Tarot az MMIK-ban - Mit kezdjünk a sorssal?

2008.05.19. 23:20

Kipróbáltam a tarot kártyát. Nem vagyok az a kifejezetten ezoterikus típus, de sok tanulsággal szolgált, amit Szegedi Panni mondott, aki nem jóslásra használja a lapokat. Mert ami holnap a nyakunkba szakad, az már ott van az időben. Illetve ez sem olyan egyszerű.

A Logo-Mobil Ifjúsági Szolgálat irodában, az MMIK-ban épp Menta-tanyáznak néhányan, tarotra gyűltek össze. Legnagyobb meglepetésemre egy fiatal és egy középkorú hölgyet találok az érdeklődők között, később csatlakozik hozzánk egy logós leányzó is.

Mivel kicsit késtem, Szegedi Panni (Zyrius Nemzetközi Felnőttképző Intézet és Akadémia) újra elmondja a kedvemért néhány alapvető információt, amit jó, ha tudunk, ha az ezotéria, illetve a tarot vizeire evezünk.

Szegedi Panni


Panni kedves, közvetlen egyéniség, és érthetően szól például a káoszelméletről, arról, hogy a jövő instabil és kiszámíthatatlan, ám hatással van rá, hogy az időben épp együtt élők épp miképp alakítják. De nem determinált, előre eldöntött semmi. Például senki nem tudja, hogy az, hogy most a tarotról beszélgetünk, annak milyen hatása lesz a jövőben. Nem lehet tudni, mi jön le nekem ebből a társalgásból, milyen cikk születik, és ahhoz mit fognak szólni az emberek. (Hát ezt még én sem tudom.)

A tarotot sem arra találták ki, hogy kiolvassuk belőle, mi az, ami ránk vár. Csak olyan esetben várható a kártyából kiolvasottak megvalósulása (három-hat hónapon belül), ha a résztvevő személyek másképp nem döntenek – mondja Panni – és hozzáteszi: – Ami holnap a nyakamba szakad, az már ott van az időben. De ez sem ilyen egyszerű.

Szegedi Panni


Az ugye ismerős, hogy a gondolat teremtő erő. A gondolat energia, ami szétsugárzunk, minél erősebben, annál, erőteljesebben rezonál a környezet, így aztán van nagy meglepetés, amikor egy-két megérzés (akár jó, akár rossz) bejön. (Ugye megmondtam!) De persze, jobb, ha a jó jön be.

Előfordul az is, hogy nem. De ez sem olyan nagy baj. Sőt, nem is nagyon kell kapálózni az ellen, amit sorsnak érzünk, mert annál inkább belegabalyodunk a dolgokba. Inkább legyünk túl rajta, próbáljuk ki, hátha mégse fáj annyira. (Mondjuk egy szakítás? Egy műtét? Egy költözés?)

A legtöbben akkor jönnek Pannihoz, amikor dönteniük kellene, de bizonytalanok, vagy súlyos élethelyzetben vannak, és azt várják, a kártya nyújt nekik eligazítást. Egyre több férfi is felkeresi.

Természetesen én is kipróbáltam. Persze, nem azért, hogy teszteljem, hogy működik-e, miért ne működne? Inkább arra voltam kíváncsi, mit mond a kártya arról a projektről, amin most éppen dolgozom. A kártyát előbb Panni szépen egy irányba igazítja, nem szereti, ha fejjel lefelé kerülnek elő lapok. (Az egyik hölgy megjegyzi, hogy annak is lehet jelentése. Ám Panni szerint az a kártya, amit ő használ, amúgy is elég bonyolult és cizellált ábrákat tartalmaz, nem szerencsés, ha a kliens még fordítva is látja.)

Szegedi Panni


Azt, hogy mi foglalkoztat konkrétan, nem árulom el, de azt igen, hogy nem tudom, hogyan végződhet az ügy. Panni húz egy lapot, aztán még egyet, meg még néhányat. Azt most nem tudom már felidézni, hogy pontosan melyikeket, de amit Panni kiolvas belőle, az igencsak benne volt a pakliban eddig is. De van, ami nem: azt mondja, kardinális változások elé nézek, gyökerestül fordul fel az életem. Ezt nem szeretném. Megnyugtat, ez nem biztos, hogy a fizikai világban (családban, munkahelyen) történik, lehet, hogy bennem. Ha nem járok sikerrel, azt saját félelmeimnek köszönhetem.

De miután előbb arról volt szó, hogy az ember a gondolataira rezonál a világ, természetesen nem a félelmeimen fogok rágódni. Meg tudjuk azt is, nem is érdemes. El kell magunkat engednünk, és elébe kell mennünk a kellemetlenségeknek. Minél jobban félünk, annál inkább. Ugyanis annál hamarabb túl vagyunk rajta. A baj, a rossz ugyanis magától nem lesz jó, csodát a tarot se ígér. Csak tanáccsal szolgál. Néha azt, hogy nézzünk szembe önmagunkkal.

Először nem is értettem, hogyan kerül a tarot egy drogpervencióval foglalkozó szervezet program-palettájára, de nagyon hamar leesik a tantusz. Főleg akkor, amikor a mellettem ülő középiskolás lánytól megtudjuk, az oktatásból teljesen hiányzik az önismeret, a személyiségfejlesztés. A tarot viszont erre is jó. Nem állít biztosan semmit. A valódi válaszokat nekünk kell megtalálnunk. Hiába jó a „lapjárás,” bizonytalanok, vagy éppen túl vakmerőek vagyunk, nem lehetünk nyerők az élet játékában.

Tarot-történet

A tarot története több mint ötezer évre nyúlik vissza. A hagyomány úgy tartja, Hermész Triszmegisztosz (gyógyító orvos-király) alkotta meg a Smaragd táblákat, melyek a tarot alapját jelentik. Követőit hermetikusoknak nevezik, alaptételük: „ami kint, az bent, ami lent az fent. Szimbólumrendszere bonyolult, és számos kultikus hagyományban fellelhető. 78 lapból áll, 22 ebből a nagy Arkánum, a többi a Kis Arkánum. A nagy lapjai jelzik a legfőbb változásokat, míg a kis lapok a részletekre világítanak rá.

Az interneten több honlap is foglalkozik ezotériával, tarottal, van, aki a neten vet magának kártyát. Szegedi Panni szerint például astronet.hu-n érdemes próbálkoznunk.

.