
Sok a csoki
Amikor kezet fogtunk, bemutatkoztunk egymásnak, a hölgy közölte velem, hogy túl sok a csoki… Kérdeztem, hogy honnan tudja, hogy mennyit eszem ebből a finomságból. (Kicsit úgy éreztem, egy mentalistával van dolgom, csak nem tudtam, hol a trükk..) Azt felelte, hogy ez bonyolult, de ha nem állok le vele, nemcsak a bőröm sínyli meg, de a májam is. Ez volt a – számomra igen hatásos – bevezető a Csillagvirág Alapítvány természetgyógyász-asszisztensi képzésének évzáróján.

A következő hölgy teával kínálta kollégámat, a benne lévő füvek általános immunerősítő hatásával érvelt. Érdekes, hogy a teák közül pont ezt választották ki számára, mert az illető mostanság mindig fáradt, rosszkedvű, és időnként náthás is.
Megérzés?
Állítólag nem. Nemcsak. Ugyanis – bár az empátiát itt is használni kell, hiszen az embernek, sőt Embernek lelke is van ugyebár – minden kijelentésüknek megvan a fizio-biológiai alapja. Logikusan, az emberi szervezet anatómiájának, működési mechanizmusának ismeretében rakják össze a következtetéseket azok a hallgatók, illetve most már végzett természetgyógyász-asszisztensek, akik az Ausztria-Magyarország INTERREG IIIA program 2004-2006 keretében tanultak. A szombathelyi Természetgyógyász-asszisztens prevenciós szakemberképzést (AT-HU/05/01/066), a Csillagvirág Alapítvány nemzetközi projektjét az Európai Regionális Fejlesztési Alap finanszírozta.

Jó, hogy finanszírozták
A projekt célja új volt mind a nyugat-magyarországi, mind a kelet-ausztriai régióban – ilyen komplex képzésre és szakmai együttműködésre ugyanis még nem volt példa a pályázat által érintett területen (Nyugat-Dunántúl, Burgenland), de egész Magyarországon sem.
Hosszabb távon a most befejeződött természetgyógyász-asszisztensi képzésnek kettős célja van:
- egyrészt bevezetni ezt az egyedülállóan gyakorlatorientált tanítási módszert, amely jelentős módszertani innovációt hordoz,
- másrészt a kifejlesztett átfogó szakmai képzési tananyaggal megalapozni egy jövőbeli hálózati szerkezetű ellátórendszert.
A pályázat ezt a Magyarországon és a kapcsolódó kelet-ausztriai régióban is teljesen hiányzó képzést és ellátási lehetőséget készítette elő és vezette be. Ez volt az első lépés.
Magyarul arról van szó, hogy egyre drágábbak a gyógyszerek, egyre furcsább az egész egészségügyi rendszer, és ideje – saját, jól felfogott érdekünkben – a kezünkbe venni a dolgokat. Mert meg tudjuk mi is gyógyítani azokat, akiket szeretünk – mondta el a képzésben részt vett egyik hallgató a projekt zárókonferenciáján.
A profik hosszú távú céljai
Kész a csapat, mehettek – mondta el a rendezvényen Zsebeházy Márta Margit természetgyógyász, az alapítvány kuratóriumi elnöke. Akinek egyik célja volt, hogy olyan embereket képezzen ki, akik segíteni tudnak a többieknek – ezekkel a módszerekkel.
Mert ha lázas a gyerek, akkor…?
Mert ha allergiás vagy, akkor…?
Mert ha alaposan leégsz a napon, akkor…?
Hogy csak a hétköznapi dolgokat említsük.
De az alapítvány elnöke hangsúlyozta azt is, hogy a természetgyógyászat nem a konvencionális orvoslás helyett, vagy netán ellene van. Hanem kiegészíti, mintegy teljessé teszi azt, együttműködve az egészségügyi dolgozókkal is. Erre is felkészítik a náluk tanulókat.

Megvan az első lépés
A projekt zárókonferenciáján megtudtuk: a nyugat-magyarországi és burgenlandi régióból 35 ember végezte el a pályázat keretein belül díjmentesen a természetgyógyász- asszisztensi tanfolyamot. A túljelentkezés egyébként ennek többszöröse (kb.130 fő) volt. A résztvevők túlnyomó többsége hölgy volt, mindössze 2 férfi végezte el a tanfolyamot. Mindannyian értelmiségiek, jelentős részük egészségügyi dolgozó.
Az összesen mintegy két tucat tantárgyat neves oktatók tanították. A többi közt szerepelt a palettán anatómi-élettan, rekreáció-élettan, fittness,…asszertivitás, népi gyógyászat, hagyományos kinai orvoslás, reflexológia, fitoterápia, bioenergetika, akupresszúra, fülakupunktúrás addiktológia, homeopáthia, apiterápia, aromaterápia, kineziológia, moxa-köpöly, müszeres diagnosztika, továbbá pilates hastánc, jóga, wellness, futás gyakorlat, stb.
A megszerzett tudást a tervek szerint elsősorban szakmájukban kamatoztatják majd, de a hallgatók úgy nyilatkoztak, hogy mindazoknak szeretnének segíteni, akik hozzájuk fordulnak segítségért.
Simán Klára
