezeték”-ek megfelelő műszaki állapota. A vezetékeket 5 évente olyan nyomáspróba felülvizsgálatnak kell alávetni, mely garantálja azok műszaki megfelelőségét. Ezen túlmenően elengedhetetlenül szükséges a vezeték szerelvényeinek építményszintenkénti megléte, illetve mindenkori megközelíthetősége. A száraz felszálló vezetékek biztosítják a gyorsabb tűzoltói beavatkozást, mivel azok a fölszintről tűzoltó gépjárművel megtáplálhatók – oltóvízzel feltölthetők –s ezáltal az adott szinten az oltóvíz kivehető a rendszerből. A tűzoltás feltételei közül kiemelten vizsgáljuk az épületek megközelíthetőségét, a tűzoltási felvonulási területek állapotát, az arra vonatkozó közlekedési szabályok – parkolási tilalom – betartását, melyek érvényesítése érdekében társszervek közreműködését is kértük.

A használati előírások közül vizsgáljuk a hő-és füstelvezető ablakok, nyílások műszaki állapotát, azok működő képességét. Ezek mindenkori használhatósága elengedhetetlenül szükséges, hisz egy esetleges tűz esetén a lépcsőház rövid időn belül forró égéstermékkel, füsttel telítődhet, ami a magasabb szinteken lakók épület elhagyását szinte lehetetlenné teszi. Ehhez kapcsolódik a tetőre, s a tetőn keresztül a szomszédos lépcsőházba való átjutás biztosításának lehetősége. A felsőbb szinteken lakók gyakran könnyebben hagyhatják el az épületet a tetőn keresztül, mint a lépcsőházon át a földszinti bejáraton. Jogszabály teszi kötelezővé a tetőre való kijutás lehetőségének biztosítását, melyet a tetőre vezető ajtó minkét oldalán elhelyezendő kulccsal kell biztosítani. Amennyiben a felső szintre való kijutást vagyonvédelmi szempontból ráccsal lezárták, ezt csak úgy tudjuk elfogadni, hogy a rácsos ajtó kulcsa a lépcsőház bejárati ajtajával megegyező kulcs.

A lépcsőházakban, közlekedőkön semmilyen anyag nem helyezhető el két okból. Az egyik, hogy tűz esetén a lépcsőházban kialakuló tűz a tűzterhelést és a füstképződést növelheti, csökkentve ezzel az épületből való kijutás lehetőségét. A másik ok, hogy rossz látási viszonyok esetén – füsttel telítődött lépcsőház – az egyetlen tájékozódási lehetőség a fal síkja. Ebben az esetben ha valaki akadályba ütközik, legyen az egy virágtartó, vagy kerékpár könnyen elveszítheti tájékozódási képességét, s az tragédiához vezethet.

Vizsgáljuk a lakások előtti előterek vagyonvédelmi lezárását. A lezárás tűzvédelmi szempontból abban az esetben fogadható el, ha a lezárt terület eredeti funkciója megmaradt, abban semmilyen jellegű anyagot nem helyeztek el, a lezárt terület közmű főelzáró szerelvényt nem tartalmaz, tűzoltási-felvonulási terület felé mentésre figyelembe vett ablakot nem zár el, illetve az adott építményszinten lévő lakások mindegyike rendelkezik az elzárt terület megközelíthetőségét biztosító kulccsal.

Amennyiben az előtér funkcióját megváltoztatták, berendezték, úgy a lezárás kizárólag tele ajtóval történhet, melynek éghetőségét és tűzállósági határértékét jogszabály szabályozza. Az ilyen jellegű lezárások esetében is az előzőekben említett kritériumoknak meg kell felelnie a lezárt területnek.

Lépcsőházak földszintjén segédmotor kerékpár elhelyezése abban az esetben engedhető meg, ha azt a kijelölt tárolóban – kerékpár tárolóba – helyezi el a tulajdonos.

Kiemelten vizsgáljuk a közös tároló helyiségekben az „A-B” tűzveszélyességi osztályba tartozó anyagok – festékek, hígítók, benzin, pb. gázpalack – elhelyezését. Ezek az anyagok a közös tárolóban nem helyezhetőek el, illetve panel szerkezetű épületbe pb. gázpalack nem vihető be, mivel annak robbanása olyan épületszerkezeti károsodást idézhet elő, mely az épület összeomlásához vezethet.

A tűz keletkezési lehetőségének csökkentése érdekében a lakóépületek elektromos rendszerének és villámvédelmi berendezésének megfelelő műszaki állapota nem elhanyagolható, ezért azokat meghatározott időközönként – 9 évente – felül kell vizsgáltatni. A felülvizsgálatok során feltárt hiányosságokat meg kell szüntetni. Ezen felülvizsgálatok meglétét is vizsgáljuk ellenőrzéseink során.


Szombathely Város Tűzoltósága
Tűzoltási és Műszaki Mentési Osztály
.