
Aki régebb óta olvassa lapunkat, tudja, hogy időre-időre beszámolunk olyan programokról, internetes szolgáltatásokról, melyek lehet, hogy elkerülik a nagyközönség figyelmét, ugyanakkor hasznosak lehetnek a mindennapi életben.
Internetes telefonálási szolgáltatásokat már többször is teszteltünk, de egyelőre használhatóbbat nem találtunk, mint a
Skype. Szerkesztőségünk azóta is ezt használja.

Az
Indafon más irányból támad, és némileg más felhasználói kört céloz meg. A szolgáltatás új verziójával az Index a múlt hónap elején rukkolt elő, valószínűleg azzal a céllal, hogy ezzel is több felhasználót kössön magához, és egyben tovább építse a híroldalhoz kötődő közösségeket is.
Az Indafon lényege, hogy – az internetes telefonok többségéhez hasonlóan – ingyenes beszélgetést tesz lehetővé a számítógép előtt ülő felhasználók számára, de azzal a nem lebecsülendő újdonsággal, hogy ehhez semmilyen programot nem kell a gépünkre telepíteni, elég egy internet-kapcsolat és egy átlagos böngésző, na és persze mikrofon és hangszóró.
A látszólag lényegtelen különbség viszont több helyzetben nagyon hasznos lehet. Például azok számára, akik nem egyetlen géppel, egyetlen helyszínen dolgoznak, de emellett a technológia lehetővé teszi, hogy például egy nyaralás során hazatelefonáljunk vagy chateljünk ismerőseinkkel a sarki internet-kávézóból, függetlenül attól, hogy ott milyen operációs rendszer vagy programok vannak telepítve.

Lapunk egy gyorsteszt segítségével megnézte, hogy mit is tud a rendszer a gyakorlatban. Az Indafon használatához mindenekelőtt regisztrálnunk kell az Index közösségi rendszerébe, az Indába. A választott felhasználó névvel aztán lehet levelezni, blogolni, videót és képet feltölteni, egyebek, de most koncentráljuk a telefonra.
Bejelentkezés után egy letisztult, könnyen átlátható és kezelhető felületet kapunk, ahol először is az ismerősök begyűjtése a cél, hogy lehessen kinek telefonálni. Ezt viszonylag egyszerűen megtehetjük a keresővel, más kérdés az, hogy hány ismerősünk tagja a rendszernek. Mivel a szolgáltatás annyira még nem ismert, jó eséllyel nekünk kell összetoborozni a csapatot, akikkel ki tudjuk használni a szolgáltatásban rejlő előnyöket.
Ilyen előny például a programoktól és a géptől való függetlenség mellett a váratlanul jónak bizonyuló hangminőség, amely simán lenyomja a Skype-ot. Legalábbis a mi tapasztalatunk szerint. Hogy ennek mi lehet a pontos oka, azt csak találgatni tudjuk. Valószínűleg az, hogy a Skype futásakor a gépünkön levő egyéb programok is bezavarnak, addig az Indafon gyakorlatilag kizárólag sávszélesség kérdése. A hangminőség gyakorlatilag tökéletes – még egy vonalas telefonnál is tisztább –, csak olykor-olykor akadozott, de ezt mi az internetes kapcsolat ingadozásának tudjuk be.
Először minden használatkor felugrott egy ablak, amivel engedélyezni kell a mikrofon és a webkamera használatát (ez utóbbi egyelőre nem is része a szolgáltatásnak), aztán kis matatás után rájöttünk, hogy egy pipával állandó engedély adható.
Az Indával nemcsak gépek között beszélhetünk, de alkalmas „kibeszélésre” és sms-küldésre is, igaz, árban nem vagyunk sokkal előbbre. Az sms-küldés ára jelenleg 19,50, hazai mobilszámokat 36 forintért tárcsázhatunk.

Magyar viszonylatban a vezetékes telefonálás díjai ugyan versenyképesek, de legtöbb esetben némileg drágábbak a versenytárs Skype árainál. Míg ott a vezetékes telefon díja 5,60 percenként, addig itt 6,90-et kell leszurkolni egy vezetékes hívásért.
Ausztriába és Németországba az ugyancsak 5,60-as Skype tarifával szemben az Indafon 6 forintot kér el, az Egyesült Államokba viszont itt 5 forintért mérik a telefonálást percenként.
A pénz feltöltése bankkártyáról megy.
A programhoz tartozik még egy egyszerű, de ízléses és használható chat is, ami hasznos lehet, még akkor is, ha fájlküldés, videokapcsolat és hasonló extrák nem tartoznak hozzá. Kárpótlásként viszont a kompatíbilis a Google Gtalk-kal, azaz a két rendszerhez tartozók tudnak egymással csevegni. Ez újabb gyakorlati távlatokat is nyit, de hogy pontosan miként is működik, az valószínűleg egy újabb teszt témája lesz.
Amivel viszont számolni kell hátrányként: az Indafon csak akkor működik, ha be vagyunk jelentkezve, ami azt jelenti, hogy használatához, hívások kezdeményezéséhez és fogadásához böngészőnk egyik ablakának folyamatosan nyitva kell lennie.
Indafon.hu