Összeült az egészségügyi bizottság - Veszélyben a háziorvosi praxisok?

2008.04.16. 22:32

Az orvosi kamara helyi szervezete szerint reális az a veszély, hogy a háziorvosok a finanszírozás elégtelensége miatt lemondanak a praxisukról. Kedden egy szombathelyi gyermekorvosi rendelő már gazdát cserélt. Az egészségügyi bizottság a válság elkerülése érdekében pénzt kér a praxisoknak.

Előzmények

Talán olvasóink még emlékeznek: a márciusi városi közgyűlésen dr. Prugberger Emil, az egészségügyi bizottság elnökének a javaslatára sürgőséggel tárgyalta a testület, hogy a város nyújtson segítséget a háziorvosoknak, áthidalandó azt az időszakot, amíg a kormány dönt a vizitdíj megszűnése miatt kiesett bevételek kompenzálásáról, illetve, ha szükséges, ezt egészítse ki. A polgármester javaslatára a bizottság megvizsgálta a kialakult helyzetet, ezt a szerdai ülésén meg is tárgyalta.

Csökkenő bevétel

Szombathely SZTK

A bizottság elnöke elmondta, hogy a praxisok átmeneti támogatásáról Németh Kálmán alpolgármesternek az volt a véleménye, hogy a finanszírozás az OEP feladata, ami igaz is, viszont az egészségügyi alapellátás biztosítása önkormányzati feladat. Ennek a biztonsága kerülhet veszélybe, ha a kormányzati intézkedésig (amelyről még nem tudni, hogy mi lesz), nem nyújt segítséget az önkormányzat 35 háziorvosi, 17 házi gyermekorvosi és 18 fogorvosi rendelőnek.

A kamara számos háziorvos aláírásával nyomatékosítva ugyanezt kérte. Dr. Legli Veronika, a Magyar Orvosi Kamara területi szervezetének alelnöke elmondta, hogy 2003-ban a praxisfinanszírozásról beszámoltak a polgármesternek. Akkor 10 ezer forint plusszal zárt egy háziorvosi rendelő év végén, most, a vizitdíj eltörlése után, 160 ezer forint mínusszal kalkulálnak az év végére. Prugberger Emil pedig az OEP által kiadott elszámolást vett elő: 2005 márciusában 690 ezer forintot utalt át a pénztár egy rendelőnek, 2008 januárjában ugyannak a rendelőnek már csak 628 ezer forintot.

Miből, mire, mennyit?

Legli Veronikát kérdeztük, miből áll a rendelők bevétele, és kiadása. Megtudtuk, hogy a fix díj Szombathelyen a lakosságszám alapján praxisonként átlagosan 90-100 ezer forint havonta. Ehhez jön a kártyapénz, amelyet pontérték alapján számolnak. Legtöbbet, 4.5 pontot, a négy év alatti gyerekek, legkevesebbet, 1 pontot a 15-35 éves korosztályra számítanak, két pontot „ér” a 65 év feletti páciens. Pontonként 162 forint havonta a bevétel, ehhez jön még egy szakmai szorzó. Viszont egy bizonyos betegszám felett a finanszírozás degresszív, tehát minél több a beteg, annál kevesebb a pénz jut egy páciensre számítva. Szombathelyen valamennyi felnőtt háziorvosi rendelő ebbe a kategóriába tartozik. A bevétel így havonta átlagosan 650 ezer forint.

A legszerényebb feltételek mellett működő (egy ápolónőt foglalkoztató, asszisztens nélkül dolgozó) rendelőnek egy szakképzett, 15 éves gyakorlattal dolgozó ápoló bére járulékokkal havi 200 ezer forintba van, a rezsi 30 ezer. (A távhős rendelőkben akár 50 ezer is lehet a fűtésszámla télen.) Tetemes kiadást jelent a benzin és a gépkocsi fenntartása, (2003 óta 100 forinttal emelkedett az üzemanyag ára). A házorvosok teljes áron veszik a gyógyszert, kötszert, ami területen ötszörös áremelkedés történt. Fizetnek takarítót, felelősségbiztosítást a nővérre, magukra. Sokba kerül az irodatechnika, ehhez még hozzájön az internet, a vezetékes vonal, valamint mobilhasználat, amely pedig nélkülözhetetlen a betegszállítás megrendeléséhez vagy kórházi beutalás intézéséhez. Fizetnek iparűzési adót is, és kell, hogy jusson szakmai anyagokra, továbbképzésre is.

Az orvos fizetése az az utolsó – mondja Legli Veronika. Lehet kalkulálni, nem sok marad. A 160 ezer forint mínusz idénre úgy jött ki, hogy a 2003-as fizetésekkel számoltak. (Az orvosé akkor 150 ezer forint volt.)

2006-tól megszűnt a kedvezményes eszközvásárlási hitel és az amortizációs hozzájárulás, ez utóbbi 20 ezer forintot tett ki. (Akik korábban fejlesztési hitelt vettek fel, azoknál ez megmaradt, nagyon kevés rendelő kap ilyet.)

Nyugtalan működés

A vizitdíj – átlagosan 165 ezer forintot hozott a szombathelyi praxisoknak – annyit jelentett, hogy biztonságosan tudták működtetni a rendelőt. Ez megszűnt, nincsenek tartalékai a praxisoknak, egy műszer meghibásodása, egy húzósabb számla már komoly gondot jelenthet.

Az alelnök szerint reális a veszélye annak, hogy a háziorvosok több mint felét kitevő nyugdíjkor közelében lévő szakemberek eladják (vagy akár ingyen átadják) a praxisukat, már ha lesz olyan, aki ilyen kondíciókkal egyáltalán belevág ebbe munkába.

A gyermekorvosi rendelők még rosszabb helyzetben vannak, Szombathelyen 400-700 ezer forintból gazdálkodnak. Rajtuk nem sokat lendített a most elveszített vizitdíj kompenzáció sem, mivel csak a 14-18 éves páciensek után járt, ez havi 40-80 ezer forintot tett ki. Májustól ez is megszűnik

Az orvoslátogatások száma 2006-hoz képest visszaesett 10 százalékkal, de ez nem jelentette az orvosok tehermentesítését, mert a vizitdíj adminisztrációja napi másfél-két órával növelte a munkaidőt. (Mára a betegforgalom ismét nőtt – a 2006-os szintnél 15 százalékkal magasabb lett.

Legli Veronika azt mondta, az orvosoknak kicsi az affinitásuk a pénzkezeléséhez, az erre vonatkozó szabályokat is meg kellett tanulni, arról nem is beszélve, hogy beteg sokszor nem is a bajára koncentrált, hanem a markában szorongatott 300 forintra, hogy a vizitdíj rendben legyen.

Mi a megoldás?

Prugberger Emil szerint a sztrájk nem járható út, az orvosi etikával is ellenkezik, inkább próbálkoznak a közgyűlésnél. A kártyaszámot vették alapul, de ez csak a szombathelyi lakosok után járna a területi ellátási kötelezettséggel rendelkező (önkormányzattal szerződésben álló) orvosoknak, mégpedig a korábban a gyermekorvosoknak megállapított kompenzáció arányában.

Három verziót dolgoztak ki. Az első szerint praxisonként havi 30 ezer forintot, a második szerint 45 ezer forintot, a harmadik szerint 60 ezer forintot juttatna a város májustól az év végéig az önkormányzat a rendelők működtetéséhez. Ez 2008-ban 30, vagy 45, vagy 60 millió forint kiadást jelentene a költségvetésnek májustól az év végéig.

A bizottság egy (SZDSZ-es) tartózkodással a javaslatot elfogadta.

A végső szót a közgyűlés mondja ki.
.