Kóka János Szombathelyen járt

2008.05.21. 20:19

Két – egymással összefüggő - kérdésről beszélt az SZDSZ elnöke: az aktuális politikai helyzetről és a liberális párt soron következő elnökválasztásáról. Ez utóbbinak szerinte az a tétje, hogy az SZDSZ önálló politikai erő lesz-e, vagy Fodor Gábor vezetésével visszamegy a koalícióba. Az ALON azt kérdezte, nem érzi-e a felelősnek magát a közvélemény-kutatások 1%-ért.

Egy fontosnak ígérkező nap

Szerdán délután Szombathelyen járt Kóka János, az SZDSZ elnöke, ahol helyi szabad demokratákkal találkozott, illetve sajtótájékoztatót tartott Hankó Faragó Miklós országgyűlési képviselő, Németh Kálmán megyei elnök és Tóth Róbert városi elnök társaságában.

Kóka János és az SZDSZ


Bevezetőjében Németh Kálmán elmondta, június 7-i országos tisztújítás előtt Vas megyében megtörtént a küldöttek választása, a 13 választott küldött mellett Hankó Faragó Miklós és Tompa László ob-tagok, illetve ő maga mint megyei elnök vesz majd részt a belpolitika számára fontosnak ígérkező eseményen.

Kóka az önállóságot hajtja

Kóka János azzal kezdte, hogy szeret idejönni, mivel mindig élvezte a szombathelyi és a Vas megyei szabad demokraták támogatását, és most is azért jött, hogy egyeztessen az „önálló, független, ellenzékben levő liberális párt” stratégiájáról. A soron következő elnökválasztásának az a tétje ugyanis, hogy ilyen lesz-e az SZDSZ, vagy Fodor Gábor vezetésével a párt visszamegy a szocialisták mellé a koalícióba.

Az elnök szerint a koalíció tíz éve alatt kiderült, hogy a koalíció rosszabbul teljesített, mint amire a két párt külön-külön képes lett volna. Egy koalícióba visszakérezkedő SZDSZ 2010-ben már nem a saját jogán, hanem a szocialisták listáján juthatna be a parlamentbe. A megyéket járva azt a tapasztalatot szűrte le, hogy a párt többsége az önálló pártban látja az esélyt – hangzott el.

Egy szakértői kormány lehetőségéről

Kóka János arról számolt be, hogy a gazdasági élet szereplői közül egyre többen vetik fel egy szakértői kormányzás lehetősét. „Lehet, hogy a politika ősszel erről az opcióról szól majd” – hangzott el a kissé rejtélyes mondat, amihez még azt is hozzátette, hogy egy ilyen kormány – megfelelő programmal – megszerezheti magának a szabad demokrata frakció támogatását.

Az elnök ismét fontosnak tartotta hangsúlyozni a bürokrácia és az adók csökkentésének szükségességét. Ez utóbbi egyben az állami kiadások csökkentését és az adórendszer radikális egyszerűsítését is jelentené. Ha nem történik fordulat, akkor Szlovákia után Románia is megelőz bennünket – hangsúlyozta.

AZ ALON megkérdezte

Lapunk először azt kérdezte Kóka Jánostól, hogy nem érzi-e a magát felelősnek abban, hogy a legújabb közvélemény-kutatások szerint egy százalékosra apadt a párt támogatottsága.

A pártelnök válaszában elmondta, hogy az SZDSZ támogatottsága az utóbbi tíz évben a közvélemény-kutatásokban a hibahatárokon belül változott. Ugyanakkor a párt támogatottsága kisebb, mint a liberális politikáé. Ez annak köszönhető, hogy az SZDSZ liberális karakterét az elmúlt 14 évben elkoptatták azok a kényszerű kompromisszumok, melyek a szocialistákkal való közös kormányzásból következtek. Így a liberális szavazók nem ismerhették meg a valódi liberális gazdadasági és egészségügyi programot, erre viszont most lehetőség lesz, ami remélhetően magával hozza a párt támogatottságának a növekedését.

Kóka János


Mindez azt jelenti-e, hogy már korábban ott kellett volna-e hagyni a koalíciót? – kérdeztük. Kóka János elmondta: 1994 óta szinte havonta felmerült a koalíciós szakítás lehetősége, amit megerősített Hankó Faragó Miklós is. A mostani kiugrás abból adódik, hogy pártelnökként három fő reformprogramra kapott felhatalmazást: a közteherviselési, az egészségügyi és a felsőoktatási reformra. Idén márciusra kiderült, hogy ezek nem fognak teljesülni, így a párt számára nem maradt más, mint a koalícióból való kilépés.

Előrehozott választás kontra jó költségvetés

Németh Kálmán arról számolt be, hogy az SZDSZ-nek van olyan javaslata, amivel a 2009-re jó költségvetést lehet készíteni az országnak, ha így lesz, akkor nem lesz szükség előre hozott választásra. Kóka János ehhez azt tette hozzá, hogy egy ilyen költségvetésnek az lenne a jellemzője, hogy csökkenő állami kiadások és csökkenő adóbevételek mellett segíti a növekedést és a munkahelyek megtartását.
.