Osztrák-magyar egyeztetés. Fókuszban a Rába

2008.04.24. 15:12

Nyugat-Dunántúl és Stájerország közötti együttműködési lehetőségekről tartott megbeszélés helyszíne volt Szombathely.

A csütörtöki találkozó meghatározó témája végül a Rába szennyezettsége és a Heiligenkreuzba tervezett hulladékégető volt.

Franz Voves stájer tartományfőnök örömét fejezte ki, hogy a magyar fél a megbeszélések folyamán elismerte a stájer lépéseket a wollsdorfi bőrgyár ügyében. A feladat most az, hogy a bőrgyár újabb környezetvédelmi beruházását a lehetőségekhez mérten felgyorsítsák. A politikus elmondta, hogy az osztrák állam ezen beruházást több mint 7 millió euró értékben támogatja és már folynak az engedélyeztetési eljárások.

Franz Voves megértést kér az ügyben, hiszen a mintegy 900 főt foglalkoztató üzem léte a környék családjainak az életét meghatározza, így nem kerülhet olyan helyzetbe a gyár, hogy be kelljen zárni.

Higgyék el, mindent megteszünk a probléma megoldása érdekében – hangzott el.

Kóthay László vízügyi szakállamtitkár emlékeztetett arra, hogy a Rába habzásával kapcsolatban a két ország miniszterei megállapodást kötöttek és az óta is több szakmai egyeztetés történt az ügyben, de kiemelten foglalkozik a témával az magyar-osztrák határbizottság is.
Az államtitkár eredményként értékelte, hogy a feldbachi gyárban a technológiaváltás még az idén megtörténik és a fürstenfeldi geotermikus erőművet is még idén bezárják, így a Lapincs terhelése jelentősen csökkenni fog.

A jennersdorfi erőmű engedélyeztetésével kapcsolatban az osztrák hatóságok már megkeresték a magyar hatóságokat és a wollsdorfi bőrgyár beruházása is folyamatban van.

A jövőben közös vízminőség vizsgálatok folynak majd mindkét oldalon, ami azt jelenti, hogy osztrákok is mérhetnek a magyar és magyarok is az osztrák oldalon, valamint közös osztrák-magyar uniós projektek indításáról is megállapodtak.

Az államtitkár arra kérte a tartományfőnököt, hasson oda, hogy aki nem tartja be a törvényt, azt büntessék meg a hatóságok és szorítsák rá a wollsdorfi bőrgyárat, hogy egyenletes minőségű szennyvizet bocsásson ki tekintettel a közelgő nyári időszakra, hiszen ilyenkor a csökkent vízhozam miatt a folyó érzékenyen reagál a szennyezésre.

Viniczai Tibor, Szentgotthárd polgármestere azt kérte, hogy a megállapodásban rögzített 2010-es időpontot, amire a környezetvédelmi beruházások megvalósulnak, lehetőleg az év elejére igyekezzenek előre hozni. A polgármester megemlítette még, hogy a kelet-stájer fürdőszövetség is tiltakozik a tervezett szemétégető ellen.

Molnár Csaba, a Regionális Fejlesztési tanács elnöke a régió és Stájerország együttműködési lehetőségeit említette, amelyek a gazdaságfejlesztés, a turizmus és a felsőoktatás területén rejtenek lehetőségeket.

Láthatóan az osztrákok is élénken érdeklődnek a téma iránt, hiszen a tájékoztatót követően több kérdést tettek fel az üggyel kapcsolatban.

A Kurir a tartományi főnök álláspontjáról érdeklődött a hulladékégetővel kapcsolatban. Franz Voves elismerte, hogy az osztrák termálosok sem örülnek a tervezett beruházásnak és a soron következő tartományi konferencián fel fogja vetni a kérdést. A politikus megemlítette azt is, hogy a műszaki dokumentációk szerint az égető nem bocsájt ki káros anyagokat.

Osztrák újságírók az átalakuló magyar közigazgatási rendszerről is érdeklődtek, azt tudakolták, vajon mennyire befolyásolja a dolgokat a régiók kialakítása. Felmerült az is, hogy, míg Szentgotthárd előzőleg ipari fejlesztéseket tervezett, újabban mégis a turizmus került előtérbe.

Viniczai Tibor elmondta, valóban fontosnak tartja a turizmust, hiszen a város három nemzeti park szomszédságában fekszik ezért keltett megütközést a környékbeliekben, hogy az osztrák fél energiaparkot kíván létrehozni ezen a területen.

Molnár Csaba hozzátette még, hogy a régiók és a kormány között munkamegosztás működik, így a gazdaságfejlesztés a kormány feladata, míg a turizmus fejlesztése régiós hatáskör.

.