Kőszegen a kommunizmus áldozataira emlékeztek

2004.02.28. 19:45

A kommunizmus 100 millió áldozatára fáklyás felvonulással emlékeztek Kőszegen. A temetőnél beszédet mondott Markó Péter, a megyei közgyűlés elnöke. Majd ha egyszer együtt …

Kőszegen a kommunizmus áldozataira emlékeztek



Péntek estére alaposan lehűlt a levegő, talán ez is oka, hogy a Kőszegen, a Fő téri Szentháromság szobornál hat óra előtt pár perccel még csak alig félszáz ember álldogál. Mérsékelt sajtóérdeklődés, családiasság, kisvárosi hangulat, láthatóan mindenki ismer mindenkit. Mire meggyulladnak a gyertyák, körülbelül százra duzzad létszámunk.

A felvonulást néhány magyar zászlós fiatalember vezeti, mögöttük a Kőszegi Polgári Kör táblája emelkedik a magasba. Az ismert közéleti személyek – Markó Péter, a megyei közgyűlés elnöke, Básthy Tamás országgyűlési képviselő, Kiszely Gábor, a Terror Háza Múzeum szakmai igazgatója – a menet közepén sétálnak.

Pár perces séta a forgalom elől lezárt utcákon, s máris a temető bejáratánál vagyunk. Az eddigi kedélyes csevegést csend váltja fel. Egy diáklány által mondott vers után a Vas Megyei Közgyűlése elnöke lép a mikrofon elé.

A csendes, félreeső temetőkapunál, a lobogó fáklyák és gyertyák fényében Markó Péter kétségtelenül színvonalas beszédet prezentál. Egészen elszoktunk az ilyenektől: gondoljunk csak a mostani és a korábbi miniszterelnökünk utóbbi hetekben történt megnyilatkozásaira.

A lírai és személyes elemekkel teletűzdelt megemlékezésében Markó Péter a kommunizmus személyiséggyilkos tulajdonságára hívja fel a hallgatóság figyelmét, amelynek következtében a kivégzettek és megalázottak nem emberekként, hanem elvont fogalmakként „kulák”, „burzsuj” stb. jelentek meg a rendszer filozófiájában. Szerinte a kommunizmus Oroszországból indult szellemi járvány volt, s egyik legnagyobb bűne az, hogy éket vert magyar és magyar közé. Mint mondta, nem bosszúról van szó, csak arról, különböztessük meg végre a pribéket és az áldozatot, üldözőt és üldözöttet.

A beszéd után a különböző kőszegi iskolák és politikai szervezetek tették le koszorúikat és virágaikat a temetőfalhoz.

Figyelembe véve a hazai politikai élet színvonalát, nem meglepetés, hogy a megemlékezésen sem a baloldal, sem a liberálisok nem képviseltették magukat.

Kőszegen a kommunizmus áldozataira emlékeztek



Este 7 órától a Jurisics vár lovagtermében Kiszely Gábor tartott előadást a Kommunista Államrendőrség Magyarországon 1945-1990 címmel.

.